przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
XIX konkurs ekologiczny w Dąbrowie. Sukces szamotulskiej” Jedynki” i” Trójki”
28.05.2012
Kolejny, już XIX Konkurs Wiedzy Ekologicznej PCK odbył się w Dąbrowie pod Pniewami w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej.
W konkursie tradycyjnie już udział brały dzieci i młodzież szkół podstawowych z Szamotuł ,Nojewa , Nowej Wsi, Grzebieniska, Ostroroga, Otorowa, Przyborowa i Wronek oraz uczniowie gimnazjów z Otorowa, Ostroroga, Szamotuł, Grzebieniska, Pniew, Wronek i Dusznik.
Wszystkich uczestników i nauczycieli powitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy pan Tomasz Markiewicz, a swoją obecnością uświetnili burmistrzowie Pniew, Jarosław Przewoźny i Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek i I Z-ca Burmistrza Wojciech Rabski. Z ramienia PCK, Oddziału Rejonowego w Szamotułach, organizatora tegorocznego konkursu, obecny był niezawodny i wciąż aktywny pan Roman Handschuh.

Jak stwierdził nadleśniczy Markiewicz, pytania nie należały do łatwych i być może 1 procent społeczeństwa byłby w stanie na nie odpowiedzieć. Ideą takiego współzawodniczenia jest propagowanie ekologicznego myślenia i sposobu postępowania. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Dąbrowie zajmuje się propagowaniem idei ekologicznych już od 1994 roku i jest świetnym polem działania dla budowania szacunku dla naszych ekosystemów. Obecność burmistrzów jest przekonywującym faktem, że przykłada się wagę do troskliwego myślenia i postępowania wobec naszego środowiska naturalnego.

Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z częścią teoretyczna i częścią praktyczną. W kategorii szkół podstawowych najlepiej poradzili sobie z wyzwaniami uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach, II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach, III miejsce uczniowie Szkoły Podstawowej z Nowej Wsi. W kategorii gimnazjów najlepiej spisali się gimnazjaliści z Wronek, II miejsce zajęli uczniowie z Pniew, a III miejsce gimnazjaliści z Ostroroga. Zwycięzcom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy, gratulujemy wszystkim uczestnikom. Organizatorzy już myślą o jubileuszowym XX konkursie.
Starannie wypielęgnowany Ośrodek Edukacji Przyrodniczej jest swoistą oazą, gdzie sporo można zobaczyć i sporo się nauczyć. Można było np. dowiedzieć się, że Polska z ok. 29% zalesieniem plasuje się poniżej średniej europejskiej, jeśli idzie o zalesienie powierzchni kraju i musimy nadal dbać, aby lasów było jeszcze więcej, zwłaszcza, że Wielkopolska ma lasów jeszcze mniej bo ok. 25% powierzchni.

Można było się też dowiedzieć, że w branży meblarskiej jesteśmy gigantem i zajmujemy czwarte miejsce na świecie! Drewno jest więc niezbędnym surowcem i budulcem. Potrzebujemy znacznie więcej lasów.

Nadleśnictwo Pniewy to tereny, gdzie gnieżdżą się różne ptaki, wśród nich bardzo oryginalnym jest bocian czarny. Dzięki obrączkowaniu udało się zaobserwować jednego z nich podczas przelotu nad Izraelem, inny z kolei pojawił się na Węgrzech i założył gniazdo pod Budapesztem. Wielkopolskę i okolice Pniew upodobała sobie kania ruda, drapieżny ptak, podobny trochę do orła. Ten ostatni, orzeł bielik założył w naszych okolicach już dwa gniazda i można przypuszczać, że rozmnożą się powoli te oryginalne, wyjątkowe ptaki dzięki coraz bardziej czystemu środowisku. Temu służyć ma edukowanie dzieci i młodzieży, przeprowadzanie konkursów i propagowanie ekologicznego sposobu życia, aby nam ludziom i zwierzętom żyło się lepiej.
Tekst / Fot. Andrzej Franke




Aktualności
Fundusze UE
fb