przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Wizyta eksperta Banku Rady Europy w UMiG Szamotuły
14.11.2012
9 października 2012 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły gościła Verena Pfeiffer, ekspert Banku Rady Europy, która przyjechała w związku z kredytem udzielonym na budowę oczyszczalni ścieków w Otorowie, oddanej do użytku w 2002 roku.
Pani ekspert przyjęta została przez Sekretarza Miasta i Gminy Szamotuły Stefana Maćkowiaka i panią Skarbnik Miasta i Gminy Szamotuły Alicję Kałużyńską. Przedstawiono ją wszystkim trzem burmistrzom, a do udzielania odpowiedzi na niektóre pytania na spotkaniu do końca obecny był burmistrz Stanke, któremu tematy gospodarki wodno - ściekowej są dobrze znane. Jan Stróżyk reprezentował Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej UMiG Szamotuły. Nieodzowna okazała się obecność kierownika Oddziału Wodociągów i Kanalizacji ZGK Sp. z o.o. w Szamotułach Janusza Manszewskiego, który zjawił się z teczką dokumentów i wyczerpująco odpowiadał na stawiane pytania. Po strukturalnych zmianach to właśnie ZGK Sp. z o.o. jest adresatem tego rodzaju pytań. Nie było zaskoczeniem, że padły też pytania związane z ostatnią największą wielomilionową inwestycją prowadzoną przez spółkę.

Pani Pfeiffer poprosiła o udostępnienie dokumentów dotyczących oczyszczalni w Otorowie takich jak: studium wykonalności, pozwolenie środowiskowe, raport z zakończenia inwestycji, ostatni raport potwierdzający, że inwestycja jest zgodna ze standardami, rachunek zysków i strat z ostatnich dwóch lat i lokalne regulacje dotyczące opłat za oczyszczanie ścieków i kanalizację.

Szczegółowych pytań było znacznie więcej, nie bez powodu pani Pfeiffer jest ekspertem. Interesowały ją zagadnienia sposobu wydatkowania środków podczas realizacji, wydajność oczyszczalni, ilość osób przyłączonych do sieci kanalizacyjnej, ilość tych, którzy nie chcieli się dotychczas przyłączyć. Podczas pobytu na terenie oczyszczalni ścieków ze znajomością tematu poruszała się po obiekcie i interesowała się wszystkim, zadając kolejne szczegółowe pytania.

Wizyta eksperta Banku Rady Europy jest faktem pokazującym, że środki unijne, będące tylko pożyczką (nie dofinansowaniem) podlegają kontroli nawet po okresie 10 lat i należy je sensownie i zgodnie z prawem inwestować. Uprawniony jest także wniosek, że po ogólnych na tym etapie komentarzach, oczyszczalnia ścieków w Otorowie jest obiektem, którego nie musimy się wstydzić. Zwłaszcza, że kolejnym ogniwem przyłączonym do tej oczyszczalni będzie Brodziszewo i jeszcze efektywniej będzie wykorzystywana jej wydajność.

Tekst/Fot. Andrzej Franke


Aktualności
Fundusze UE
fb