przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dożynki Gminne 2017
04.09.2017

Tegoroczne dożynki zabarwione były wspomnieniami niezbyt łaskawej pogody i trudnych zbiorów. Gospodarzami tegorocznych dożynek były wioski Pamiątkowo i Witoldzin. Dojeżdżając do Pamiątkowa już z daleka widoczne były kolorowe stoiska, które przyciągały wzrok przejeżdżających kierowców.
Dożynki, jak nakazuje wieloletnia tradycja rozpoczęły się uroczystą, dziękczynną Mszą św. koncelebrowaną przez 4 kapłanów. Ks. dziekan Mariusz Marciniak w swoim kazaniu sięgnął do poezji Cypriana Kamila Norwida i przytoczył następujący fragment wiersza „Moja Piosnka”

 

    Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

    Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

    Dla darów Nieba…

            Tęskno mi Panie…


„Chleb jest wartością bezcenną” i wypieczony z tegorocznej mąki jest symbolem i owocem pracy rolników, tego zajęcia wykonywanego od wieków. Rolnik to nie jest zwyczajny zawód, to coś więcej, to archetyp ludzkości, to warunek naszego funkcjonowania i naszego istnienia. Nic więc dziwnego, że co roku odbywa się święto plonów i w gminie ma zasłużenie wyjątkową oprawę.


W tym roku po uroczystej Mszy św. okraszonej piękną muzyką w wykonaniu chóru Vivace pod dyrekcją pani Urszuli Grzęda, sformowano korowód, który z chlebami dożynkowymi, wieńcami i sztandarami przeszedł na teren boiska, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy. Tam wygłoszono okolicznościowe przemówienia i podziękowania. Później wszyscy goście dożynek mieli możliwość oglądania wielu atrakcji.


Nasz Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” błyskotliwie wykonuje wspomniany obrzęd dożynkowy i to zarówno od strony artystycznej, jak i gry aktorskiej. Z przyjemnością oglądało się i słuchało tego, co zaprezentowali w tym roku. Cieszy ogromnie młody narybek tańczących i śpiewających dzieci. Zespół notuje stały progres wykonawczy i nic dziwnego, że osiąga znaczące sukcesy w kraju i za granicą. Bardzo dobrym krokiem było zatrudnienie tak profesjonalnych i oddanych fachowców jak panowie Maciej Sierpiński i Dariusz Stocki. Dyrektor SzOK-u Piotr Michalak wraz ze swoimi pracownikami czuwał nad całością i pilnował scenariusza dożynkowej imprezy.


Najważniejszy punkt programu to zawsze symboliczne dzielenie bochna chleba oraz nieodzowna deklaracja gospodarza dożynek, który wygłasza zapewnia, że ten bochen chleba dzielony będzie sprawiedliwie. Gospodarz dożynek Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek wraz z pełniącymi funkcję starostów dożynkowych Mateuszem Pilch oraz Joanną Nowak częstowali gości rozkrojonymi kromkami chleba, co również ma symboliczną wymowę. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek w swoim przemówieniu powitał gości, podziękował za przesłane życzenia, m.in. od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztofa Jurgiela, Wojewody Wielkopolskiego – Zbigniewa Hoffmanna i Marszałków Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka i Wojciecha Jankowiaka.

Gospodarz dożynek w specjalny sposób dziękował rolnikom i mówił o ich pracy, o zmianach jakie zachodzą w rolnictwie, które ułatwiają pracę rolnikom. Burmistrz szeroko mówił o wyjątkowym tegorocznym budżecie i inwestycjach, które można realizować dzięki sprawnie pozyskiwanym dofinansowaniom ze środków europejskich i samorządu województwa wielkopolskiego. Ten gminny budżet został przyrównany do bochna chleba, który trzeba umiejętnie podzielić. Dużo dobrego mogliśmy usłyszeć na temat Pamiątkowa, wioski dynamicznie się rozwijającej, z prężnie działającymi organizacjami społecznymi, z sukcesami kajakarzy sięgających po światowe trofea pod trenerską opieką radnego Piotra Olszewskiego. Mieszkańcy Pamiątkowa z sołtys Moniką Kuźniak mieli prawo czuć się wyróżnieni. Przemówienie gospodarza dożynek zakończone zostało wnioskiem, że trudno wyobrazić sobie Polskę bez tradycji rolniczych i wiejskich. Burmistrz Kaczmarek zakończył staropolskim „Szczęść Boże”. Nie sposób pominąć również podziękowań skierowanych pod adresem sponsorów, organizatorów i wykonawców, dzięki którym obchody mogły się odbyć.


W dalszej części obchodów wręczono stosowne adresy laureatom konkursów „Wielkopolski Rolnik Roku” Dotychczas było ich czworo: Jerzy Just, Zenon Jerzykiewicz, Henryk Święcicki i Ewa Paul. Marian Pankowski został wyróżniony za całokształt pracy i kontynuację pracy Zenona Jerzykiewicza.
Następnie głos zabierali przedstawiciele parlamentarzystów senatora RP Jana Filipa Libickiego oraz posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka oraz szefujący Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szamotułach Sławomir Hazak.


W dalszej części dożynkowych obchodów oglądaliśmy występy naszego Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Dla zgromadzonej publiczności, mimo licznych koncertów znalazł też czas, wciąż bardzo aktywny artysta Paweł Bączkowski. Oczywiście w ślad za nim zawsze podążają jego fani. Kolejne występy to prezentacja muzyki popularnego wśród szamotulan zespołu Rex. Później wystąpił zespół disco-polo Mix Dance. Ostatnim punktem była zabawa taneczna z towarzyszeniem zespołu Spontan.
Dodatkowymi atrakcjami były: imponująca wystawa maszyn rolniczych, pokaz rękodzieła na licznych stoiskach, pokaz szerokiej gamy produktów rolnych i wystawa zwierząt.


Dzięki ogromnej pracy wykonanej przez pracowników Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska UMiG Szamotuły i innych wydziałów Urzędu, jak również pracy ekipy Dyrektora SzOK Piotra Michalaka, kolejne dożynki gminne zaliczyć należy do bardzo udanych.

 

  • Pełny tekst przemówienia Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka - kliknij

 

Zachęcamy do oglądania naszej galerii zdjęć wykonanych przez Tomasza Koryla

 

Redakcja

 

 

 




Aktualności
Fundusze UE
fb