przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
"Uczniowie z klasą"
12.02.2009
Informacja archiwalna z 29.04.2008r
"Uczniowie z klasą" w Dwójce
Program "Uczniowie z klasą" jest częścią akcji "Szkoła z klasą", która jest prowadzona przez Agorę S.A,
wydawcę "Gazety Wyborczej" i portal Gazeta.pl oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Akcję wspomaga Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Szkoła Podstawowa nr 2 od początku aktywnie uczestniczy w tym programie.
W ubiegłym roku szkolnym jako jedyna na terenie naszej gminy przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji. 38 uczniów zrealizowało swoje projekty i zdobyło ten zaszczytny tytuł. Sukces zachęcił dzieci do udziału w II edycji. Obecnie do programu zgłosiło się ponad 86 uczniów. Działali w 22 kilkuosobowych grupach i realizowali swoje projekty.
Maria Tomkowiak, która jest szkolnym koordynatorem programu i jednocześnie opiekunem kilku grup, zaproponowała swoim podopiecznym realizację wspólnego projektu pod hasłem: "Szamotuły - NASZA MAŁA OJCZYZNA". Pomysł spodobał się uczniom. Każda grupa wybrała zgodnie ze swymi zainteresowaniami tylko część tej szerokiej tematyki, np. folklor, historię, kulturę, bezpieczeństwo, a nawet modę. Zakres działań uczniów był bardzo szeroki. Zależał od ich pomysłowości i inwencji. Rozpoczęli od gromadzenia informacji i przeprowadzania wywiadów. Odbyli ponad 20 spotkań z ludźmi, którzy mają wpływ na oblicze naszego miasta, przeprowadzili uliczne sondy oraz akcje charytatywne. Uczniowie mogli liczyć na pomoc nauczycieli. Do programu dołączyli sprawując funkcję opiekunów: Hanna Durak, Jolanta Juraszyk, Violetta Dobak, Krystyna Konopacka-Izydor oraz dyrektor szkoły Ryszard Pajkert.
Udział w programie dał uczestnikom akcji "Uczniowie z klasą" możliwość zaprezentowania swoich dokonań, osiągnięć i pomysłów szerszemu gronu odbiorców, ponieważ dokumentowali swoje projekty na blogach. Zapraszamy do odwiedzania ich. Oto adres:
Swój blog prowadzi także Maria Tomkowiak. Uczniowie często tam zaglądali. Korzystali z merytorycznych podpowiedzi dotyczących realizacji projektów. Mogli znaleźć konkretne propozycje działań, jak również objaśnienia techniczne związane z prowadzeniem blogu.
Aby otrzymać tytuł "Ucznia z klasą", należało spełnić trzy podstawowe warunki: wykonać przydzielone zadania dotyczące realizacji projektu, czynić postępy w nauce i nikomu nie sprawiać przykrości. Tegoroczne kryteria są proste, ale dla niektórych uczestników nie były łatwe do spełnienia.
Mimo to wszystkie zespoły zakończyły swoje projekty. Efektem ich kilkumiesięcznej pracy są: prezentacje multimedialne, samodzielnie redagowane gazety, albumy, przeprowadzona aukcja i loteria fantowa, krótkie występy wokalne i taneczne oraz scenki pantomimiczne.
22 kwietnia w kinie Halszka odbyła się publiczna prezentacja tych dokonań. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości. Były to osoby, które podczas realizacji projektu okazały życzliwość i zainteresowanie dziecięcym rozmówcom. Dzieląc się z młodymi szamotulanami swoją wiedzą, udostępniając obiekty historyczne, zapraszając do swych siedzib, umożliwili uczniom Dwójki przeprowadzenie badań nad przeszłością, dniem dzisiejszym i przyszłością Szamotuł. Wśród tych osób wielką pomoc w realizacji zadań okazał burmistrz M i G Szamotuły pan Jacek Grabowski. Zaprosił dzieci do swojego gabinetu, gdzie w pogodnej atmosferze rozmawiał z nimi na temat problemów i osiągnięć naszej gminy. Podczas uroczystego zakończenia projektów pan burmistrz przekazał na ręce dyrektora szkoły Ryszarda Pajkerta nagrody dla najaktywniejszego zespołu oraz dla szkoły album pt. "Dolina Rospudy".
Do zadań jednego z zespołów należało zdobyć informacje na temat szamotulan, którzy rozsławili nasze miasto. Na opracowanej przez dzieci mapie mentalnej honorowe miejsce obok Wacława z Szamotuł zajmuje Paweł Bączkowski. Artysta przybył na spotkanie do kina i wykonał dla młodej publiczności kilka ulubionych piosenek ze swojej najnowszej płyty pt. "Przytulony". Jego występ zrobił na dzieciach ogromne wrażenie i zachęcił do podejmowania własnych prób wokalnych. Za kulisami słychać było głosy: "Ja też bym chciał tak śpiewać jak pan Bączkowski."
