przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Zebrania wiejskie – czym żyją sołectwa – część II
27.03.2017

Kontynuujemy nasz cykl informacyjny na temat sołeckich zebrań. Podstawą opracowań są protokoły sporządzone przez uczestników zebrań, mieszkańców wymienionych wiosek.


Zebranie wiejskie w Mutowie - 02.03.2017
Zebranie zwołane zostało z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły m.in. w związku z koniecznością zatwierdzenia planu finansowego dla Sołectwa Mutowo na 2017r. Na zebranie przybyli goście: Sekretarz Miasta i Gminy Szamotuły Karol Hartwich i opiekun wioski z ramienia UMiG Szamotuły, pracownik Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej – Roman Luther. Na początku zebrania na liście obecności było 18 osób. Sołtys Bernadeta Markiewicz ogłosiła rozpoczęcie zebrania, dopiero kiedy zebrało się wymagane quorum. Na początku zebrania jednogłośnie wybrano przewodniczącego zebrania – Leonarda Jodko i sekretarz zebrania  - Elżbietę Wieczorek.
Najistotniejsze punkty programu zebrań to sprawozdanie Sołtysa i Rady Sołeckiej z działalności za 2016r. i plan finansowy na rok 2017. W wypadku tego zebrania na uwagę zasługuje również przedstawienie uzgodnionej z Radą Sołecką propozycji podziału środków finansowych pomiędzy wioski Mutowo i Ludwikowo na 2017r.
Przedstawione przez sołtys Bernadetę Markiewicz sprawozdanie z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej za 2016r.zostało jednogłośnie przyjęte. Podobnie jednogłośnie przyjęto uchwałę nr 1/2017 w sprawie planu finansowego na 2017r. W założonym planie finansowym znalazły się poszczególne wydatki z podziałem na potrzeby sołectwa oraz utrzymanie świetlicy wiejskiej w łącznej kwocie  16.990,00 zł. Sołtys Markiewicz zaproponowała też, aby w ramach planu finansowego zabezpieczyć środki na zatrudnienie gospodarza do prac porządkowych na terenie sołectwa oraz na zatrudnienie opiekuna świetlicy. Po jednogłośnym przyjęciu uchwały przez zebranych sołtys podziękowała za akceptację.
W ostatnim punkcie porządku zebrania – wolne głosy i wnioski, Sekretarz Miasta i Gminy Karol Hartwich pogratulował skutecznej pracy, sukcesu projektu obywatelskiego „Fajny zakątek”. Omówił również zamierzenia inwestycyjne gminy. Poruszył też kwestię budowy drogi na odcinku Szamotuły – Mutowo w ramach środków PROW. W roku bieżącym zostanie przygotowana dokumentacja, a realizacja ma nastąpić w 2018r.
Sołtys poinformowała o tym, że bardzo zniszczony odcinek drogi, od drogi powiatowej Szamotuły – Oborniki do Ludwikowa zostanie gruntownie wyremontowany w 2017 roku. Poruszone jeszcze takie kwestie jak: utwardzenie drogi od zjazdu od gospodarstwa w Mutowie do drogi głównej w Mutowie, oznaczenie odblaskowym znakiem informacyjnym zjazdu do wioski z drogi Szamotuły – Piotrkówko, wprowadzenia nazewnictwa ulic, zabezpieczenia skrzynek pocztowych, zmiany usytuowania pojemników na śmieci przed budynkiem socjalnym, kwestię wycinki drzew oraz dokonania przeglądu stanu drzewostanu. Pracownik UMiG Szamotuły Roman Luther poinformował zebranych, że działka gminna nr 135 jest jedynym miejscem, gdzie mogą znaleźć się miejsca na garaże i parkingi.
Ostatnią kwestią była sprawa zbiórki środków w ramach akcji „Głos organów zależy od Ciebie”. Po tej informacji przewodniczący ogłosił zakończenie zebrania wiejskiego w Mutowie.

