Aktualności
O co chodzi? Mamy szukać raka i to u siebie? Trochę to prowokujące, a nawet szokujące, ale lekarze biją na alarm. Trzeba pomimo braku jakichkolwiek symptomów choroby i wbrew kolejkom, nawet wbrew niechętnie wypisującym skierowania lekarzom domagać się badań. Nie czekajmy aż osiągniemy 50-60 lat. Trzeba działać już teraz.
Ten wniosek pojawił się po ostatnim spotkaniu. 12 maja br. w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły odbyło się bardzo inspirujące spotkanie z lekarzami Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Na plakacie informującym o spotkaniu centralne miejsce zajęło hasło – projekt „Wielkopolska Onkologia”. Obok wymieniono również Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wszystkie te instytucje i ich przedsięwzięcia mają jeden wspólny cel – walkę z rakiem. Musimy się ratować, bo liczby zachorowań rosną lawinowo. Lekarze starają się pokazać społeczeństwu jak żyć, jak się odżywiać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Mówimy o szeroko zakrojonej profilaktyce, o wszelkich badaniach, wśród których najpopularniejsza jest mammografia, ale przecież są też inne badania. Należy korzystać ze wszystkiego, co jest dostępne. Nienajlepsza kondycja naszej służby zdrowia nie zamyka dostępu do wielu darmowych badań, które mogą być na wagę życia. Tylko należy dać sobie szansę.
Na spotkaniu można było dowiedzieć się jak istotna dla naszego zdrowia jest dieta, zmniejszenie ilości spożywanego mięsa do 0.5 kg na tydzień. Ograniczeni ilości wypijanego alkoholu. Koniecznie należy zadbać, aby w naszym menu znalazło się więcej błonnika. Wszyscy pewnie wiemy jak ważna jest aktywność fizyczna, ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że właściwej diety ani ruchu nie zastąpią żadne cudowne suplementy. Nasi goście położyli nacisk na dwa rodzaje raka – na raka piersi i jelita grubego. Ten drugi zbiera w Polsce obfite żniwo, umiera u nas z jego powodu 50% więcej, jak w innych krajach europejskich. Wracając do raka piersi warto uzmysłowić młodym mamom, że karmienie piersią jest czynnikiem obronnym przed rakiem i warto w imię zdrowia, a może życia, poświęcić skrupuły estetyczne.
Mało elegancko brzmiące badania kału na obecność krwi, która może wskazywać na niebezpieczeństwo wystąpienie raka jelita grubego mają bardzo ważkie znaczenie. Po osiągnięciu 50 roku życia powinno się robić to badanie każdego roku. Ministerstwo Zdrowia finansuje w dość ograniczonym zakresie program profilaktyki raka jelita grubego dla pacjentów w wieku 50-56 lat.
Podczas spotkania była też okazja na indywidualną rozmowę z lekarzem na temat własnych doświadczeń, bo w tym gronie były osoby z osobistymi doświadczeniami walki z rakiem. Panie miały też okazję posłuchać i zobaczyć jak powinno się badać piersi, aby dostrzec pierwsze niepokojące symptomy.
Program prowadzony przez „Wielkopolską Onkologię” angażujący lekarzy rodzinnych i świadomych mieszkańców stwarza nadzieję, że choć w pewnym stopniu możemy ograniczyć zagrożenie, jakie już nadeszło. Stąd przewrotne hasło szukajmy raka, najlepiej tam gdzie go jeszcze nie ma. Chodźmy też na spotkania, na których można wiele się dowiedzieć. Śledźcie Państwo naszą stronę www. szamotuly.pl - naprawdę warto!
Redakcja