przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Zielony Budżet Obywatelski
14.10.2020

 

Już od jutra składać można propozycję do - w tym roku zielonego – Budżetu Obywatelskiego. Do dyspozycji jest 100 000 złotych podzielonych na trzy typy projektów: wiejskie małe, wiejskie duże i gminne. Po pozytywnym zweryfikowaniu projektów mieszkańcy miasta i gminy Szamotuły będą głosować na najlepsze. Poznamy je do 18 grudnia. 

 

Zielony Budżet – jak to działa?

 

Szamotulski Budżet Obywatelski w edycji 2021 jest Zielonym Budżetem.

Zielony Budżet jest formą konsultacji społecznych mających na celu zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska, a następnie realizację zadań publicznych. Oznacza to, że jeśli jesteś mieszkańcem miasta i gminy Szamotuły i masz pomysł, który przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego na terenie miasta lub sołectw, możesz zgłosić swój wniosek do Zielonego Budżetu.

Na realizację projektów w ramach Zielonego Budżetu mieszkańcy będą mieli 100  tys. złotych. Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego, kwota ta rozdzielona została na trzy pule - wiejską małą (25 tys. zł), wiejską dużą (15 tys. zł) oraz pulę projektów gminnych (60 tys. zł). Pamiętaj, że projekt o charakterze wiejskim to taki, który dotyczy tylko jednej jednostki pomocniczej i jest zlokalizowany w jej granicach. Jeśli natomiast z Twojego pomysłu skorzystają mieszkańcy miasta, więcej niż jednego sołectwa, możesz zgłosić projekt, który będzie miał charakter gminny.

Maksymalna wartość pojedynczego zadania zgłaszanego do danej kategorii nie może przekraczać 50% puli środków finansowych przeznaczonych na finansowanie zadań w tej kategorii.

Pamiętaj, że zgłoszone przez Ciebie zadanie musi być zlokalizowane na terenie stanowiącym własność Miasta i Gminy Szamotuły (nieruchomość gminna, nieobciążona na rzecz osób trzecich).


Zgłoś swój pomysł

W przypadku zgłaszania projektu do Zielonego Budżetu należy posłużyć się internetową platformą Szamotulskiego Budżetu Obywatelskiego szamotuly.budzet-obywatelski.org. Wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z listą poparcia złożyć należy, za pośrednictwem platformy szamotuly.budzet-obywatelski.org, w dniach od 15 października 2020 r. do 28 października 2020 r.

Weryfikacja formalna dotyczy poprawności i kompletności wypełnienia formularza oraz prawidłowości załączonej listy poparcia, która musi zawierać podpisy co najmniej 10 osób – mieszkańców miasta i gminy Szamotuły.

Kolejny etap weryfikacji polega na analizie możliwości realizacji zgłoszonego projektu, jego zgodności z prawem i wykonalności technicznej. To właśnie na tym etapie sprawdzone zostaną elementy składowe, które zadecydują czy projekt spełnia warunki umożliwiające jego realizację. 

Następnie Zespół ds. Szamotulskiego Budżetu Obywatelskiego przygotowuje zweryfikowane pozytywnie listy projektów w każdej kategorii i przekazuje Burmistrzowi pisemne wyniki weryfikacji formalno-prawnej. Po ewentualnych odwołaniach i ich rozstrzygnięciu powstają listy projektów dopuszczonych do głosowania.

Mieszkańcy w głosowaniu decydują o wyborze i  realizacji tych projektów, które ich zdaniem w najwyższym stopniu wpisują się w założenia Zielonego Budżetu Miasta i Gminy Szamotuły i charakteryzują się największym wpływem na poprawę środowiska naturalnego na terenie miasta i gminy.

Ostateczne rozstrzygnięcie konsultacji społecznych i publikacja listy zadań wybranych do realizacji w ramach Zielonego Budżetu Miasta i Gminy Szamotuły nastąpi 18 grudnia 2020 r.


Co mogę zgłosić w ramach Zielonego Budżetu?

Projekty, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury możesz zgłosić przykładowo zadnia, takie jak:

  • zazielenienie przestrzeni publicznej;
  • systemowa rewitalizacja skwerów i parków;
  • tworzenie łąk kwietnych;
  • tworzenie ogrodów deszczowych i zbiorników małej retencji na terenach skwerów i parków miejskich;
  • projekty związane z systemowymi programami dotyczącymi zwierząt;
  • warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody.


W ramach Szamotulskiego Budżetu Obywatelskiego nie realizuje się zadań:

  • które po realizacji generowałyby koszty niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania;
  • które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego;
  • które zostały nienależycie wycenione – błędnie oszacowane nakłady na realizację projektu;
  • które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności;
  • które zakładają realizację jedynie części zadania, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub jedynie środki na wykonanie zadania, bez zabezpieczenia środków na projektowanie;
  • których czas realizacji, określony na etapie oceny, przekroczyłby jeden rok budżetowy.
Aktualności
Fundusze UE
fb