przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Współpraca Szamotuł z Bad Saarow w Niemczech
24.06.2011
W sobotę 25 czerwca rozpoczyna się II Międzynarodowy Festiwal im. Filipa i Ksawerego Scharwenki. To jeden z wielu owoców kilkuletniej współpracy w dziedzinie kultury wielu instytucji z Polski i Niemiec zainteresowanych tematem przywrócenia pamięci o dokonaniach braci Scharwenków. Podobnie jak Wacław z Szamotuł tak i bracia Scharwenkowie urodzeni w Szamotułach zasługują na to, by propagować ich dzieła i przywrócić pamięci współczesnych pokoleń.
W sobotę 28 maja 2011 r. odbył się czwarty koncert w ogrodzie Ksawerego Scharwenki, kompozytora, pianisty i pedagoga. Zanim o samym koncercie napiszę nieco szerzej warto z pewnością jeszcze raz i jeszcze wiele razy powtórzyć, że dwaj wybitni artyści Ksawery i Filip Scharwenkowie urodzili się w Szamotułach, nigdy swych polskich korzeni się nie wyparli i w swoich kompozycjach często korzystali z polskich motywów muzycznych np. z polskich tańców ludowych. W okresie swojej największej popularności brylowali na salonach Europy i świata. Większą sławą cieszył się Ksawery Scharwenka (1850 - 1924). Jego kompozycje i pianistyczne osiągnięcia wzbudzały podziw i zachwyt nawet takich autorytetów jak Franciszek Liszt.

Tegoroczny koncert ogrodowy zorganizowany został w bardzo szlachetnym celu, ale o tym za chwilę. Wstęp na koncert był wolny, zapraszano całe rodziny zachęcając do wspólnego śpiewania popularnych pieśni a nawet przebojów muzyki popularnej. W bardzo wyszukany sposób zasugerowano drobne datki na renowacje podniszczonego drewnianego domu Ksawerego Scharwenki. Organizatorzy koncertu zaprosili między innymi także gości z Szamotuł. Zanim jednak do tego doszło wiele musiało się wcześniej wydarzyć.

Muszę powiedzieć, że trudno o lepszy przykład międzynarodowej współpracy bo oto mamy dwóch wspaniałych artystów, którzy urodzili się w Polsce w Szamotułach i spędzili tu pierwszą część swego życia, potem kształcili się i żyli w Niemczech i mimo, że czuli się Niemcami o polskich korzeniach nie zapominali. Teraz oba narody mają prawo uważać się za spadkobierców tej artystycznej schedy. Powstaje pytanie jak ten splendor sprawiedliwie podzielić w obecnych czasach, czasach zjednoczonej Europy. Ano realizując wspólne przedsięwzięcia, wymieniając się materiałami biograficznymi, planować koncerty i festiwale, informować się wzajemnie. I tak właśnie się dzieje. Zaproszenie gości z Szamotuł na koncert 28 maja było jednym z takich przejawów partnerskiego traktowania.
Miejscowa prasa napisała o gościach z Szamotuł, o tym, że miasto Szamotuły będzie organizatorem Drugiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Scharwenków.
Aby i koncert i festiwal, który nas wkrótce czeka mógł zaistnieć musiało wcześniej dojść do kilku ważnych spotkań, na których ustalano strategię współpracy pomiędzy Fundacją Scharwenków z Niemiec i cała grupą osób i organizacji zaangażowanych po stronie Polski i Szamotuł.

