Aktualności
Jak w latach poprzednim także i w tym roku nasz UTW uroczyście zakończył ósmy rok akademicki 20014/2015. Dostojne dźwięki „Gaudeamus igitur” wybrzmiały w auli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach na początku uroczystości. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach Paweł Mordal powitał wszystkich przybyłych studentów i gości. Zanim to się stało przypomniał, iż to właśnie Stowarzyszenie było założycielem i prowadzi UTW. Przewodniczący powitał członków Honorowego Senatu, wymienił prof. dr hab. Stanisława Proszyka, Radę Programową UTW w osobie prof. dr hab. Feliksa Jaroszyka. Powitał też przedstawicieli lokalnego samorządu, dzięki którym UTW może funkcjonować – Starostów Szamotulskich Józefa Kwaśniewicza i Beatę Hanyżak, wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka i Sekretarza Karola Hartwicha. Przewodniczący powitał też dyrektorów i przedstawicieli jednostek gminnych i powiatowych, przedstawicieli duchowieństwa, tych wszystkich, którzy zawsze życzliwie towarzyszą uroczystościom i wydarzeniom UTW. Na końcu powitani zostali najbardziej zainteresowani, czyli studenci UTW oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych uniwersytetów.
Następnie o zabranie głosu został poproszony rektor UTW prof. dr hab. Stanisław Proszyk. Profesor w którymś momencie swojego wystąpienia powiedział, że Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce są ewenementem na skalę światową. O ile nasz szamotulski uniwersytet wpisuje się w tę opinię, to z pewnością jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest jego wyjątkowy rektor prof. Stanisław Proszyk, humanista z zamiłowania, miłośnik i piewca poezji. Studenci powinni zabiegać o wysokie oceny rektora w swoich indeksach poprzez autentyczną aktywność. Profesor Proszyk nie zawiódł i tym razem i przytoczył kilka pięknych fraz starożytnych i tych bardziej aktualnych poetów - myślicieli.
To wystąpienie oprócz wzniosłych akcentów było bardzo merytoryczne i jak w kalejdoskopie pokazało rzeczywistość, w jakiej żyją ludzie w wieku senioralnym. Życie widziane z perspektywy świata, kraju i w wymiarze lokalnym. Uwagę przyciągało kilka szczególnych zagadnień. Na początku bardzo istotne hasło „long life learning”, które odpowiada ogólnie uczeniu się przez całe życie. Doskonałą ilustracją tego była postać zmarłej pani Justyny Just, która rozpoczęła studia na UTW mając 87 lat. Co dodaje dodatkowego smaczku, rozpoczynała studia razem z synem i synową, którzy sami byli już w wieku senioranym. Pani Justyna była osobą promieniującą uśmiechem, optymizmem i zadowoleniem, miała pasje, kochała życie. Profesor z wielką atencją wypowiadał się o zmarłej, dając ją jako fenomenalny przykład, wręcz w skali globalnej. Takie postaci warto ocalić od zapomnienia.
Następnie prof. Proszyk poruszył temat patrona gimnazjum i liceum Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi, który być może w najbliższych latach zostanie kanonizowany, najlepiej gdyby zbiegło się to ze 100-leciem szkoły.
Kolejny poruszony temat to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i dokonany przez nią podział zebranych datków. Blisko połowa przypadła seniorom w ramach akcji „Godna Opieka Seniora”. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak słabo jest w naszym kraju, jeśli wziąć pod lupę to co nasze państwo robi dla tej coraz liczniejszej grupy społeczeństwa. Obecnie w Polsce mamy około półtora miliona osób w grupie wiekowej 80+, a za ok. 10 lat może być dwa i pół miliona. Brak lekarzy geriatrów utrudnia opiekę. Summa summarum, jesteśmy na szarym końcu Europy jeśli wziąć pod uwagę jakość dbania o seniorów.
W Szamotułach w grupie ludności 60+jest już ok 5 tysięcy osób. Dzięki życzliwemu nastawieniu Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka i wzorowemu funkcjonowaniu Domu Dziennego Pobytu prowadzonemu przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach, nasze miasto może być wzorem dobrego działania. Inicjatywa „Szamotuły Miasto Przyjazne Seniorom” wzmacnia tę dobrą opinię. Natomiast trochę cieniem na tym optymistycznym obrazie kładzie się trudny do zrozumienia opór w szeregach radnych gminnych przed stworzeniem Społecznej Rady Seniorów.
Prawdziwie kompletna informacja o tej uroczystości zajęłaby pewnie zbyt wiele miejsca. Cokolwiek by nie mówić, działające w Polsce 500 uniwersytetów trzeciego wieku to jest ruch, który jest nie do przecenienia. Wracając zaś na nasze lokalne podwórko liderzy naszych studentów potrafią znakomicie zorganizować uroczystości, zarówno zakończenia roku, jak i rozpoczęcia kolejnego, a także wszystkie inne. Zawsze jest czas na refleksje, ale jest też czas na odrobinę rozrywki. Nie inaczej było i w tym roku. Wszyscy zapewne wzajemnie życzyli sobie udanych wakacji i spotkania się na rozpoczęciu dziewiątego roku studiów na UTW w Szamotułach.
Redakcja