przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Wspomnienie o Janie Płócienniczaku
02.10.2013
"Człowiek nie ma swego portu, a czas nie zna brzegu.
On płynie, a my przemijamy."
(Alphonse de Lamartine)
Dnia 18 września 2013 roku odszedł od nas Jan Płócienniczak, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Brodziszewie. Wiadomość tę przyjęliśmy z wielkim smutkiem, zwłaszcza że mieliśmy nadzieję, iż będziemy mogli wspólnie świętować zbliżający się radosny jubileusz stulecia bliskiej jego sercu placówki. Podczas pracy nad publikacją dotyczącą brodziszewskiej szkoły często wspominaliśmy pana Jana.

W pamięci większości uczniów oraz współpracowników zapisał się on przede wszystkim jako zapalony sportowiec. Brał udział we wszystkich przedsięwzięciach sportowych organizowanych na terenie miasta i gminy Szamotuły (zgodnie z ówczesnym kalendarzem imprez sportowych). Zarażał młodych swoją pasją, wolny czas poświęcał na treningi, a duże zainteresowanie sportem w szkole zaowocowało licznymi osiągnięciami uczniów na zawodach lekkoatletycznych. Za swoją postawę oraz społeczny wkład pracy w rozwój kultury fizycznej i turystyki Jan Płócienniczak otrzymał Honorową Odznakę "Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego" oraz Medal "Za zasługi dla sportu szkolnego województwa wielkopolskiego".

Stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Brodziszewie piastował od 1 września 1974 roku do 31 sierpnia 1990 roku, kiedy to odszedł na emeryturę. W latach późniejszych nadal odwiedzał często szkołę - pojawiał się w niej z okazji różnych uroczystości, jak i z potrzeby serca. Witaliśmy go zawsze ciepło i serdecznie. Interesował się zmianami, jakie zaszły w placówce, rozmawiał z uczniami i gronem pedagogicznym, dla każdego miał zawsze miłe słowo.

Drogi do zdobycia zawodu nauczycielskiego jednak nie miał łatwej. Urodzony 1 stycznia 1924 roku w Topoli Małej (w województwie wielkopolskim) pan Jan najpierw ukończył Szkołę Powszechną w Międzychodzie, a potem rozpoczął naukę w Gimnazjum (1938 r.). Z chwilą wybuchu II wojny światowej musiał przerwać naukę, razem z rodziną został wysiedlony do Generalnej Guberni. Kształcenie kontynuował potem na tajnych kompletach, w 1943 roku zdał "małą maturę". W tym samym roku został też zwerbowany w szeregi Armii Krajowej. Kapral Jan Płócienniczak, pseudonim "Ren", walczył w Powstaniu Warszawskim w grupie Kampinos 4, plutonie 4, kompanii 78. Został dwukrotnie ranny i z powodu odniesionych kontuzji w 1946 roku zdemobilizowany.

We wrześniu 1946 roku rozpoczął pracę w zawodzie nauczycielskim w Szkole Podstawowej w Głażewie. W marcu 1947 roku zwolnił się na własną prośbę i przeniósł do Poznania, gdzie ukończył liceum dla dorosłych i zdał maturę. Od 15 marca do czerwca 1950 roku był nauczycielem geografii w Państwowej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu (dzisiejsze LO VI).

Za przynależność do Armii Krajowej Jan Płócienniczak został skazany na 10 lat więzienia, wyszedł na wolność po 4 latach. Od 1 lipca 1954 roku do 31 marca 1956 roku pracował w gospodarstwie rolnym "Mnichy" na stanowisku księgowego technicznego. Pierwszego marca 1957 został nauczycielem w Szkole Podstawowej w Baczynie. Rozpoczął studia na wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na UAM w Poznaniu, uzyskując 31 lipca 1962 roku tytuł magistra geografii. Pierwszego września 1958 roku został przeniesiony do Szkoły Podstawowej w Psarcach, gdzie pracował najpierw jako nauczyciel, później od 1 września 1965 roku jako kierownik - dyrektor szkoły. Funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 1974 roku, po czym we wrześniu los związał pana Jana na wiele kolejnych lat ze wspomnianą już brodziszewską placówką.

Oprócz pracy w zawodzie nauczyciela oraz na stanowisku dyrektora szkoły Jan Płócienniczak aktywnie działał w ramach różnych organizacji. Od 1956 roku czynnie udzielał się w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Był też członkiem zwyczajnym Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz członkiem zwyczajnym Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego (Oddział Wielkopolska). Ponadto przynależał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz do Ochotniczej Straży Pożarnej. Pełnił również funkcję radnego Gromadzkiej Rady Narodowej w Pniewach. Z uwagi na swoją aktywną działalność w wymienionych organizacjach otrzymał liczne odznaczenia, a w swojej 37-letnej pracy zawodowej wielokrotnie został uhonorowany nagrodą inspektora oświaty, nagrodą Kuratora Oświaty w Poznaniu oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Życiorys Jana Płócienniczaka dowodzi, iż odszedł wyjątkowy i ceniony człowiek, który w realizację swoich obowiązków i rozwijanie pasji wkładał wiele serca. Parafrazując słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, wielkość człowieka powstaje właśnie z drobiazgów życiowych wykonanych wielkim sercem.

,,Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą: każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie (...). Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie." (Ernest Hemingway)

Dorota Bartczak-Goldberg

Ostatnie nasze spotkanie z panem Janem odbyło się 6 czerwca 2013 roku u niego w domu w Piaskowie.

Jan Płócienniczak na uroczystości z okazji nadania imienia szkole 8 listopada 2006 roku.

Jan Płócienniczak wśród swoich uczniów podczas uroczystości szkolnych 1986 rok.
Aktualności
Fundusze UE
fb