przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Z obrad XV sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły
08.02.2016

25 stycznia 2016 r. odbyła się XV sesja Rady Miasta i Gminy Szamotuły. Obrady prowadził Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły Marian Płachecki.

Po wstępnych regulaminowych czynnościach radni podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad trzech zaproponowanych wcześniej projektów uchwał.
Sekretarz Karol Hartwich przedstawił sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Miasta i Gminy  Szamotuły. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Dariusz Wachowiak przedstawił informację Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły z działalności międzysesyjnej.
Zaproponowany wcześniej porządek obrad zakładał procedowanie następujących projektów uchwał:
1)    wyznaczenia przedstawicieli Rady Miasta i Gminy Szamotuły do Rady Programowej pisma samorządowego „Głos Szamotulski”,
2)    wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego spółki komunalnej „Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach” - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
3)    zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach poprzez likwidację oddziału przedszkolnego,
4)    zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach poprzez likwidację oddziału przedszkolnego,
5)    zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Koźlu,
6)    określenia kryteriów rekrutacji do publicznych szkół podstawowych i publicznych gimnazjów, dla których organem prowadzącym jest Gmina Szamotuły, dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem wybranej szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz określenie dokumentów niezbędnych do potwierdzenia spełniania kryteriów oraz przyznania liczby punktów każdemu kryterium,
7)    zmiany uchwały nr V/19/2015 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie określenia kryteriów naboru do samorządowych przedszkoli na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów,
8)    zmiany uchwały Nr XXVIII/344/12 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 22 października 2012 r w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zawartego między ulicami: Poznańską, F. Nowowiejskiego, Zamkową i rzeką Samą w Szamotułach,
9)    uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów przemysłowych i usługowych we wsi Kąsinowo, gmina Szamotuły,
10)    wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości stanowiącej własność Gminy Szamotuły położonej w Szamotułach (ul. Dworcowa, pl. Sienkiewicza, ul. Garncarska, ul. Kołłątaja),
11)    wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości stanowiącej własność Gminy Szamotuły położonej w Szamotułach (ul. Szczuczyńska, ul. Łąkowa – Otorowo),
12)    uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Szamotuły,
13)    wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty,
14)    terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
15)    ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych i nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku, położonych na obszarze Miasta i Gminy Szamotuły,
16)    sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
Z porządku obrad zdjęto projekty uchwał pkt. 1, 3 i 4.
Procedowanie uchwał przebiegło bardzo sprawnie i niemal jednomyślnie. Pewne wątpliwości radnych wzbudził projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Koźlu. Cztery osoby wstrzymały się od głosu, reszta była za.
Dwa głosy wstrzymujące zgłoszono przy projekcie zmiany uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zawartego między ulicami: Poznańską, F. Nowowiejskiego, Zamkową i rzeką Samą w Szamotułach.
Jeden głos wstrzymujący odnotowano przy procedowaniu projektu uchwały nt. wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty.


7. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
Ten punkt porządku obrad zajął znaczną część XV sesji. Jako pierwszy głos zabrał Edmund Dukat, który wrócił do poruszanego wcześniej przez niego tematu niewystarczającego oświetlenia przejścia na ulicy Dworcowej (na wys. Ul. Franciszkańskiej). Poruszył też tematy niezałatwiony od 2007 r. przejścia w Lipnicy, zejścia przy ulicy Poznańskiej, też zgłaszany wcześniej temat, który zdaniem mieszkańca wróci. Kolejny temat to fundusz sołecki Otorowa. Edmund Dukat nadmienił, że dzięki jego interwencjom pewne rzeczy zostały zrobione i go cieszą. Ostatnie wymienione zagadnienie to skrzyżowanie ul. Obornickiej z ul. F. Nowowiejskiego. Zdaniem mieszkańca rondo jest źle oznaczone i kierowcy łamią przepisy, skracając sobie dojazd do ronda.


Kolejnym zabierającym głos był Maciej Lesicki, który poinformował, że złożył pismo adresowane do Andrzeja Franke z prośbą o polubowne załatwienie sprawy. Domagał się przeprosin ze względu na słowa, jakie usłyszał pod swoim adresem. Pana Franke nie ma na sesji wobec tego temat zostawia i argumenty wygłaszane na XIV sesji pan Franke będzie musiał obronić w sądzie. Następnie wrócił do wystąpienia Andrzeja Franke na XIV sesji i zarzucił mu, że przytoczona podstawa prawna dotycząca Internetu szerokopasmowego była nieaktualna w momencie zawierania umowy. Dalej powiedział, że jeśli ktoś przychodzi tutaj i przedstawia dyrektywę, która była zdjęta to ma was za…Mówił też o konsultacjach i dyrektywie z 2013 r. M. Lesicki zwrócił się do radnych z uwagą „zróbcie z tą informacją co chcecie, ale ja mówię, żeby ludzie wiedzieli co tu się wyczynia”. Później była przypowieść o bogaczu i biednym. Pierwszy dał biedakowi kosz śmieci, biedak zaś dał bogaczowi kosz kwiatów. Na pytanie bogacza dlaczego tak postąpił biedak odparł, że on daje to, co ma w sercu.


