przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Zawierzenie Matce Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani przez Kurkowych Braci i Siostry.
15.03.2012
W niedzielę, 11 marca 2012 roku Kurkowi bracia i siostry Okręgu Szamotulskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P., pielgrzymowali po raz pierwszy do Matki Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł.
Z tej okazji w szamotulskiej Kolegiacie odbyła się uroczysta Msza Św., w której uczestniczyli: oprócz młodzieży i mieszkańców Szamotuł, ponad 60 przedstawicieli Kurkowych Bractw Strzeleckich z Okręgu Szamotulskiego oraz z Bractwa Poznańskiego. Podczas tej Pielgrzymki bracia i siostry dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani.
Punktualnie o godzinie 12:00 do Kolegiaty Szamotulskiej uroczyście wprowadzono poczty sztandarowe Okręgu Szamotulskiego oraz Kurkowych Bractw z Grzebieniska, Pniew, Wronek, Tarnowa Podgórnego, Sierakowa i Szamotuł. Mszy św. przewodniczył ks. Kanonik Andrzej Grabański, zarazem Kapelan Bractwa Kurkowego W Szamotułach. Jako przedstawiciel władz samorządowych w uroczystości uczestniczył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Janusz Stanke.

Prezes Okręgu Szamotulskiego brat Waldemar Maciejewski na wstępie zwrócił się tymi słowami do wszystkich obecnych w Kolegiacie Szamotulskiej:
Przewielebni Księża, Drodzy Zebrani, Panie Burmistrzu, Szanowne Poczty Sztandarowe, Członkowie Bractw Kurkowych z Prezesami i Starszymi na czele! "Ojczyzna to wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam" - tak mówił Jan Paweł II w poemacie "Myśląc Ojczyzna". Nasza rodzinna ziemia ojczysta rzuciła naszym przodkom wyzwanie, które podjęli zrzeszając się w Kurkowych Bractwach Strzeleckich. Ćwiczyli oko i dłonie, by strzec idei zawartej w trzech zaledwie słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. Po wielekroć, nieraz za cenę życia, stawali w jej obronie.

Na przełomie tysiącleci to my podjęliśmy szczytne, średniowieczne ideały. W Szamotułach, Grzebienisku, Pniewach, Tarnowie Podgórnym, Wronkach i Sierakowie zostały reaktywowane lub utworzone bractwa na wzór przedwojennych tradycji, a następnie staraniem brata Zenona Bilona reaktywowano Okręg Szamotulski. W ten sposób nawiązano do roku, 1930 kiedy to na zjeździe delegatów Zjednoczenia KBS RP Okręg Poznański podzielono na: Poznański, Leszczyński, Szamotulski i Ostrowski. I tu zaczyna się nasza historia... W roku 1935 w Gdyni, nasz okręg reprezentowało 7 bractw, 5 sztandarów i 30 członków. Reprezentacje pochodziły z: Lwówka, Obrzycka, Otorowa, Pniew, Szamotuł, Szczepankowa i Wronek. Po reaktywowaniu bractw podczas historycznych powtórnych zaślubin bractw kurkowych z morzem nasz okręg reprezentowali członkowie bractw z Tarnowa Podgórnego, Wronek, Grzebieniska i Szamotuł. I tak przez minione kilkanaście lat członkowie bractw starali się nie tylko krzewić patriotyzm, propagować szlachetną rywalizację strzelecką, ale także uczestniczyć w codziennym życiu miast i gmin, w których działają.
Dzisiaj spotykamy się w kolegiacie szamotulskiej u stóp obrazu Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani, by prosić Ją o opiekę nad członkami bractw, ich rodzinami i sympatykami. Dlatego z wielkim wzruszeniem proszę księdza kapelana o odprawienie uroczystej mszy świętej.
Podczas homilii ks. kanonik Andrzej Grabański odniósł się do najważniejszych idei Bractw Kurkowych. Podkreślił, jak ważne jest dla nich hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna", jak wielką wagę przywiązują bracia i siostry do wartości, które ono niesie. Na sztandarach mogliśmy przeczytać: "Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie". W czasie wojny i napaści Bractwa broniły społeczeństwa a w czasie pokoju strzelanie przeradza się w rywalizację sportową, ale jak podkreślił Kapelan, Bractwa pełnią ważną rolę w życiu lokalnych społeczności. Przejawia się to w między innymi w działalności charytatywnej na rzecz młodzieży szkolnej, ministrantów, uczestniczą w organizacji odpustów parafialnych, w uroczystościach państwowych i lokalnych. Codzienna postawa członków Bractw jest przykładem do naśladowania. Przeczytał również przesłanie skierowane przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Który objął patronat duchowy nad Pielgrzymką:
"Kurkowym Bractwom Strzeleckim Okręgu Szamotulskiego - z okazji Pierwszej Pielgrzymki do Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani - życzę by zasłuchanie w Słowo Boże i korzystanie z Sakramentów Świętych owocowało głęboką więzią z Chrystusem i otwierało serca na każdego człowieka. Z pasterskim błogosławieństwem + Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański."