Ostatnie z takich roboczych spotkań odbyło się 30 marca tego roku w Muzeum Zamek Górków. Celem tego spotkania było opracowanie harmonogramu realizacji propozycji związanych z popularyzacją twórczości Scharwenków zgłoszonych przez poszczególne instytucje i organizacje we wrześniu 2010r., które zostały przedstawione na spotkaniu w Bad Saarow z przedstawicielami Niemieckiego Stowarzyszenia Scharwenka.
Czas wrócić do naszego Czwartego Koncertu Ogrodowego Scharwenki. Podczas koncertu wystąpili: Męski Chór Bad Saarow i Młodzieżowa Orkiestra Dęta Beeskow ze szkoły muzycznej w Beeskow. Zarówno chór jak i kwartet instrumentów dętych zaprezentowali szeroki repertuar bo można było usłyszeć "Odę do radości" L. v. Beethovena, niemieckie pieśni ludowe jak i znane utwory muzyki popularnej.

Świetny organizator i entuzjasta muzyki Scharwenków , jednocześnie jeden z animatorów całego wielkiego ruchu na rzecz przywrócenia pamięci muzyki Scharwnków pan Peter Wachalski ocenił z zachwytem nadspodziewanie wysoką frekwencję podczas koncertu. Spodziewano się, że w skromnych, ogrodowych warunkach przybędzie nie więcej jak 100 osób tymczasem było o połowę więcej gości.
Pan Wachalski przedstawił delegację z Szamotuł reprezentowaną przez przedstawicieli stowarzyszenia "Europa bez granic" oraz przedstawicieli UMiG Szamotuły. Po koncercie Peter Wachalski zaprosił polską delegację do swojego domu, gdzie przechowywane są tymczasowo materiały i pamiątki związane z życiem i działalnością braci Scharwenków.
Ta kolekcja, choć imponująca swoją różnorodnością jest jeszcze nieuporządkowana i nie skatalogowana. Nasi niemieccy partnerzy wciąż czekają na docelową siedzibę godną dziedzictwa Scharwenków i takie przedsięwzięcia jak wspomniany koncert mają temu celowi służyć.

W elegancki i niewymuszony sposób udało się zebrać sumę prawie tysiąca euro, co powoli, ale skutecznie prowadzi do celu czyli do popularyzacji i utrwalania dorobku tych kompozytorów i wybitnych artystów.

Temu samemu celowi służą działania wielu ludzi i instytucji po naszej polskiej i szamotulskiej stronie. Należy wymienić m.in. takie instytucje jak:
  • Starostwo Powiatowe w Szamotułach
  • Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach
  • Fundacja Pro Cello
  • Muzeum Zamek Górków
  • Fundacja Kultury Zamek Górków
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
  • Zespół Szkół w Pamiątkowie
  • Zespół Szkół w Otorowie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach
Za nazwami tych instytucji kryją się oczywiście konkretni ludzie zaangażowani w te przedsięwzięcia i trudno ich wszystkich wymienić z imienia i nazwiska żeby nie narazić się na pominięcie któregoś z nich. Pozwolę sobie więc na ogólne wyrażenie swojego uznania dla tej szlachetnej i pożytecznej pracy.

Tekst: Andrzej Franke
Zdjęcia: Maciej Borowczak, Henryk Żłobiński
Fotorelacja z wizyty w Bad Saarow
Przed siedzibą Stowarzyszenia "Scharwenka Stiftung Bad Saarow"
W siedzibie Stowarzyszenia "Scharwenka Stiftung Bad Saarow"
Spacer po kurorcie Bad Saarow
Szamotulanie na koncercie letnim w Bad Saarow - w ogrodzie przy domu Ksawerego Scharwenki
Prezes Stowarzyszenia "Scharwenka Stiftung Bad Saarow" otwiera koncert charytatywny
Licznie zgromadzona publiczność na koncercie charytatywnym
Chór Męski Bad Saarow
Szkolny Kwartet Instrumentów Dętych - Beeskow
Szamotulanie i członkowie niemieckiego Stowarzyszenia przed domem Scharwenki
Przed domem Prezesa Stowarzyszenia "Scharwenka Stiftung Bad Saarow"
Przegląd dokumentów związanych z życiem i twórczością braci Scharwenków.
Aktualności
Fundusze UE
fb