przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Z obrad XVIII sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły
31.03.2016

21 marca 2016 r. w obecności 20 radnych odbyła się XVIII sesja Rady Miasta i Gminy Szamotuły. Obradom przewodniczył Marian Płachecki - Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły.


Na początku radni przyjęli jednogłośnie protokół z poprzedniej sesji. Następnie Sekretarz Miasta i Gminy Szamotuły Karol Hartwich przedstawił sprawozdanie z wykonania uchwał poprzedniej sesji RMiG Szamotuły. Kolejnym punktem było przedstawienie informacji Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły z działalności międzysesyjnej.

Burmistrz po przedstawieniu informacji odczytał opinię prawną, o którą zwrócił się Przewodniczący Rady Miasta i Gminy na wniosek Komisji Rewizyjnej. Opinia prawna dotyczyła wydawania przez Gminę Miesięcznika Samorządowego pt. „Głos Szamotulski”.


Radca prawny Wojewódzkiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu - Teresa Juszczyńska stwierdziła, iż Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły wykonał uchwałę Rady z dnia 20 października 2014 r Nr LII/649/2014 poprzez wstrzymanie wydawania miesięcznika. Natomiast zlecając bądź zamieszczając artykuły promocyjne w „Kurierze Powiatowym” działał w ramach jego kompetencji do wykonywania zadań ustawowych. Wybór sposobu wykonywania poszczególnych zadań także należy do wójta (burmistrza, prezydenta). Stąd też dla zarejestrowania Miesięcznika Samorządowego nie była wymagana uchwała Rady wyrażająca zgodę na wydawanie takiego czasopisma. Radca Juszczyńska wskazała na brak podstawy prawnej do rozstrzygania przez Radę o zawieszeniu wydawania przez Gminę zarejestrowanego czasopisma samorządowego. Przepisy art.22 ustawy Prawo Prasowe stanowią, że kompetencje do zawieszenia wydawania czasopisma posiada organ rejestracyjny. Oznacza to wyłączenie kompetencji Rady.


Kolejnym punktem obrad było przedstawienie przez panią Renatę Ogórkiewicz, pełniącą obowiązki prezesa ZGK Szamotuły Sp. z o.o. informacji na temat sytuacji bieżącej i planowanych inwestycji w spółce w roku 2016.


Następnie Komendant Straży Miejskiej Maciej Grążka przedstawił sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w zakresie ochrony porządku publicznego.


Kolejno dyrektor OPS Iwona Lembicz-Kwatera przedstawiła raport z wykonania i efektów realizacji Miejsko – Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2015 r. oraz sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2015 r.


Po 10-minutowej przerwie przystąpiono do procedowania projektów uchwał.
 - Pierwszy projekt dotyczył zmiany statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach w związku z rozszerzeniem zakresu działań ośrodka związanych z realizacją ustawy 500 plus. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.


 - Następny projekt w sprawie zobowiązania Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły do przedstawienia działań w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich Rady Miasta i Gminy Szamotuły wobec Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o. oraz opisania kondycji finansowej tego podmiotu przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, radna Halina Zgrajek. Projekt wzbudził pewne kontrowersje, radny Tadeusz Słomiński dochodził co jest powodem narzucania comiesięcznych kontroli skoro spółka ma własne organy kontrolne, dlaczego użyto określenia o rzekomym zagrożeniu. Radna Zgrajek odpowiedziała, że takiego określenia użyła i tego będzie się trzymać. Radni stosunkiem głosów 11-za, 9 – przeciw, przegłosowali uchwałę.


 - Radna Zgrajek przedstawiła kolejny projekt uchwały w sprawie uznania za niezasadną skargi na działalność Dyrektora Szkoły Podstawowej w Przyborowie. Radni jednogłośnie uznali skargę za bezzasadną.


 - Następny projekt dotyczył uchwały w sprawie zmiany uchwały 23/202 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 28 kwietnia 2008 r. w sprawie uznania strefy płatnego parkowania w mieście Szamotuły. Zmiany w projekcie i uzasadnienie zreferował radny Sławomir Kozak. Przeciwną opinię zaprezentował radny Łukasz Heckert. Radny Marek Pawlicki pytał czy projekt był uzgadniany z panem burmistrzem co do kształtu zamierzanych zmian. Odpowiedź była twierdząca. Projekt został przegłosowany przy 4 głosach przeciwnych.


 - Kolejny projekt dotyczył zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków określone do niniejszej uchwały. Pomimo szerokiego uzasadnienia prezes Renaty Ogórkiewicz projekt nie uzyskał akceptacji i 13 radnych głosował przeciw, 7 się wstrzymało.