Przed błogosławieństwem bracia i siostry z Okręgu Szamotulskiego dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani przed jej świętym obrazem potwierdzając za Kapelanem słowa Aktu Zawierzenia.
Na zakończenie Mszy Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach Brat Józef Poradzisz zwrócił się do wszystkich zebranych.
Uczestniczyliśmy wszyscy zebrani w tej pięknej Świątyni we Mszy świętej, nietypowej Mszy świętej, w Historycznej Mszy świętej dla tej świątyni jak również dla Bractw Kurkowych Okręgu Szamotulskiego. Dzisiaj to po raz pierwszy po reaktywacji Bractw Kurkowych Okręgu Bracia i Siostry Kurkowe pielgrzymowali do cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł i dokonali aktu zawierzenia.
W ciągu Mszy pojawiały się często słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, wiem, że wszyscy z Was znają wartość i powagę tych słów, ale jestem również przekonany, że po dzisiejszej mszy świętej będziecie również pamiętać, że te słowa Bóg, Honor, Ojczyzna wyszyte na naszych sztandarach były, są i będą przewodnimi ideałami działania Kurkowych Bractw Strzeleckich w Polsce.
Bracia i Siostry tak zwracają się z tego miejsca Kapłani do wiernych przybyłych do tej Świątyni i tak samo zwracam się Ja do Braci i Sióstr Kurkowych pielgrzymując dzisiaj do Matki Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł gdyż tak jak w rodzinie w Bractwach zwracamy się do siebie Bracie, Siostro. Chciałem serdecznie podziękować Pocztom Sztandarowym, Braciom i Siostrom za pielgrzymowanie i przybycie do tej świątyni oraz oddanie się w łaski i opiekę Matce Boskiej Pocieszenia Pani Szamotuł.
Składam serdeczne Bog zapłać w imieniu wszystkich Braci i Sióstr Kurkowych - Bratu Andrzejowi Grabańskiemu Kapelanowi Bractwa w Szamotułach, Kustoszowi tej Świątyni za przyjęcie pielgrzymujących Pocztów Sztandarowych, Braci i Sióstr Kurkowych z Okręgu Szamotulskiego i Bractwa z Poznania do tej pięknej świątyni, umożliwienie Braciom i Siostrom Kurkowym Oddania się w łaski i opiekę Matce Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł, za przewodniczenie Mszy świętej, homilię, ciepłe słowa oraz otwarcie drzwi do Domu Pielgrzyma.

Bracia i siostry Kurkowi w mundurach ze Sztandarami zrobili niewątpliwie spore wrażenie na wiernych zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii a największe na młodzieży. Dla niektórych z nich było to pierwsze spotkanie z mundurem, Sztandarem i ideałami Bractw BÓG, HONOR, OJCZYZNA a dla Wszystkich była to chwila patriotyzmu.
Po oficjalnym zakończeniu mszy członkowie bractw ze sztandarami jeszcze na chwilę wrócili do kościoła na krótką modlitwę i wspólne pamiątkowe zdjęcie przed cudownym obrazem Pani Szamotuł a następnie udali się domu pielgrzyma na symboliczną kawę i ciasto. Na spotkaniu Bracia i Siostry podjęli decyzję o odbywaniu w przyszłości corocznej pielgrzymki do cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł w okresie Wielkiego Postu, co przez Kustosza Kolegiaty zostało przyjęte bardzo ciepło.

Tekst: Józef Poradzisz
Starszy KBS Szamotuły
Fot. Andrzej Franke

Aktualności
Fundusze UE
fb