przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Położenie

Szamotuły - zawsze po drodze

Panorama Szamotuł


Szamotuły to miejscowość położona 35 km na północny zachód od Poznania, niespełna 300 km od morza, 300 km od gór, a także w sąsiedztwie Puszczy Nadnoteckiej. Położenie sprzyja rozwojowi gospodarczemu miasta i gminy, a także ruchowi turystycznemu. Przecinają się tutaj ważne szlaki komunikacyjne, łączące sąsiednie ośrodki. Wiodą tędy również drogi międzynarodowe, które poprzez trasę A2 i Frankfurt n. Odrą biegną do Berlina, oraz linia kolejowa Poznań – Szczecin.


Szamotuły mają blisko 19 tys. mieszkańców, a wraz z wsiami liczą niespełna 29 tys. To główny ośrodek gospodarczy, administracyjny, kulturalny i oświatowy regionu. Znajduje się tu siedziba władz miejsko-gminnych, Starostwo Powiatowe, sąd, prokuratura oraz szpital. Gospodarka ma charakter rolno-przemysłowy, ponieważ najważniejszym bogactwem naturalnym są urodzajne gleby. Szamotuły posiadają cenne zabytki, bogatą bazę sportowo-rekreacyjną, świetną ofertę kulturalną, a także wiele terenów zielonych.


Położenie geograficzne oraz przynależność do aglomeracji poznańskiej owocuje poprawą infrastruktury komunikacyjnej oraz drogowej. Dojazd do autostrady A2 w znacznym stopniu ułatwia zachodnia obwodnica Poznania będąca częścią trasy ekspresowej nr 11 północ – południe, a biegnąca w odległości 18 km od Szamotuł.


Wszystkie te walory sprawiają, że zarówno miasto jak i gmina są atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, handlowców i turystów z kraju i zagranicy. To także doskonałe miejsce, aby tu zamieszkać i związać z nim swoje życie.


Poza atrakcyjnym położeniem i rozwiniętą infrastrukturą Szamotuły posiadają to, czego może im pozazdrościć wiele innych miast. Jest to niepowtarzalny klimat. Wystarczy wejść na okazałą starówkę, gdzie zostanie się otoczonym przez piękne kamienice z przełomu XIX/XX wieku. Spacer wąskimi uliczkami zachowującymi dawny układ urbanistyczny wokół Rynku, to niezapomniany dotyk historii.


Po drodze można spotkać np. gotycką kolegiatę, czy basztę Halszki. Jeśli w sercu zabrzmią nam nuty Wacława z Szamotuł, nadwornego kompozytora króla Zygmunta Augusta, czy też strofy pierwszego miłosnego listu w języku polskim, jaki powstał w pierwszej połowie XV wieku w Szamotułach, to bez wątpienia poczujemy, że jesteśmy w miejscu wyjątkowym.



Aktualności
Fundusze UE
fb