przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
To trzeba koniecznie wiedzieć!
02.09.2013
Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania, zarejestrować się można 3 i 4 września w godzinach od 10.00 do 15.00
Osoby, które ukończyły 60 lat, będą miały okazję za darmo zbadać swoją krew pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 8 września 2013 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Szamotułach (ul. Sukiennicza 13, na terenie szpitala) odbędzie się akcja NEFROTEST. Jest to część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Szamotułach. Aby wziąć udział w badaniach, trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji, bowiem liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 400. Na terenie całego kraju akcję wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Przemysław Pacia - Wicewojewoda Wielkopolski, Paweł Kowzan - Starosta Szamotulski, Włodzimierz Kaczmarek - Burmistrz Miasta Szamotuły oraz Wiesław Jarnicki - dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach.

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. "O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent nie zdaje sobie z tego sprawy. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie" - tłumaczy dr Paweł Bączyk, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Szamotułach.

W grupie największego ryzyka, zachorowania na niewydolność nerek są osoby właśnie po 60 roku życia, chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.

Kampania NEFROTEST ma zwrócić uwagę Polaków nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi. "Same badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy przebadać jak najwięcej osób, ale nie tylko o same badana chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na samą kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów" - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby przebadać krew podczas szamotulskiego NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. "Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo." - mówi Małgorzata Sędrowicz, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Szamotułach. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 60 roku życia. Wymagany będzie numer PESEL. Rejestracja będzie przeprowadzana 3 i 4 września br. pod jednym z dwóch numerów telefonów: 515 656 848 i 515 656 858, w godz. 10:00 - 15:00. Próbki krwi przebadanych 8 września pacjentów trafią w ręce personelu z laboratorium DIAGNOSYKA z Poznania.

Do mieszkańców powiatu szamotulskiego trafiło ponadto 2000 bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR) i moczu (badanie ogólne). To dodatkowa możliwość dla tych, którzy również chcą przebadać nerki, a nie zdołają się zarejestrować na niedzielne badania. "Skierowań można szukać między innymi w aptekach, parafiach czy patronujących akcji mediach. Dostali je także lekarze rodzinni. Zachęcamy pacjentów, którzy ukończyli 60 lat aby pytali o darmowe skierowania w tych miejscach. Badania z nich, można wykonać w dowolnym czasie, do 15 października 2013 roku" - mówi dr Paweł Bączyk.

Szamotuły to już dwudzieste dziewiąte miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 15 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Szamotułach. NEFROTEST w powiecie szamotulskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Andrzej Oko - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Przemysław Pacia - Wicewojewoda Wielkopolski, Paweł Kowzan - Starosta Szamotulski, Włodzimierz Kaczmarek - Burmistrz Miasta Szamotuły oraz Wiesław Jarnicki - dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.


Aktualności
Fundusze UE
fb