 - Kierownik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Roman Białasik przedstawił następny projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr XII/114/2015 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 26 października 2015 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Szamotulskiemu. W związku z brakiem uzyskania dofinansowania przebudowy drogi przez Powiat Szamotulski i odstąpieniem od realizacji tej inwestycji, udzielenie pomocy finansowej przez Gminę stało się bezprzedmiotowe i radni zgodnie zagłosowali za odstąpieniem od dofinansowania w/w inwestycji drogowej.


 - Ponownie kierownik Roman Białasik przedstawił projekt uchwały, tym razem w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Szamotulskiemu w przebudowie chodników przy drodze powiatowej w miejscowości Piotrkówko. Radni jednogłośnie przegłosowali udzielenie pomocy finansowej w wysokości 50% kosztów, w kwocie nie wyższej jak 80 tys. zł.


 - Następny projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do uchwały nr XIV/131/15 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie uchwały budżetowej Miasta i Gminy Szamotuły na rok 2016 przedstawiła Skarbnik Miasta i Gminy Szamotuły Alicja Kałużyńska. Uchwałę radni przyjęli jednogłośnie.


 - Skarbnik Alicja Kałużyńska przedstawiła kolejny projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do Uchwały nr XIV/132/15 z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie Wieloletniej prognozy finansowej Miasta i Gminy Szamotuły na lata 2016 – 2019. I ten projekt został jednogłośnie przyjęty przez radnych.


 - Agnieszka Czapka Kierownik Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej przedstawiła kolejny projekt w sprawie nadania nazwy ulicy w Lipnicy – Księżycowa. Projekt przyjęto jednogłośnie.


 - Jednogłośnie przyjęto kolejny projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w Lipnicy – Szamotulska.
 - Następny projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr LI/601/2014 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 22 września 2014 r. w sprawie wydawania przez Gminę Szamotuły pisma samorządowego „Głos Szamotulski”. Projekt  z wniesionymi zmianami zreferował radny Łukasz Heckert. Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 10 za, 9 przeciw.


 - Ostatni z rozpatrywanych projektów uchwał dotyczył wyznaczenia przedstawicieli Rady Miasta i Gminy Szamotuły do Rady Programowej pisma samorządowego „Głos Szamotulski”. Do Rady Programowej wybrano następujące osoby: Ilonę Kaluga, Łukasza Heckerta, Tadeusza Słomińskiego i Bartłomieja Idkowiaka..


Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.


XVIII sesja Rady Miasta i Gminy Szamotuły była jedną z najdłuższych sesji, a ostatni punkt porządku obrad zajął ponad godzinę. Ze względu na zbyt obszerny materiał odsyłamy zainteresowanych Czytelników do zarejestrowanego materiału filmowego na stronie internetowej www.szamotuly.pl     
Poniżej wymieniamy osoby, które zabierały głos w tej części sesji. Obok nazwisk podajemy szacunkowy początek danego wystąpienia. Materiał filmowy z technicznych powodów podzielony został na 2 części:


1.    Interpelacje, zapytania i wnioski - część 1

 

 

 

2.    Interpelacje, zapytania i wnioski - część 2

 

 

 

Jako pierwszy, Przewodniczący RMiG Szamotuły Marian Płachecki odczytał list posłanki na Sejm RP Małgorzaty Marii Janyska z najlepszymi życzeniami dla sołtysów z okazji ich święta. Przewodniczący również przekazał sołtysom najlepsze życzenia.. Po życzeniach dla sołtysów głos kolejno zabierali: radna Halina Zgrajek (cz.1, 01.35 min), Burmistrz MiG Szamotuły Włodzimierz Karczmarek (cz.1, 05.06 min), radna Ilona Kaluga (cz.1, 10.15), radna Halina Zgrajek (cz.1, 10.49), radny Tadeusz Słomiński (cz.1, 13.24 min), radna Halina Zgrajek (cz.1 14.38 min), radny Łukasz Heckert (cz.1, 15.42 min), dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Małgorzata Jagiełłowicz (cz.1, 18.47 min), Krzysztof Tomkowiak mieszkaniec Koźla (cz.2, 00.00 min), dyrektor Maciej Adamski (cz.2, 05.03 min), ponownie burmistrz Kaczmarek (cz.2, 11.53min), kolejny mieszkaniec Koźla (niesłyszalne nazwisko)(cz.2, 18.44 min), Stefan Jakś (cz.2, 22.02 min), Maciej Lesicki (cz.2, 28.52 min) i Edmund Dukat (cz.2,  31.25 min).


Na zakończenie XVIII sesji RMiG Szamotuły Przewodniczący Marian Płachecki przekazał życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych i zaprosił na kolejną sesję w dniu 25 kwietnia br.


Szczegółowy protokół z obrad XVIII sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły znaleźć można na naszej stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.szamotuly.pl


Redakcja

 

 



Aktualności
Fundusze UE
fb