przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Udane koncerty w klasztorze
07.07.2010
Po ponad 150 latach znowu ożył wirydarz w dawnym klasztorze w Szamotułach. Stało się to za sprawą dwóch koncertów, bardzo entuzjastycznie przyjętych przez szamotulan.
25 czerwca otwarte zostało dla szamotulan nowe, niepowtarzalne miejsce koncertowe. Dzięki burmistrzowi Włodzimierzowi Kaczmarkowi i księdzu kanonikowi Zdzisławowi Błaszczykowi blisko 300 osób wypełniło po brzegi to niezwykłe miejsce. Miejsce, w którym zaczynały się Szamotuły, bo to tam wzniesiono pierwszy zamek w mieście. Kolejnym ważnym ośrodkiem miejskim w tym miejscu był klasztor ze sprowadzonymi tutaj w drugiej połowie XVII w. franciszkanami. Później kasacja zakonu w połowie XIX w. i zawierucha w historii tego miejsca, czyli stworzenie magazynu i lazaretu, a później mieszkań socjalnych.
Teraz to szamotulanie oraz goście z okolicznych miast piszą historię tego miejsca, dobrą historię. Wspólnie przeżywali oddanie tego miejsca miastu, jego odrodzenie poprzez sztukę. W refektarzu, kapitularzu i innych magicznych zakątkach klasztoru odbyło się wiele wystaw. 25 czerwca pierwszy raz mieszkańcy spotykali się w wirydarzu, w sercu klasztoru. Dawniej to nie był tylko ogród na wewnętrznym dziedzińcu klasztoru. Symbolizował bowiem raj utracony, był miejscem modlitwy, medytacji, ascezy moralnej. Jego wymowę pogłębiała uprawiana roślinność.
Teraz pierwszy raz zabrzmiała tam muzyka. To było siłą tego miejsca. Wypełnił je piosenkami i listami do żony J. Brela utalentowany aktor Janusz Zbiegieł, twórca Teatru Piosenki Francuskiej w Krakowie.
Koncert był hołdem dla wielkiego artysty oraz dla pieśni, którym nie możemy pozwolić odejść w zapomnienie. Podobnie jak nie powinniśmy pozwolić odejść w zapomnienie temu miejscu. Dlatego już po tygodniu burmistrz zaprosił na kolejny koncert, tym razem w wykonaniu młodych talentów z naszego regionu.
Gala Talentów, która odbyła się 2 lipca, również zebrała komplet publiczności w wirydarzu. Wydarzenie to było owocem zorganizowanego przez urząd konkursu powiatowego "Szamotuły-miejsce dla talentów". Na eliminacjach zjawiło się 60 utalentowanych osób i grup muzycznych oraz tanecznych. Pięciu finalistów wystąpiło podczas Dni Szamotuł. Laureata Sandra Ambroziak o niepowtarzalnym głosie, podczas piątkowej Gali Talentów miała swój recital. Wcześniej wystąpili utalentowani uczestnicy konkursu: Mikołaj Dobak, Weronika Jóźwiak, Paulina Królak, Agnieszka Liszkowska-Hała i Joanna Majchrzak.
Galę zakończył entuzjastycznie przyjęty zespół "Depresja". Grupa ta jest kolejnym owocem konkursu dla talentów. Prowadzący imprezę i jej dobry duch Jarosław Jurek postanowił założyć zespół właśnie podczas eliminacji i zaprosił do jego składu kilku muzyków biorących udział w konkursie. W efekcie, po zaledwie dwóch miesiącach od rozpoczęcia działalności, zespół wykonał osiem ciekawie zaaranżowanych utworów z pogranicza popu i rocka. Tę wschodzącą gwiazdę Szamotuł tworzą: Łukasz Błaszyk - bas, Mikołaj Dobak - gitara, Jarosław Jurek - wokal, gitara, Damian Lesicki - klarnet, saksofon i Mateusz Spychała - instrumenty klawiszowe.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu, przy aplauzie na stojąco, wspólnie zaśpiewali. Burmistrz jeszcze tego lata zapewne zaprosi do wirydarza klasztoru, który spotkał się z tak dużym zainteresowaniem szamotulan.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły
fot. P.Michalak
Janusz Zbiegieł zainaugurował cykl koncertów w klasztornym wirydarzu.
Miejsce to ma niepowtarzalny klimat i dobrą akustykę.
Sandra Ambroziak podczas Gali Talentów.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu wspólnie zaśpiewali.
Entuzjastyczne przyjęcie zespołu "Depresja".
Aktualności
Fundusze UE
fb