przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Ważny krok w sprawie klasztoru
07.02.2009
Informacja archiwalna z 08.08.2007r
Dzisiaj burmistrz Szamotuł Jacek Grabowski podpisał umowę - między gminą, a parafią - pozwalającą na dalsze działania w sprawie rewitalizacji dawnego klasztoru.
Gmina Szamotuły wraz z parafią św. Krzyża mogą wspólnie dawać kolejne kroki, aby dawny klasztor franciszkański zyskał nowy blask. Dzisiaj burmistrz Szamotuł Jacek Grabowski podpisał umowę - między gminą, a parafią - pozwalającą na dalsze działania w tej sprawie.
Umowę na oddanie do używania dawnego klasztoru gminie podpisał Ekonom Archidiecezji Poznańskiej ks. kanonik Henryk Nowak, proboszcz parafii św. Krzyża Zdzisław Błaszczyk i burmistrz Jacek Grabowski. Parafia oddała gminie nieodpłatnie cały parter i poddasze oraz część pierwszego piętra zabytkowego założenia poklasztornego.
Umowa mówi o tym, że gmina wykorzystywać będzie ten obiekt na realizację swoich zadań z zakresu kultury i działalności społecznej, w szczególności na prowadzenie Ośrodka Formacji Duchowo-Artystycznej "Sztuka i Myśl" oraz jako siedzibę organizacji społecznych działających na terenie miasta i gminy Szamotuły. Gmina zobowiązuje się, że nie dopuści do wykorzystywania budynku niezgodnie z dobrymi obyczajami oraz w sposób lub przez osoby postępujące niezgodnie ze społecznym nauczaniem Kościoła Katolickiego w Polsce, lub obrażające uczucia religijne katolików.
Ośrodek Formacji Duchowo-Artystycznej "Sztuka i Myśl" ma prowadzić działalność realizując cele i propagując wartości określone w "Przesłaniu ideowym" określonym w umowie.
Podczas podpisania umowy (od lewej) Ks. ekonom Henryk Nowak,
burmistrz Jacek Grabowski, proboszcz Zdzisław Błaszczyk.
- Ośrodek Formacji Duchowo- Artystycznej "Sztuka i Myśl" jest przedsięwzięciem wspólnym gminy Szamotuły i parafii św. Krzyża. Miejsce to treścią mają wypełnić różnorakie inicjatywy osób, grup twórczych i stowarzyszeń społecznych. Samo miejsce - budynek poklasztorny, bliskość kościoła - stwarza unikalną atmosferę i odwołuje nasze myśli i ducha do nauki społecznej Kościoła oraz bogactwa myśli i tradycji chrześcijańskiej, która leży u podstaw działania tego ośrodka - tłumaczy burmistrz Jacek Grabowski - Ośrodek działalność realizować będzie przez wystawy artystyczne, prelekcje, odczyty i jako miejsce spotkań. Ufamy, że będzie to miejsce spotkań młodzieży, artystów, intelektualistów, ciekawych osób z miast partnerskich, gminy Szamotuły, ale także z terenu całej Polski. Godna podkreślenia jest współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu. Żywimy nadzieję, że ośrodek ten będzie budował swą tożsamość na kanwie wartości chrześcijańskich i jedności takich wartości jak Piękno, Dobro, Prawda.
Umowa ta daje możliwość gminie na występowanie o pieniądze z Ministerstwa Kultury, czy z funduszy unijnych na rewitalizację zabudowań poklasztornych. Bo takie jest właśnie założenie, aby inwestycja ta była realizowana z pieniędzy spoza budżetu gminy.
- Cieszy nas inicjatywa burmistrza, bo wcześniej nie mieliśmy pomysłu na zagospodarowanie tego obiektu - mówi ks. ekonom Henryk Nowak.
Burmistrz Jacek Grabowski podkreśla, że miastu, jego mieszkańcom należy się oddanie na nowo tego pięknego, historycznego miejsca. To tam przecież na przełomie XIII i XIV wieku było pierwsze założenie zamkowe w Szamotułach, od którego rozpoczął się rozwój Szamotuł. Później z tym miejscem związani byli franciszkanie, nadając kolorytu miastu.
Gmina zaczęła odkrywać na nowo to miejsce w ubiegłym roku, prezentując wystawę fotografii wnętrz. Następnie ruszyły prace porządkowe z wykorzystaniem gminnego Centrum Integracji Społecznej. Skuto też część tynków i rozebrano liczne dobudówki z późniejszych lat. Urząd zorganizował tam osiem wystaw, a przy klasztorze podczas Dni Szamotuł festyn średniowieczny. Pierwsze znaleziska archeologiczne potwierdziły, że w XIV wieku był tam zamek (znaleziono kilka przedmiotów z tego okresu).
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
Aktualności
Fundusze UE
fb