przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Wielki sukces szamotulanina prof. Radka Bukowskiego
29.03.2013
Jest niewielkie grono szamotulan, którzy znają kulisy ogromnego sukcesu, pochodzącego z naszego grodu prof. Radka Bukowskiego. Myślę, że wszyscy mamy prawo o tym wiedzieć. Ten wybitny i teraz znany już w świecie medycznym lekarz zapracował na swój sukces i go osiągnął.
Większość mieszkańców Szamotuł pamięta zapewne byłego Naczelnika Miasta i Gminy Szamotuły Jerzego Bukowskiego. To właśnie on był ojcem Dariusza, na świecie znanego jako Radek Bukowski, który tak szczytnie zapisał się w dziedzinie medycyny.
Dzisiejszy profesor tutaj się wychowywał i chodził do szkoły. W Szamotułach nadal mieszkają: jego mama Kazimiera oraz dwaj bracia Sławomir i Jarosław. Pan Radek ukończył studia medyczne w Polsce na Akademii Medycznej w Poznaniu i po ich ukończeniu przez 6 lat pracował w poznańskim szpitalu na ul. Polnej, gdzie zrobił specjalizację - "ginekolog-położnik". W międzyczasie wyjeżdżał do Niemiec i Belgii, gdzie zdobywał kolejne stopnie wiedzy medycznej. Bardzo istotne znaczenie miał moment, kiedy na uniwersytecie w Berlinie pan Radek Bukowski zrobił doktorat i to był punkt zwrotny, kiedy to zaczęła się międzynarodowa kariera naszego krajana. Droga do Stanów Zjednoczonych, które otwarte są na ludzi utalentowanych stanęła otworem.

Od kilku już lat o odkryciach naukowych i publikacjach Radka Bukowskiego głośno jest w świecie naukowym. Pojawiły się dwa obszerne zagadnienia, które zmieniły dotychczasową wiedzę naukowców pod wpływem prac i odkryć prof. Bukowskiego. Jeden wielki temat to kwas foliowy i jego ogromne znaczenie dla przyszłych matek. Według informacji zamieszczonej przez PAP - Nauka w Polsce - "jego wczesne stosowanie zapobiega wczesnym porodom. Jak dowodzą badania prof. Bukowskiego maluchy urodzone zbyt wcześnie mają wysokie zagrożenie życia, często doświadczają problemów oddechowych, a w późniejszym okresie wolniej rozwijają się zarówno psychicznie jak i fizycznie. Kwas foliowy jest witaminą z grupy B, występuje w żywności w postaci folianów. Zawierają go głównie warzywa ciemnozielone i pomarańczowe (fasolka, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior), a z owoców pomarańcze i banany. Badania naukowe dowiodły, że suplementacja diety kwasem foliowym zapobiega występowaniu zaliczanych do najcięższych wad wrodzonych cewy nerwowej u potomstwa - miedzy innymi bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa. Wiadomo, że niskie stężenie kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy może być związane ze skróceniem ciąży."

"Radek bukowski wraz z kolegami z University of Texas postanowił zbadać zależność przyjmowania kwasu foliowego i długości trwania ciąży w grupie 35,000 ciężarnych pań.
Wyniki badań wykazały, że przyjmowanie suplementów kwasu foliowego przynajmniej na rok przed poczęciem zmniejsza aż o 70 procent ryzyko samorzutnego przedwczesnego porodu pomiędzy 20,a 28 tygodniem ciąży i aż o 50 procent ryzyko porodu pomiędzy 28, a 32 tygodniem ciąży - w porównaniu do kobiet, które w ogóle nie przyjmowały kwasu foliowego."

Drugie zagadnienie, które wypłynęło w publikatorach związanych z medycyną to wpływ jaki ma urodzenie dziecka niedonoszonego, o wadze 2.5 kg i mniejszej jak 2.5 kg na ewentualne zachorowania kobiet rodzących takie dzieci. Jak dowodzą badania przeprowadzone na dużej grupie 6.600 kobiet, urodzenie takich dzieci może znacznie podnosić ryzyko zachorowania przyszłych matek na choroby serca i na wystąpienie nadciśnienia tętniczego. Według przeprowadzonych badań kobiety, które urodziły dziecko o mniejszej wadze jak przyjęta jako normalna, mają 9,6 % ryzyka zachorowania na choroby serca, przy czym dla kobiet, które urodziły dzieci o wadze "normalnej" to ryzyko zmniejsza się do 5,7 %. Dla świata medycyny i nauki to niezwykle ważne wnioski, które mają i będą miały wpływ na zdrowie i życie dzieci i matek.
Szeroka, światowa reakcja i obecność informacji w największych autorytatywnych portalach internetowych i gazetach publikujących materiały naukowe oraz ilość cytowań dorobku Profesora w książkach, gazetach i wystąpieniach innych naukowców świadczą o niezaprzeczalnym sukcesie prof. Radka Bukowskiego. Profesor mieszka obecnie w Houston w Stanach Zjednoczonych. Dumni jesteśmy, że urodził się i żył w Szamotułach . Zasługuje z pewnością na miano wybitnego szamotulanina.

Tekst: Andrzej Franke


Aktualności
Fundusze UE
fb