przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Zajęcia terenowe z przyrody
11.06.2012
Mobilna edukacja ekologiczna - to pomysł, którego głównym celem jest przybliżenie dzieciom otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny.
Pomysłodawcom idei przyświecało założenie, że skuteczna edukacja ekologiczna musi być prowadzona poprzez własne doświadczenie, badanie i odkrycie każdego ucznia.
W dniu 4 czerwca 2012 r. uczniowie SP2 z klas czwartych uczestniczyli w zajęciach terenowych prowadzonych przez panie: Julitę Majewską i Martę Georgiew w Parku im. J. Sobieskiego. Czwartoklasiści byli zachwyceni warsztatami. Z zainteresowaniem oglądali ekomobil zwany "Jeżowozem", który umożliwił przeniesienie zajęć edukacyjnych z murów szkoły bezpośrednio na zewnątrz, na łono natury.
Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym, urządzeniom oraz sprzętom, w które jest wyposażony, udało się przybliżyć dzieciom piękno otaczającej przyrody oraz zasady jej ochrony. Dzieci podczas tych zajęć nie tylko słuchały wykładu nauczyciela, same mogły zaobserwować różne okazy natury, wykorzystując w tym celu dostępne w aucie laboratorium i sprzęt optyczny - lupy, mikroskopy stereoskopowe itp. W warsztatach zastosowano różnorodne metody nauczania, jak: pogadanka, gry, konkursy, burza mózgów, rozwiązywanie kart pracy. Dostosowana do wieku uczniów treść prowadzonych zajęć, gwarantowała radosną, owocną naukę.
Tematyka ekologiczna w SP2 stanowi ważny element edukacji. W szkole aktywnie działa kółko przyrodniczo - ekologiczne, które prowadzi p. Krystyna Konopacka - Izydor. Organizowane są ciekawe zajęcia w terenie, imprezy związane z Dniem Ziemi, występy, festyny, rajdy i wycieczki ekologiczne, akcje takie jak: "Sprzątanie Ziemi", zbiórki baterii, makulatury i inne. Uczniowie już od dawna wychodzą z własnymi pomysłami, systematycznie obserwują przyszkolny park i dalsze okolice, poznają różnorodne ekosystemy. Do takiej aktywności mobilizuje uczniów dyrektor szkoły Ryszard Pajkert. Sam prowadzi bardzo często lekcje przyrody w terenie, podczas których zachęca dzieci do badania najbliższego środowiska różnymi zmysłami. Rezultatem wspólnych działań nauczycieli i uczniów jest m.in. opracowanie dla Parku im. Sobieskiego ścieżki edukacyjno - ekologicznej, prezentacji multimedialnych na temat zamieszkałych w nim organizmów a także prowadzenie blogu przez grupę Młodych Ekologów.
Warsztaty z ekomobilem zachęciły uczestników do pogłębiania zainteresowań w zakresie ochrony środowiska i do jeszcze bardziej wnikliwego badania przyrody. Podobne zajęcia odbyły się również dla dzieci innych szkół naszej gminy.

Tekst: Maria Tomkowiak
Fot. Ryszard Pajkert



Aktualności
Fundusze UE
fb