przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
W hołdzie Patronowi
05.12.2012
W tym roku w dniu Patrona naszej szkoły- Adama Mickiewicza- czciliśmy nie tylko 167 rocznicę jego śmierci, ale także dwustulecie świata przedstawionego największego dzieła poety - "Pana Tadeusza".

Z tej też okazji, idąc śladami wybitnych osobistości z Prezydentem Rzeczypospolitej na czele, zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach apel, podczas którego zaproszeni goście i nauczyciele czytali dzieciom wybrane fragmenty "Pana Tadeusza". Uroczystość odbyła się w dniu 29 listopada w sali gimnastycznej, której wystrój stanowiły m. in. obrazy nawiązujące do opisów przyrody w "Panu Tadeuszu", popiersie Patrona, mini gabinet ze stylowym fotelem i stolikiem oraz cytat z epopei.

Najpierw oddano cześć sztandarowi szkoły i odśpiewano hymn szkolny, po czym na tle nastrojowej muzyki Fryderyka Chopina Konrad Niedzielski z kl. VI a, który wcielił się w postać Adama Mickiewicza, wyrecytował fragment poematu wyrażający marzenie poety, aby jego poezja "zbłądziła pod strzechy". Następnie jeden z narratorów (Dawid Niechciałkowski) zapewnił Mistrza, iż tak się stało, bowiem jego twórczość jest bliska wszystkim Polakom i poprosił Patrona, aby razem z zebranymi przeniósł się w świat, który stworzył w "Panu Tadeuszu", a którego dwusetną rocznicę obchodzimy w tym roku. Po czym drugi narrator (Jakub Zieliński) odczytał tytuł i podtytuły epopei.
Z kolei Konrad Niedzielski w roli Adama Mickiewicza, trzymając w ręku egzemplarz dzieła, z nutką patosu i melancholii powiedział fragment Inwokacji i usiadł zadumany w fotelu. Tymczasem na scenę wyszły uczennice z kl. VI b i VI d (Maria Kłaczkiewicz, Marianna Wesołek i Zuzanna Obst) i przepięknie, z podziałem na głosy, zaśpiewały utwór pt. "W Soplicowie", wzbudzając aplauz wśród zgromadzonych.

Potem narratorzy (Dawid Niechciałkowski i Jakub Zieliński) na zmianę czytali tytuły kolejnych ksiąg "Pana Tadeusza" i krótko je streszczali. Po każdej prezentacji danej księgi następowało czytanie jej fragmentów przez gości i nauczycieli.

Fragment księgi I przeczytał dyrektor ZEAS- u pan Maciej Adamski, księgi II pani wicedyrektor Agnieszka Masłowska, księgi III pani Beata Krupska, księgi IV pan Karol Ignasiński, księgi V pani Patrycja Niewiada, księgi VI pani Ewa Górna. Przerywnikiem był występ zespołu flażoletowego. Następnie w kolejności czytały: pani Iwona Krychowiak, pani Katarzyna Góral, pani Anna Halamska, pani Jolanta Wiśniewska, pani Ilona Górecka. Na końcu pani dyrektor Krystyna Tecław - Dziubek przeczytała fragment księgi XII opisujący słynny taniec wykonywany przez gości i mieszkańców Soplicowa. Gdy skończyła, na sali pojawiło się 8 par w strojach żołnierskich, szlacheckich i ludowych, tańcząc w rytmie poloneza.
Klamrą spinającą całość były słowa Mistrza wypowiedziane przez odtwarzającego tę rolę Konrada Niedzielskiego: "I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem, a com widział i słyszał, w księgi umieściłem".

Podczas słuchania fragmentów poematu uczniowie mogli równocześnie oglądać na tablicy interaktywnej kadry z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy. Społeczność uczniowska doceniła trud wykonawców i organizatorów, nagradzając ich gromkimi brawami.

Dzięki inicjatywie podjętej przez organizatorki: panią Annę Bekasiak, Ewę Górną i panią Danutę Sucharską, dzieci mogły poznać największe dzieło Patrona szkoły i rozbudzić w sobie zainteresowanie tym utworem, a i nauczyciele mogli poczuć, iż uczestnicząc w przedsięwzięciu, przyczyniają się do uwrażliwienia uczniów na piękno i bogactwo języka polskiego, krzewienia wartości poezji i utrwalania w młodym pokoleniu pamięci o wielkich pisarzach i ich utworach.


Tekst: Anna Bekasiak Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach


Aktualności
Fundusze UE
fb