Następnie głos zabrał sołtys Gałowa Marek Kowala i na początku odniósł się do notatki z Gazety Szamotulskiej i stwierdził, że to jest jego wyłączną decyzją czy komuś podziękować, czy też nie. Kolejny zarzut pod adresem Gazety dotyczył tego, że próbuje dzielić go z radnym Jerzym Najderkiem. Sołtys Kowala stwierdził, że Gazeta zakłamuje, ponieważ nie powiedział, że radny Brzeziński zachował się niestosownie. Chodziło mu o ustosunkowanie się do problemu, uznał je za nieodpowiedzialne i nieudolne. Jeśli występuje zagrożenie życia i zdrowia to nie ma czasu na populizm. Marek Kowala zaprzeczył jakoby miał wypowiadać się na temat finansów miasta i gminy. Kolejny temat, jaki poruszył to odpowiedź na zarzut, że nie uczestniczył w majowym sprzątaniu. Powiedział, że brał udział w licznych akcjach sprzątania Gałowa i zaprasza innych do uczestnictwa w sprzątaniu. Jeśli inni włączą się do sprzątania, to i on deklaruje swój udział w akcjach sprzątania miasta. Dalszy ciąg wystąpienia dotyczył „felietonu szyderczego malkontenta”, który określił go jako „wyciętego z lodu na Starym Rynku”. Sołtys Kowala stwierdził, że redaktor Górny został wymalowany, kiedy malowali ikony w Muzeum Zamek Górków. Później była sugestia, aby redaktor Górny użył swoich telepatycznych zdolności i wskazał, gdzie jest Witold Goszczyński. Potem Marek Kowala mówił o inseminacji i stwierdził, że do przeprowadzenia udanej inseminacji potrzeba dobrego dawcy i inseminatora, a w omawianej sytuacji ani jedno, ani drugie nie było dobre. Potem sołtys zaprosił redaktora do Gałowa oraz powiedział, że darowuje redaktorowi rzeźbę nie po to, aby podrabiał i próbował sprzedawać, ale żeby postawił sobie na trawniku. Zanim będzie chciał kogoś ośmieszyć i zdyskredytować niech sobie na to spojrzy, bo sam może zostać zdyskredytowany i ośmieszony.
Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez Marka Kowalę było zachowanie radnego Bartłomieja Idkowiaka, który po poprzedniej sesji nazwał sołtysa gburem, za to, że krytykował starszego człowieka. Marek Kowala podsumował, że Włodzimierz Brzeziński jest radnym i  jest ledwie 4 lata od niego starszy, natomiast radny Idkowiak jest 20 lat młodszy od sołtysa Kowali i go obraził.
Sołtys wrócił do swoich uwag pod adresem radnej Haliny Zgrajek i powiedział, że jeśli swoim wystąpieniem uraził radną to ją przeprasza. Następnie odniósł się do podziękowań pod adresem Henryka Żłobińskiego i Andrzeja Franke, którzy jak powiedział nie zajmują się wyłącznie sprawami zagranicznymi. Kiedy przyszedł z prośbą o pomoc odkładali inne zajęcia i pomagali.
Osobą, która otrzymała wyjątkowe podziękowania i dowody wdzięczności był Kierownik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Roman Białasik, któremu wręczono specjalny album z wpisami wdzięcznych za pomoc mieszkańców Gałowa.
Podczas poprzedniej sesji radny Sławomir Kozak usłyszał słowa krytyki pod swoim adresem. Sołtys Kowala tym razem wyraził się z uznaniem o odpowiedzialnej pracy Przewodniczącego Komisji Budżetu, Finansów i Prawa nad trzymaniem pieczy nad finansami gminy.


Po tym wystąpieniu głos zabrał Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz i dziękował za zrozumienie, życzliwość i jednogłośne uchwalenie projektów wspólnych inwestycji naszych samorządów. Podziękował też za zgodę na uregulowanie kwestii własności gruntów. Rzecz dotyczy Spichlerza i Parku Zamkowego. Ten ostatni stanie się własnością miasta i będą mogły ruszyć tam oczekiwane prace. Obecni dowiedzieli się również o uregulowaniu własności gruntów Szkoły Muzycznej. Starosta zakończył wystąpienie życzeniami noworocznymi.


Kolejnym występującym był Przemysław Chojan mieszkaniec Dęborzyc i radny Miasta i Gminy Pniewy. Jego wystąpienie miało związek ze sprawą zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Koźlu. Pniewski radny dochodził dlaczego zakłada się spadek liczby dzieci chcących uczęszczać do kozielskiej szkoły. Pytał również dlaczego napisano, że Burmistrz Szamotuł nie może dofinansowywać dowozu uczniów, a Burmistrz Pniew nie chce. Powiedział również, że w Pniewach radni, sołtysi i mieszkańcy mają lepszą sytuację jeśli idzie o przygotowanie materiałów sesyjnych. Na pytania radnego Chojana odpowiadał dyrektor Maciej Adamski.


Po tym wystąpieniu radny pierwszej kadencji Stefan Jakś wypowiadał się na temat dokapitalizowania ZGK Szamotuły Sp. z o.o. i powiedział, że nie neguje celowości dokapitalizowania spółki, ale jest przekonany, że przejęcie hotelu i pływalni musi wpłynąć na cenę wody i ścieków. Twierdzi, że radni nie mają żadnej kontroli nad finansami spółki i mogą tylko podnosić łapki w czasie głosowań.


Po wystąpieniu Stefana Jaksia głos zabrał wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły Jerzy Najderek i przeczytał plan pracy Rady na 2016 rok.
Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły Marian Płachecki poinformował, że następna sesja odbędzie się 22 lutego, przekazał również zaproszenie dla wszystkich radnych na bal karnawałowy seniorów.
Szczegółowy protokół z obrad XV sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły znaleźć można na naszej stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.szamotuly.pl



Redakcja

 



Aktualności
Fundusze UE
fb