przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
„Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” w Szamotułach
05.02.2018

Podobnie  jak w ubiegłym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprosiła rolników z powiatu szamotulskiego na spotkanie „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”, które odbyło się w czwartek 1 lutego w sali sesyjnej UMiG w Szamotułach. Patronat nad  cyklem  spotkań  w całej Wielkopolsce objął wojewoda  Zbigniew Hoffmann. Oprócz organizatorów z ARiMR  w konferencji wzięli udział przedstawiciele 6 instytucji: Wielkopolskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego ,Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na sali sesyjnej zebrało się blisko 100 zainteresowanych słuchaczy, którzy w całości wypełnili pomiieszczenie UMiG Szamotuły.


Konferencję prowadził Sławomir Hazak kierownik powiatowej struktury ARiMR. Zebranych słuchaczy powitał także gospodarz miejsca, burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, wspominając o tradycji i znaczeniu rolnictwa w reprezentowanej przez niego gminie.


Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 był przedmiotem analizy pracowników Oddziału Regionalnego ARiMR. Zastępca dyrektora oddziału Lidia Czechak oraz pracownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego przybliżyli słuchaczom takie działania jak: Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000; Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN; Modernizacja gospodarstw rolnych; Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój; Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof; Premie dla młodych rolników; Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej; Restrukturyzacja Małych Gospodarstw.
O priorytetach działalności Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, skupiającego 359 pracowników, mówił kierownik  powiatowego zespołu Janusz Brodzik. W 2018 r. pracownicy WODR będą chcieli się skupić na: promowaniu postępu biologicznego i technologicznego w produkcji rolniczej oraz poprawie konkurencyjności gospodarstw rolnych, podnoszeniu poziomu zarządzania gospodarstwem rolnym oraz wielofunkcyjnym, inteligentnym, zrównoważonym rozwój obszarów wiejskich. Priorytetem bez wątpienie będzie także  pomoc rolnikom w obowiązkowym wypełnianiu wniosków o dopłaty obszarowe w wersji elektronicznej, tzw. eWniosku.


Kierownik Placówki Terenowej KRUS Szamotuły Wirginia Kryka skupiła się na przedstawieniu zmian w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników, działalności prewencyjnej i rehabilitacyjnej . Zainteresowanie rolników wzbudziły informacje o możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę oraz zdjęcia pokazujące dobrze wyposażone, pięknie położone i nowoczesne Centra Rehabilitacji Rolników.  


Z-ca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, szamotulanin z pochodzenia, Michał Zieliński mówił o zadaniach tej nowej instytucji przejętych od zlikwidowanych w sierpniu 2017 Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego. Przedstawił  zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2018 roku. KOWR w bieżącym roku zamierza przeznaczyć do dzierżawy działki m.in. w Pniewach-Zamku, w Oporowie, a także leżące w powiecie obornickim, ale w bliskiej odległości od Szamotuł, działki w Górce, Objezierzu i Urbaniu.  Szczegółowe informacje pojawią się na stronach internetowych KOWR-u.
Ciągłe zagrożenie ze strony ASF – afrykańskiego pomoru świń było tematem wiodącym w wypowiedzi Powiatowego Lekarza Weterynarii Roberta Łęgosza.  Materia wzbudziła żywe zainteresowanie zebranych. Pojawiła się na sali m.in. sugestia by potraktować autostrady jako naturalne bariery w rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby. Doktor ostrzegał także przed chorobą guzowatej skóry bydła, na którą w chwili obecnej brak antidotum.


Ciekawą prezentację przedstawili członkowie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. W 2017 roku ogółem zarejestrowali 45 zdarzeń dotyczących bezpośredni wsi, w których rany odniosło 11 osób. Przyczyny takich zdarzeń to w dużej mierze nieumyślne działanie człowieka. Niepokój jednego ze słuchaczy wzbudziła zmniejszająca się ilość jednostek OSP na wsiach.


Sprawowanie nadzoru nad zdrowiem roślin, zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska, związanym z obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin, nadzór nad wytwarzaniem, oceną, stosowaniem i obrotem materiałem siewnym składają się na misję Państwowej inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Temat przybliżyła Elżbieta Strzelczyk – z-ca wojewódzkiego inspektora PIORIN.



Tekst:Sławomir Hazak ARiMR

Fot. UMiG Szamotuły








Aktualności
Fundusze UE
fb