Aktualności
NOWA EDYCJA
Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń uczestników do udziału w kolejnej edycji popularnych w całek Wielkopolsce konkursów dla młodzieży szkolnej, których organizatorem jest swarzędzka Fundacja Edukacji Społecznej „EKOS”. „Złota Żaba”, konkurs przeznaczony dla gimnazjalistów, rozgrywany będzie w roku szkolnym 2015/16 już po raz dwudziesty trzeci, a „Złota Żabka”, dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, po raz szesnasty.
Swarzędzkie konkursy od wielu lat cieszą się uznaniem nauczycieli i sympatią uczniów. W ubiegłym roku szkolnym do etapu szkolnego w „Żabie” i „Żabce” przystąpiło łącznie 11 675 uczestników.
Konkursy rozgrywane są równolegle w dwóch dziedzinach: języka polskiego i literatury oraz matematyki. Organizatorzy wysłali w tym roku zaproszenia do wszystkich gimnazjów w województwie wielkopolskim i w województwie lubuskim, a do szkół podstawowych w Poznaniu i w 30 wielkopolskich powiatach.
Do 2 listopada zaproszone szkoły mogą zgłaszać udział swoich uczniów w tegorocznej edycji Konkursów.
Pierwszy etap przeprowadzony zostanie w szkołach 18.11.2015 r. (język polski i literatura) i 19.11.2015 r. (matematyka), etap drugi: 19.03.2016 r. w Swarzędzu.
Oryginalność i wysoki poziom merytoryczny stawianych przed uczestnikami zadań zapewnia doświadczony zespół autorów zadań złożony z nauczycieli gimnazjalnych i licealnych oraz z pracowników Zakładu Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego UAM oraz Katedry Matematyki Stosowanej UE w Poznaniu. Poprzez rodzaj zadań „Złota Żaba” i „Złota Żabka” promują wśród młodzieży szkolnej umiejętność samodzielnego i niestereotypowego myślenia i rozwiązywania problemów, zachęcają do twórczej zabawy. Oto kilka przykładów z lat ubiegłych:
„Złota Żaba”
• W sześcian o krawędzi 10 m wpisano kulę, w nią zaś sześcian, w który ponownie wpisano kulę. Jaka jest jej objętość?
• Co jest bardziej prawdopodobne: wyrzucenie sumy oczek 10 w dwukrotnym rzucie tradycyjną kostką do gry, czy w dwukrotnym rzucie kostką w kształcie dwunastościanu foremnego? Ściany obu kostek oznaczone są kolejnymi liczbami naturalnymi zaczynając od 1. Odpowiedź uzasadnij przedstawiając swoje rozumowanie.
• Ułóż dziesięciowersowy wierszyk o chrząszczu z Szczebrzeszyna, który postanowił zmienić swoje zwyczaje i zamiast brzmieć w trzcinie, zaczął się w niej tarzać, co niezwykle zdziwiło mieszkańców miasta. Oto jego początek:
Trzynastego w Szczebrzeszynie,
chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
„Złota Żabka”:
• II etap konkursu pisany był w sali, która mogła pomieścić maksymalnie 40 uczestników. Faktyczna liczba piszących miała ciekawe własności:
- dzieląc liczbę uczestników przez 2, otrzymujemy resztę 1;
- dzieląc liczbę uczestników przez 3, również otrzymujemy resztę 1;
- dzieląc liczbę uczestników przez 4, nadal otrzymujemy resztę 1;
- dzieląc liczbę uczestników przez 5, otrzymujemy resztę 0.
Ilu było uczestników II etapu konkursu?
• Na imieniny do bociana przyszły żaby. Okazało się, że połowa wszystkich żab ma plamki czarne, wszystkich żab ma plamki brunatne, a ćwierć wszystkich żab ma plamki zarówno czarne jak i brunatne, 2 żaby są całe zielone. Ile żab przyszło na imieniny?
• Odgadnij miejsce wpisu imion czterech słynnych psów, aby skrzyżowały się z imieniem piątego psa – bohatera powieści H. Sienkiewicza.
- jeździł koleją
- strzegł Hadesu
- był polski i animowany
- wrócił(a)
S
A
B
A
Wszystkie zadania z lat ubiegłych dostępne są na konkursowej stronie internetowej: www.ekos.edu.pl/konkurs.
Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród przyznanych w tegorocznej edycji Konkursu odbędzie się w Swarzędzu w siedzibie organizatorów 23 kwietnia 2016. Nagrodami będą: sprzęt elektroniczny, książki, pomoce naukowe, zniżki czesnego w swarzędzkich szkołach prowadzonych przez Fundację Edukacji Społecznej „EKOS”. Oprócz około 80 uczniów nagrodzonych zostanie także kilkunastu nauczycieli, których uczniowie zajmą czołowe miejsca. Udział w konkursach jest całkowicie bezpłatny dla uczniów, a jego przeprowadzenie w szkołach nie wiąże się dla nich z jakimikolwiek kosztami. Organizator może to zapewnić dzięki współfinansowaniu przez Województwo Wielkopolskie oraz przez samorządy powiatów, miast i gmin. Miasto i Gmina Szamotuły wielokrotnie przeznaczało swoje dotacje celowe na organizację Konkursów, a Powiat Szamotulski fundował nagrody dla laureatów. Organizatorom pomagają sponsorzy prywatni, m. in. Drukarnia Swarzędzka Stanisław i Marcin Witeccy, „EVER”, „Żabka Polska”, „Terravita”, „Biofarm”.
Patronat: