przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Z obrad VII sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły
12.05.2015

27 kwietnia 2015 r w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły odbyła się VII sesja Rady Miasta i Gminy Szamotuły, której przewodniczył Marian Płachecki - Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły. W obecności 20 radnych rozpoczęto obrady.
Przyjęto przedłożony radnym porządek obrad, do którego Przewodniczący Płachecki wniósł propozycję rozszerzenia o punkt 10 – ocenę zasobów pomocy społecznej.


Na początku przyjęto dwa protokoły z V i VI sesji. Zanim przystąpiono do wysłuchania sprawozdania z wykonania uchwał Rady Miasta i Gminy Burmistrz Włodzimierz Karczmarek zaproponował uczczenie chwilą ciszy pamięci zmarłego pracownika UMiG Szamotuły Romana Wieczorka.


Po przedstawionym przez Sekretarza Miasta i Gminy Szamotuły Stefana Maćkowiaka sprawozdania z realizacji uchwał Rady Miasta i Gminy Szamotuły nastąpiło wysłuchanie informacji z działalności Burmistrza miasta i Gminy w okresie międzysesyjnym (szczegółowa informacja w sąsiednim artykule).
Kolejnym punktem porządku obrad była ocena działalności Ochotniczych Straży Pożarnych za 2014 r,  którą przedstawił Jacek Gołąb p.o. Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.


Następnym punktem porządku obrad była ocena akcji zima przedstawiona przez Kierownika Wydziału Inwestycji Romana Białasika. Dzięki łagodnej zimie wydatki podczas ostatniej zimy były stosunkowo niewielkie.
Również Kierownik Białasik przedstawił ocenę stanu dróg w mieście i gminie. Drogi w zależności od ich stanu podzielono na trzy kategorie:
 - w stanie technicznym dobrym
 - w stanie zadowalającym
 - w stanie złym
Oceniono, że na terenie miasta jest 8,8 km dróg w złym stanie technicznym, na terenie gminy 11,3 km.


Następny punkt porządku obrad to ocena zapotrzebowania na miejsca w żłobkach i przedszkolach. Ten punkt zreferowany został przez Dyrektora Zespołu Ekonomiczno –Administracyjnego Szkół Macieja Adamskiego. Jedyny żłobek w Szamotułach dysponuje 20 miejscami i obecnie oferuje jeszcze 7 miejsc. Z kolei jeśli idzie o przedszkola to Dyrektor Adamski podał, że w pierwszym etapie rekrutacji na 654 wnioski nie przyjęto 194 dzieci. Po uwzględnieniu wolnych miejsc w innych przedszkolach i uruchomieniu dodatkowych oddziałów bez miejsc pozostało 7 dzieci. Biorąc pod uwagę istnienie 2 niepublicznych przedszkoli, które również prowadzą swoją rekrutację, sytuacja na terenie gminy przedstawia się dość optymistycznie. Trudniejszy może okazać się przyszły rok i już podejmuje się działania dla rozwiązania tego problemu.


Dyrektor Iwona Lembicz-Kwatera przedstawiła ocenę zasobów pomocy społecznej na terenie naszej gminy. Ten sektor działalności gminy wymaga coraz większych nakładów z związku z tym, że jest coraz więcej osób potrzebujących pomocy socjalnej.
Po omówieniu powyższych zagadnień przystąpiono do procedowania projektów uchwał.

Pierwszy projekt dotyczył uznania skargi pana T.K. za bezzasadną. Po szczegółowym przedstawieniu sprawy przez Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Halinę Zgrajek Rada Miasta i Gminy w głosowaniu jednogłośnie uznała skargę pana T.K. na Burmistrza za bezzasadną.

Kolejna uchwała przedstawiona również przez Przewodniczącą Zgrajek dotyczyła uznania się Rady Miasta i Gminy Szamotuły za niewłaściwą do rozpatrzenia skargi Pana K.J. o naruszenie dóbr osobistych. W głosowaniu i tej uchwały Rada jednogłośnie uznała się za niewłaściwą do rozpatrzenia skargi.

Kolejna przegłosowana pozytywnie uchwała dotyczyła wprowadzenia zmian do Uchwały Nr IV/15/2015 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 21 stycznia 2015 r. w sprawie uchwały budżetowej Miasta i Gminy Szamotuły na rok 2015.