 

Mutowo otoczone polami rzepaku



Zebranie wiejskie w Baborowie - 15-02.2017
Sołtys Ewelina Bystra powitała mieszkańców i przybyłych gości i otworzyła zebranie. Zanim sołtys przedstawiła sprawozdanie Sołtysa i Rady Sołeckiej za 2016 rok i plan finansowy na rok 2017 na przewodniczącego zebrania wybrano Eugeniusza Łomińskiego, a na sekretarza zebrania Iwonę Natkaniec.
Wspomniane wyżej sprawozdanie i plan finansowy na 2017 rok przyjęte zostały jednogłośnie. Zaakceptowano także kandydaturę pana do prac koszenia traw i porządkowych na terenie sołectwa.
W kolejnej części zebrania głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek i mówił o zagadnieniach odnoszących się do całej gminy.
Mieszkańcy sołectwa Baborowo zgłaszali takie postulaty jak:
 -  wycinka drzewa na skrzyżowaniu drogi powiatowej w kierunku Pamiątkowa
 - utwardzenie dróg gruntowych na terenie sołectwa
 - budowa lampy przy wjeździe do Baborowa od drogi powiatowej, jako kontynuacja linii w kierunku wsi
 - oznakowanie informacyjne ułatwiające dojazd do posesji oddalonych od wioski
Po zgłoszonych postulatach sołtys Ewelina Bystra zamknęła obrady zebrania wiejskiego w Baborowie.

 

Figura Matki Bożej w Baborowie



Zebranie wiejskie w Jastrowie - 28.02.2017
Sołtys Andrzej Starosta otworzył zebranie i powitał mieszkańców i przybyłych gości: wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka, opiekunkę wsi, pracownik UMiG Szamotuły Stanisławę Szymaniak oraz radną MiG Szamotuły Katarzynę Mejer. Po powitaniu nastąpił wybór przewodniczącego zebrania. Jednogłośnie wybrano sołtysa Andrzeja Starostę. Na sekretarza zebrania wybrano Małgorzatę Orlik.
Z jednomyślną akceptacją przyjęto sprawozdanie z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej za 2016 rok. Również jednomyślnie przyjęto uchwałę nr 1/2017 dotyczącą planu finansowego na rok 2017.
Wiceburmistrz Dariusz Wachowiak:
 - przedstawił koszty zrealizowania oświetlenia części wioski
 - poinformował o zarezerwowanych środkach na budowę placu zabaw dla wsi Jastrowo Dwór. Wskazał, że wcześniej należy jednak uzyskać zgodę Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu na przekazanie gruntu na ten cel i podpisać akt notarialny
 - przekazał informację, że Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odmówił wydania zgody na poprowadzenie obwodnicy przez las
 - przypomniał o sukcesie projektu Budżetu Obywatelskiego dotyczącego rozbudowy zaplecza socjalnego przy strażnicy
 - przedstawił plan inwestycyjny gminy na rok 2017
 - poinformował również o możliwości dofinansowania wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne
 - szczegółowo wyjaśnił zasady wycinki drzew według nowej ustawy
Radna MiG Szamotuły Katarzyna Mejer z aprobatą wyraziła się o wiejskim projekcie rozbudowy zaplecza socjalnego przy strażnicy. Poinformowała o złożonym piśmie w sprawie wymalowania pasów na drodze. Zaproponowała mieszkańcom wioski zorganizowanie Dnia Dziecka.
K. Wieczorek zawnioskował o oznakowanie zakrętu w Jastrowie.
Przewodniczący Andrzej Starosta przypomniał o oczekiwanych tablicach z numerami posesji. Jest pismo z informacją o zamontowaniu tablic, których w rzeczywistości jeszcze nie ma.
Na wymienionych powyżej sugestiach mieszkańców zebranie wiejskie zakończono.

 

Jastrowo z lotu ptaka



Zebranie wiejskie w Piotrkówku - 2.03.2017
Zebranie otworzył sołtys wsi – Ryszard Anioł i powitał mieszkańców oraz Wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka wraz z pracownikiem Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska szamotulskiego UMiG – Andrzejem Sroczyńskim.
Na przewodniczącego zebrania wybrano Łukasza Heckerta, obecnie radnego MiG Szamotuły, wcześniej sołtysa wsi Piotrkówko. Sekretarzem została Patrycja Domin.
Dwa najważniejsze punkty zebrań to sprawozdanie z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej i plan finansowy na rok 2017. Zarówno pierwsze jak i drugie zostało jednogłośnie uchwalone.
W punkcie – wolne głosy i wnioski pojawiły się następujące postulaty:
 - utwardzenie drogi do Kobylnik
 - wyrównanie ulicy Pod Lasem
 - zamontowanie lamp na skrzyżowaniu ul. Pod Lasem, długość ok. 700 m
 - utwardzenie łącznika za ogrodami
 - dokończenie porządkowania działki przy świetlicy
 - korekta korony lipy
Po zgłoszeniu w/w postulatów zebranie zakończono.

 

Figura Chrystusa wita wjeżdżających do Piotrkówka

 

Redakcja

Fot. Z archiwum UMiG Szamotuły

 

 

 



Aktualności
Fundusze UE
fb