przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
ZERWIJMY ŁAŃCUCHY
14.09.2011
W dniu 18 września (niedziela) w godzinach 11.30 - 14.00 w Szamotułach (plac za Kolegiatą, ul. Kapłańska) odbędzie się happening "ZERWIJMY ŁAŃCUCHY". Organizator - grupa RADOŚĆ PIESKA działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach zaprasza sympatyków, a także przeciwników akcji - przyjdź, porozmawiaj, podziel się swoim zdaniem.
"ZERWIJMY ŁAŃCUCHY" to ogólnopolska akcja zorganizowana przez czytelników miesięcznika "Mój Pies" przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach. Protestujemy nie przeciwko "łańcuchom" lecz przeciwko bezmyślnemu, niehumanitarnemu zadawaniu bólu i cierpienia zwierzętom.

W centrach największych polskich miast i miasteczek ustawiane są budy, do których każdy, kto tylko zechce, może się na kilka minut przywiązać - by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego, jak wycieńczające, koszmarnie nudne i bezsensowne jest życie na 2 metrach kwadratowych.

Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek - a wszystko to cierpi uwiązany na stałe na łańcuchu; łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży); długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie; poza tym psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu.

Chcemy, by wzrastała świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy. Uczniowie SP2 wykonują plakaty i hasła, które zostaną wyeksponowane podczas happeningu. Ustawimy budy, do których każdy będzie mógł się przykuć zakładając na szyję łańcuch. Jest to jedyny sposób, aby zwrócić uwagę na problem psów łańcuchowych. Chcemy również zapoznać mieszkańców miasta i gminy z nowymi przepisami dotyczącymi opieki nad zwierzętami, o których przypuszczam wiele osób nie słyszało. Będziemy zachęcać do budowania obszernych kojców, albo mocowania łańcucha do drutu rozciągniętego wzdłuż ogrodzenia. Tym sposobem zapewnimy psu większą przestrzeń i ruch.

W akcję włączają się znane postaci ze świata kultury i rozrywki - oni również przywiązują się do bud. Ambasadorem akcji w tym roku jest Michał Piróg.

W Szamotułach akcja "ZERWIJMY ŁAŃCUCHY" cieszy się poparciem Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły - Włodzimierza Kaczmarka. Organizowana jest po raz drugi. W ubiegłym roku do działań przystąpili wolontariusze ze stowarzyszenia Pogotowie dla Zwierząt oraz fundacji "Zwierzęta i My", a jej koordynatorem była Sylwia Musiał.

Obecnie przygotowaniami kieruje Maria Tomkowiak, opiekun grupy Radość Pieska wraz z jej młodzieżowym przedstawicielem Mariuszem Harajonem.

Chętnych do uczestniczenia w happeningu jako wolontariusze, prosimy o kontakt:

Nie bądź obojętny na krzywdę czworonożnych przyjaciół człowieka!

UWAGA - nowa ustawa!

Według nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (będzie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.): "trzymanie zwierząt innych niż gospodarskie na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu" jest znęcaniem się, a znęcanie się jest karalne. Poza tym ustawa wskazuje, że "długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry". Kara za znęcanie wydłuża się do 3 lat, znacznie zwiększone będą kary finansowe, zakazane są odstrzały bezpańskich psów w lasach.

Zatem każdy właściciel jest zobowiązany do zapewnienia swojemu psu ciepłego legowiska w zimie, wody i cienia w lecie, sprzątania odchodów i przede wszystkim karmienia. Buda psa powinna być szczelna i czysta, chronić przed wiatrem i mrozem, powinna zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Jeśli pies już musi być przywiązany do łańcucha, to nie krótszego niż 3 metry.
Maria Tomkowiak

opiekun grupy RADOŚĆ PIESKA
koordynator akcji ZERWIJMY ŁAŃCUCHY
Aktualności
Fundusze UE
fb