Następny projekt uchwały dotyczył obligatoryjnego przedstawienia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Szamotuły. Po przedstawieniu programu na 2015 przez Kierownik Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska Małgorzatę Kurczewską Rada zagłosowała „za” i program został przyjęty.

Kolejny projekt uchwały przedstawił Roman Luter. pracownik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Urbanistyki. Projekt dotyczył przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Gałowo w gminie Szamotuły. Uchwała przyjęta została jednogłośnie.

Podobny projekt uchwały przyjęty jednogłośnie przez Radę również dotyczył przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Mutowo, w gminie Szamotuły.

Ostatni z projektów dotyczący przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Śmiłowo i Jastrowo-Ostrolesie w gminie Szamotuły. Projekt przyjęto jednogłośnie.

Ostatni punkt programu obrad to interpelacje, zapytania i wolne wnioski.

Przewodniczący Rady Miasta i Gminy zapoznał zebranych z zaproszeniem, jakie przekazała Przewodnicząca Rady Powiatu Maria Przybylska na 22 Ogólnopolską Pielgrzymkę Samorządu Terytorialnego na Jasną Górę z Okazji 25 Rocznicy Restytuowania Samorządu Terytorialnego. Uroczystości odbędę się 17 maja w Częstochowie. Następnie Przewodniczący poinformował, że następna sesja Rady Miasta i Gminy odbędzie się 25 maja 2015 r.


Burmistrz Rabski sprostował swoją informację nt. liczby lat, jakie przepracował jako sołtys Kępy pan Karczmarek. To było 37 lat, a nie jak wcześniej powiedział 31 lat.


Skarbnik Miasta i Gminy Alicja Kałużyńska poinformowała Radę o otrzymaniu przez Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły pisma z Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii o wykonaniu budżetu Miasta i Gminy Szamotuły za 2014 rok wraz z informacją o stanie mienia. Pani Skarbnik poprosiła o zapoznanie się z treścią pisma, które jest niezbędne do procedury absolutoryjnej.


Radny Sławomir Kozak zapytał w imieniu mieszkańców, dlaczego plac zabaw na boisku Orlik przy ul. Szczuczyńskiej jest zamykany i nie mają tam dostępu. Burmistrz Karczmarek odpowiedział, że Orlik jest czynny od rana do wieczora.


Edmund Dukat zgłosił kilka kolejnych uwag:
 - należało przewidzieć, że pozbruk zostanie wysadzony przez drzewa i trzeba było najpierw usunąć drzewa, a później położyc pozbruk,
 - zjazd przy ul. Poznańskiej, nie usunięto przyczyny wadliwego rozwiązania, lecz skutek i za czas jakiś znów trzeba będzie ponosić koszty napraw,
 - skrytykował pracę ZGK Szamotuły Sp. z o.o. przy jednej ze studzienek.
 - wrócił do sprawy ulicy Nowowiejskiego i innych miejsc, gdzie nie powinno się zwracać uwagi na to, czy droga jest gminna czy powiatowa, a traktować miasto jako całość.


Radny Łukasz Heckert podniósł sprawę braku przystanku autobusowego w związku z pracami, które są prowadzone przez inwestora na terenie dawnego dworca autobusowego. Kierowcy zatrzymują się w przypadkowych miejscach i stwarzają zagrożenie ruchu. Zaproponował przesunięcie ogrodzenia w celu udostępnienia zatoczki dla autobusów. Burmistrz Włodzimierz Karczmarek i Kierownik Białasik poinformowali o nowym miejscu zatrzymywania się autobusów przy ul. Jana Pawła II.


Jako ostatni głos zabrał Maciej Lesicki i podziękował Burmistrzowi Kaczmarkowi za przyznanie dla organizacji pozarządowych dodatkowych 40 tys. zł. Zaapelował również, aby dobrze pamiętać zmarłego Romana Wieczorka, który tak dobrze zapisał się w pamięci ludzi.
Po tym wystąpieniu Przewodniczący Marian Płachecki zamknął obrady VII sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły.

Redakcja

Aktualności
Fundusze UE
fb