przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Znaleziska w klasztorze
04.02.2009
Informacja archiwalna z 22.03.2007r
Choć archeolodzy nie zaczęli jeszcze badać tego obiektu, już odnaleziono w zabudowaniach poklasztornych wiele cennych rzeczy z dawnych lat.
W dawnym klasztorze franciszkańskim trwają prace porządkowe oraz rozbierane są wszelkie późniejsze dobudówki. Przy usuwaniu stropu, w środku między deskami, odnaleziono schowaną tarczę. Widać na niej cesarza Wilhelma, przedstawionego w półpostaci. Wizerunek jest wykonany w formie stalorytu, kolorowanego akwarelami. Na tarczy widać kilka otworów od kul. Na terenie klasztoru znaleziono też łuski od naboi. Historycy ocenili, że znalezisko jest tarczą niemieckiego bractwa kurkowego z XIX wieku. Obiekt ten jest bardzo rzadki, zarówno ze względu na formę, jak i pochodzenie. Poza polskimi bractwami działającymi w czasach zaboru, od drugiej połowy XIX wieku bractwa zakładały też władze pruskie. Ich bractwa miały stanowić przeciwwagę do tych polskich.
Cenną traczę przekazano teraz Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Szamotułach. Znamienne jest to, że bractwo od niedawna otrzymało swą nową siedzibę (wyremontowaną na własny koszt) właśnie w zabudowaniach poklasztornych. Swój dach nad głową znaleźli tam również harcerze oraz Klub Rowerowy im. Tadeusza Baka. - Taka jest idea, aby ten cenny historycznie obiekt oddać naszym mieszkańcom. Centrum Formacji Intelektualno-Duchowej, jakie ma tam powstać, ma być nie tylko wizytówką miasta i ściągać do Szamotuł różne środowiska intelektualne i artystyczne. Przede wszystkim obiekt ten ma służyć naszym mieszkańcom, mają tam znaleźć miejsce na spotkanie, realizację swych pasji, wdrażanie w życie swych pomysłów z zakresu kultury i sztuki - mówi Jacek Grabowski, burmistrz miasta i gminy Szamotuły.
W klasztorze, szczególnie w wirydarzu i dormitorium, natrafiono też na fragmenty ceramiki, datowane na okres od XVII do XIX wieku oraz tablice epitafijne, trumienne oraz herbowe rodów związanych z Szamotułami, jak np. Żółtowskich, czy Mycielskich. Burmistrz Jacek Grabowski ufundował odnowienie tych tablic. Zostaną one przekazane proboszczowi parafii p.w. św. Krzyża za miesiąc podczas koncertu inaugurującego uruchomienie nowych organ w kościele.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
Odnaleziona zabytkowa tarcza.
Jedna z tablic herbowych.
Aktualności
Fundusze UE
fb