Aktualności
Wszystkie wydarzenia
Tańsze ogrzewanie i prąd - szkoda, że nie dwa lata wcześniej
09.10.2014
Kogeneracja Zachód SA PEC Szamotuły, która z dniem 1.08.2014 r. stała się pełnoprawnym właścicielem systemu ciepłowniczego w Szamotułach już za kilka miesięcy zacznie dostarczać ciepło i prąd mieszkańcom Mutowa. Ceny ogrzewania mają być niższe o 15% od dotychczasowych, ceny energii elektrycznej o ok. 20%.
Skąd taka różnica? Odpowiedzią są niższe koszty wytwarzania prądu i ciepła. Klucz do rozwikłania tej zagadki tkwi w pojęciu „kogeneracja”. W największym skrócie „jest to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni”. Połączenie tych dwóch procesów daje oszczędności ekonomiczne i jest bardziej ekologiczne. Ciepło i prąd wytwarzane są w tzw. zespołach kogeneracyjnych, zasilanych gazem ziemnym.
Kogeneracja Zachód SA (KZ SA) zbuduje w Szamotułach wysokosprawną elektrociepłownię kogeneracyjną wytwarzającą ciepło i prąd, a także w miarę potrzeb – chłód. W jakiej postaci chłód?. To woda schłodzona do ok. 6 st. Celsjusza. Ta tzw. „woda lodowa” może być doprowadzana do układów wentylacji i klimatyzacji i schładzać pomieszczenia w biurach, hotelach, halach sportowych, szpitalach i innych obiektach. Klimatyzacja wykorzystująca wodę lodową jest tańsza i zdrowsza niż systemy, które opierają się na energochłonnych agregatach klimatyzacyjnych.
Elektrociepłownia w Szamotułach będzie zlokalizowana w trzech miejscach. Zespoły kogeneracyjne, tam ulokowane połączone będą siecią ciepłowniczą i siecią elektryczną. Będzie to nowa sieć gwarantująca przesył bez strat. Planuje się takie poprowadzenie sieci, aby praktycznie każdy mieszkaniec, każda instytucja i firma w mieście, mogły przyłączyć się do sieci. KZ SA zakłada realizację inwestycji dla naszego miasta już w 2016 r. Ceny dla całego miasta mają być podobne do tych, jakie zaproponowano dla Mutowa. Warto nadmienić, że ceny energii mają być niższe o 20% całej opłaty, włącznie z opłatami stałymi i przesyłowymi. Dlaczego Mutowo pierwsze? Bo jest to osiedle niewielkie i przeprowadzenie tej inwestycji warunkuje wyłącznie doprowadzenie przez PGNiG linii gazowniczej do kotłowni w Mutowie, co nie powinno zająć więcej jak 2-3 miesiące. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek od początku wiązał wielkie nadzieje z firmą Kogeneracja Zachód PEC ponieważ w znacznym stopniu obniżeniu ulegną koszty ponoszone przez mieszkańców na energię elektryczną i ciepło. Niesie to ze sobą również korzyści dla środowiska, ma być taniej i bardziej ekologicznie.
Obecnie prowadzone są przez KZ SA spotkania konsultacyjne z obecnymi i przyszłymi odbiorcami ciepła i prądu m.in. z Zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej, z dyrektorem ZKZL oraz z zarządami wspólnot z Mutowa, z ul. Sportowej 31, ul. Obornickiej 3, Nowowiejskiego 10. Dość poważnie zaawansowane są też rozmowy z prezesami ZGK Sp. z o.o. oraz Centrum Sportu Szamotuły w sprawie podłączenia do sieci Hotelu Maraton, Krytej Pływalni i Hali Sportowej „Wacław”. W najbliższych miesiącach przewidziane są też rozmowy z jeszcze innymi zainteresowanymi.
Przedstawiono również ofertę dostaw ciepła dla budynków Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Rodzina Maryi” przy ul. Lipowej 27. KZ SA zamierza każdy element inwestycji uzgadniać z mieszkańcami miasta i w uzgodnieniu ze służbami inwestycyjnymi Urzędu Miasta ustalać przebieg nowych odcinków inwestycji w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w ulice i chodniki.
Plany przedstawione przez KZ SA dotyczące Szamotuł wyglądają bardzo atrakcyjnie i realnie. Wielka szkoda, że przez działania niektórych osób, które swoimi nieuzasadnionymi podejrzeniami o rzekomo aferalny charakter sprzedaży kotłowni, znacząco opóźniony został cały proces inwestycyjny. Przez to nadal za ogrzewanie i prąd płacimy więcej, przynajmniej 35%. Płacą więcej również mieszkańcy spółdzielni, w imieniu których były podjęte działania jej rady nadzorczej. Stracono dwa lata cennego czasu inwestycyjnego i wymierne pieniądze wciąż tracą mieszkańcy Szamotuł.
Redakcja