Folklorystyczne zainteresowania uczniów pogłębiły popisy zespołu "Małe Szamotuły". Jego przedstawiciele przybyli wraz ze swym kierownikiem panem Jerzym Foltynem. Wśród tancerzy była uczennica SP2 - Monika Szymańska. Towarzyszyła im również pani Anna Czerniak, która przez wiele lat była instruktorem zespołu. Na temat folkloru szamotulskiego, gwary i strojów wiele informacji udzieliła dzieciom pani Janina Foltyn. Niestety z powodu choroby nie mogła uczestniczyć w spotkaniu. O działalności zespołu, jego sukcesach i wyjazdach zagranicznych opowiadała w trakcie wywiadu pani Aleksandra Słomińska. Turystyczne atrakcje Szamotuł przybliżał podczas swoich trzech spotkań z młodzieżą pan Paweł Mordal. Historią i tradycjami zainteresowali uczniów przedstawiciele Strzeleckiego Bractwa Kurkowego - pan Józef Poradzisz (starszy) i król kurkowy pan Roman Janiak. Zaprosili również dzieci do udziału w imprezie organizowanej przez bractwo z okazji Dnia Dziecka.
O Kolegiacie i regionaliście Tadeuszu Baku opowiadał podczas dwukrotnych spotkań zorganizowanych w bibliotece publicznej artysta, który upiększa nasze miasto swymi witrażami - pan Leonard Brzeziński. Pan Grzegorz Głowski spotkał się z dziećmi w szkole, aby uwrażliwić je na sprawy bezpieczeństwa podczas przejazdów koleją PKP. Dzięki pomocy pana Macieja Mazankiewicza - pracownika Straży Pożarnej w Szamotułach, powstał wspaniały poradnik na temat bezpiecznego zachowania się w różnorodnych sytuacjach, nie tylko w obliczu zagrożenia ogniem. O sporcie i przygotowaniach do Euro 2012 rozmawiał z dziećmi podczas wizyty w SzOSiRze pan Tadeusz Błaszyk. Zachęcił też uczniów, aby częściej korzystali z obiektów sportowych.
Na temat kultury szamotulskiej wiele informacji udzieliła pani Katarzyna Szymanek - prezes klubu Łyni, a o czytelnictwie w naszym mieście wypowiedziała się pani Ewa Kukurenda, która cierpliwie udzielała swojej pomocy uczniom poszukującym w bibliotece informacji związanych z naszym miastem. Tajemnice Klasztoru i Kościoła Świętego Krzyża odkrywali przed dziećmi pan Waldemar Górny i pan Tomasz Bekasiak. Podczas swych poszukiwań dzieci wielokrotnie zwiedzały Zamek Górków i Basztę Halszki. Zawsze spotykały się z miłym przyjęciem pracowników muzeum, a pani Anna Król dodatkowo udzieliła dzieciom wywiadu na temat twórczości swojego dziadka - Mariana Szwartza oraz twórców z "Wietrznego Pióra".
Wielkim autorytetem dla uczniów są osoby działające na rzecz innych. Pani Anna Piórkowska od dawna troszczy się o dobro zwierząt - kiedyś przygarnęła psa ze schroniska, teraz wspiera wszystkie akcje charytatywne organizowane przez uczniów Dwójki na rzecz schroniska w Przyborówku. Podczas uroczystego zakończenia projektów również przekazała pieniądze na rzecz schroniska. W listopadzie dzieci z grupy "Radość pieska" dzięki poparciu pani Anny przeprowadziły aukcję i loterię fantową. Za zgromadzone pieniądze kupiły karmę, którą przekazały pani Wandzie Jerzyk, wrażliwej i oddanej przyjaciółce zwierząt - opiekunce schroniska w Przyborówku.
"To tylko niektóre osoby, jakie na swej drodze spotkały dzieci z Dwójki podczas realizacji projektu: "Szamotuły - nasza mała ojczyzna". Wszystkim, którzy otworzyli dla ich drzwi, jesteśmy bardzo wdzięczni. - mówi dyrektor szkoły Ryszard Pajkert.
" Nasi uczniowie świetnie poruszają się w wirtualnym świecie, buszują po stronach WWW, prowadzą własne blogi, tworzą prezentacje multimedialne, ale są też tacy, którzy nie mają swojego komputera. Przystępując do realizacji zadań, nie posiadali takich umiejętności i obsługa bloga sprawiała im na początku kłopoty. Dzięki udziałowi w programie, mogą uchodzić w tej dziedzinie za ekspertów.
Jeżeli w naszej szkole są uczniowie, którzy chcą samodzielnie zdobywać wiedzę, rozwijać swoje umiejętności i doskonalić swój charakter, to wielka radość i satysfakcja dla ich opiekunów, która dodaje siły, wyzwala nowe pomysły i mobilizuje do dalszej pracy." - zapewnia M. Tomkowiak omawiając program i działania dzieci.
Przed uczniami SP2 jest jeszcze wiele zadań do wykonania, muszą opisać swoje prezentacje na blogach i ocenić siebie. Opierając się na dotychczasowych efektach, można sądzić, że sobie z nimi poradzą i zasłużą na tytuł "Ucznia z klasą" w 100%.
Opracowano na podstawie otrzymanych z UMiG materiałów
MAX Szkolenia Anna Kamińska
Aktualności
Fundusze UE
fb