Aktualności
Wszystkie wydarzenia
UTW Szamotuły – rozpoczęcie roku akademickiego 2014-2015
20.10.2014
14 października nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Szamotułach. W uroczystościach udział wzięli goście oficjalni z władzami powiatowymi i gminnymi oraz duchowieństwem. Przedstawiono nowy zarząd i złożono podziękowania poprzedniemu. Pierwszy wykład p.t. „Nagroda Nobla” wygłosił prof. dr hab. inż. Stanisław Proszyk.
Jak przystało na uniwersytet uroczystość zaczęła się od historycznej, patriotycznej pieśni „Gaude Mater Polonia”, co jak powiedział pan Paweł Mordal, nowy przewodniczący, w wolnym tłumaczeniu znaczy „ciesz się Polsko”. Tradycyjnie już, minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych profesorów i studentów. Następnie pan Mordal powitał Honorowego Rektora prof. Stanisława Proszyka, Senat, Honorową Radę Programową UTW, przedstawicieli Senatu i jednocześnie samorządowców – Starostę Szamotulskiego Pawła Kowzana i Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Karczmarka, przedstawiciela Rady Miasta i Gminy Szamotuły, wiceprzewodniczącego Jerzego Najderka, przedstawicieli duchowieństwa i innych znamienitych gości. 20 września 2014 r. zakończyła się kadencja poprzedniego Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi.
Dokonano podsumowania kadencji i wybrano nowe władze. Przewodniczącym Zarządu został Paweł Morda, wiceprzewodniczącymi Maria Szymańska i Jaromir Zieliński, sekretarzem Małgorzata Trąbczyńska, skarbnikiem Maria Jerzyńska, zaś członkami zarządu: Anna Biedna, Beata Jankowiak, Barbara Kokoszanek, Joanna Lesicka, Andrzej Nowak, Damian Przewoźny, Ewa Stanke, Justyna Szaniawska-Budaj i Katarzyna Walkowiak.
Jak powiedział pan Morda poprzedni zarząd zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko i niełatwo będzie sprostać temu wyzwaniu, ale postarają się, przynajmniej dorównać. Poprzedni zarząd działał pod kierownictwem pani Krystyny Just, wiceprzewodniczącymi byli; pani Iwona Majewska i pan Jaromir Zieliński, sekretarzem była pani Janina Wachowiak, skarbnikiem pani Alicja Kasprowicz, a członkami zarządu panie i panowie: Teodozja Bąk, Barbara Kokoszanek, Andrzej Nowak, Bożena Pituła, Stanisława Spychała-Nowak i Czesława Witkowiak. Wymienione osoby otrzymały bukiety kwiatów i gromkie brawa w dowód uznania za ich pracę. Specjalne podziękowanie w imieniu studentów UTW za kreatywną pracę dla ustępującego zarządu wygłosiła pani Henryka Bańczyk.
Pani Krystyna Just podziękowała Senatowi i Radzie Programowej i skierowała wyrazy wdzięczności w stronę Starosty Szamotulskiego Pawła Kowana i Burmistrza Szamotuł Włodzimierza Karczmarka, informując nowy zarząd i studentów, że cały rok akademicki mają zabezpieczony dzięki środkom przewidzianym przez burmistrza w budżecie miasta i gminy. Pani Just złożyła najlepsze życzenia nowemu zarządowi, życząc powodzenia w tej trudnej pracy.
Następnie wystąpił Honorowy Rektor UTW prof. Stanisław Proszyk i poinformował o dobrej atmosferze dla uniwersytetów trzeciego wieku, o bujnym rozwoju tej idei, tzw. „long life learning”, czyli uczenia się przez całe życie. Profesor ponownie sięgnął do poetyckich matafor, które w piękny sposób przekazują szczytne, uniwersalne idee. Pan Profesor w dowód wdzięczności dla pani Just przekazał bukiet kwiatów. Ponownie wrócił do zagadnień, którymi żyje aktualnie nasz kraj, nasz region i miasto. Powiedział m.in. o cennych inicjatywach podejmowanych przez miasto na rzecz seniorów, na rzecz rodzin. Pan Profesor pogratulował Burmistrzowi Kaczmarkowi konsekwencji w działaniu. Na zakończenie wystąpienia Rektora Honorowego padła starożytna, podsumowująca sentencja „oby to było dla szczęścia, dobra i pomyślności”.
Kolejnym punktem programu było wręczenie indeksów nowym słuchaczom UTW, którzy złożyli ślubowanie i stali się pełnoprawnymi studentami. Po tej części tradycyjnie już głos zabrali włodarze naszego powiatu i miasta oraz ks. proboszcz Mariusz Marciniak, których wspólnym mianownikiem były życzenia dla nowego zarządu i praktyczne informacje, jak np. zaproszenia na koncert Eleni, czy też zaproszenie do zwiedzenia firmy Samsung we Wronkach.
„Gaudeamus Igitur”, wykonany przez chór „Lira” z Pniew, pod dyrekcją pani Urszuli Grzędy był zakończeniem oficjalnej części uroczystości. Później chór „Lira” dał krótki koncert. Ostatnim punktem pierwszego spotkania tego roku akademickiego był bardzo interesujący wykład prof. Stanisława Proszyka – Nagroda Nobla.
Redakcja