przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Wolność to najsłodsze dobro
22.12.2016

Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach obchodziło święto swojego Patrona.

21 grudnia 2016 r. z okazji 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające ważnego patrona  szkoły i Ziemi Szamotulskiej – Powstańców Wielkopolskich.

Dyrektor Tomasz Runowski powitał przybyłych gości: sekretarza MiG Szamotuły Karola Hartwicha, ks. Dziekana Mariusza Marciniaka, ks. Proboszcza Piotra Mameta,  Dyrektora ZEAS p. Macieja Adamskiego, siostrę Beatę Jank, dyrektor Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Szamotułach, prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - pana Romana Handshu, i sekretarz, p. Wandę Frydrych, przedstawiciela Związku Inwalidów Wojennych p. Zofię Krygier, Kustosz Muzeum Zamku Górków p. Elżbietę Ratajczak, a także członków Rady Rodziców, nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły.  Pan Karol Harwith wręczył Uczniowi kl. II, Adrianowi Maciołkowi – radnemu - zaświadczenia o powołaniu do pierwszej Rady Młodzieżowej Miasta i Gminy Szamotuły.

Dyrektor podziękował za przybycie, wspieranie działań szkoły, dla której ważna jest tradycja i historia. Wydarzenia powstańcze i święta są nierozerwalne, bo dla niektórych Polaków były to ostatnie święta, gdyż swoje życie oddali za Ojczyznę – powiedział p. T. Runowski.


Uroczystość szkolna rozpoczęła się od Jasełek, świętowania  narodzenia Boga przy wigilijnym, tradycyjnym stole. Wśród bogatej dekoracji wybrzmiały piękne polskie kolędy, które wprowadziły w klimat świąt, a potem spotkanie na pasterce i powitanie Jezusa. Jak w historii, aktorzy przenieśli się w wydarzenia sprzed 98 lat. Na scenie pojawił się Ignacy Paderewski, usłyszeliśmy świst kół pociągu, słowa przemówienia na balkonie Hotelu Bazar, by za chwilę usłyszeć salwy wystrzałów karabinów. W bogatej inscenizacji wspomniano o delegacji mieszkańców Szamotuł, która brała udział w poznańskich wydarzeniach. Wybuchło powstanie, które doprowadziło do wyzwolenia ziem wielkopolskich i przyłączenia do Polski. Wśród wielu pieśni  i wierszy patriotycznych opowiadających historię Małej Ojczyzny, młodzież uświadomiła, że ważna jest pamięć o czasach minionych. Należy także pamiętać o teraźniejszej wolności, aby jej nie utracić. Zatańczony polonez przez uczniów gimnazjum był symbolem nadziei na wolność naszego narodu.

 

Akademię przygotowały: p. Arleta Pytel i p. Grażyna Leja.

Tekst: A. Sałajczyk
Zdjęcia: E. Pociecha

 

 

 

Aktualności
Fundusze UE
fb