Aktualności
Zapraszamy na trzecią edycję SzOKTravel. Dzięki nietuzinkowym gościom czeka nas podróż przez kilka kontynentów. To będą cztery różne, lecz równie fascynujące, spojrzenia na świat i na cel podróży. Cel jako miejsce spełnienia, ale też miejsce pracy i życiowego doświadczenia, pasji. Często są to także podróże w głąb siebie, podróże gdzie cel miał mniejsze znaczenie, niż wszystko to co po drodze.
9 marca, godz. 17.00
Wojciech Jagielski
Znakomity dziennikarz, korespondent i pisarz. W latach 1986–1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Przez 21 lat był redaktorem Gazety Wyborczej, po czym powrócił do PAP. Współpracuje też z BBC i Le Monde. Wydał do tej pory 6 książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. Jako korespondent wojenny relacjonował konflikty zbrojne w Afganistanie, Tadżykistanie i Czeczenii. Jeździł wszędzie tam, gdzie działy się wydarzenia mające wpływy na losy świata.
Dzięki jego opowieści wejdziemy w świat, który ciekawi, ale którego na co dzień wolelibyśmy uniknąć.
16 marca, godz. 17.00
Piotr Strzeżysz
Dwukrotnie wyróżniony prestiżową nagrodą podróżniczą Kolosy w kategorii „Wyczyn roku” za zimowe przejazdy rowerem przez największe pasma górskie na świecie: Himalaje i Andy.
Przejechał ponad trzydzieści krajów na czterech kontynentach, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Wciąż szuka. Z rozmachem. Nie tylko w pobliżu drogi.
Czy zamiar przejechania Ameryki rowerem z północy na południe, z Alaski na Ziemię Ognistą, to najbardziej śmiały z dotychczasowych jego pomysłów? Tego jeszcze nie dowiódł. Złamał kolano. Po blisko 4 tys. km. zmuszony był z ostatniej podróży wrócić przed czasem.
Zapraszamy na spotkanie z prowadzącym podróżniczego bloga autorem dwóch książek: „Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata” oraz „Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery”.
Karol Drzewoszewski
Tancerz, półfinalista 1 i 5 edycji programu Mam Talent, gdzie w roku 2008, jako pierwszy w Polsce, wykonał numer stepując do góry nogami. Występował z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku w programie jazzowym G. Millera. Od 2010 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalności musicalowej. Występował na wielu scenach w Polsce i w Europie.
Odbędziemy z nim krótką, taneczno-muzyczną podróż. Zaprowadzi nas w swym popisowym tańcu w rejony w których był bohater tego wieczoru, czyli do Ameryki, prezentując step amerykański.
23 marca, godz. 17.00
Maciej Kamiński i Michał Woroch
- Dwaj kulawi podróżnicy - tak mówią sami o sobie. Maciej Kamiński i Michał Woroch przejechali 18 tys. km. po Europie i Afryce. Ich trasa wiodła m. in. przez Ljubljanę, Rzym, Barcelonę, Casablancę, Lizbonę, Paryż i Berlin. Niepełnosprawni podróżnicy przemierzając świat udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych. Będą opowiadać o trudach podróży i najprzyjemniejszych momentach w trasie. - Chcieliśmy przede wszystkim udowodnić sobie, że można. Za wszystkimi problemami kryje się strach, który kojarzy się z niewiedzą. Jeżeli czegoś nie znamy, to się tego boimy. W podróży to dodatkowo się objawia, tym bardziej jeśli jest się niepełnosprawnym - tłumaczył Kamiński.
Zespół „Na Górze”
Rockowy zespół, który tworzą osoby niepełnosprawne. Nie ma tu jednak miejsca na podziały: sprawny, mniej sprawny. Na scenie śpiewają i grają bez kompleksów, bez odwoływania się do naszej litości - budząc w nas radość swoją pasją. Jest to głos ludzi, którym zazwyczaj głosu się nie udziela. Z podróżnikami Maciejem i Michałem łączy ich pasja, dzięki której potrafili udowodnić sobie i światu, że nie ma rzeczy niemożliwych.
29 marca, godz. 17.00
Marcin Kydryński
Radiowiec, syn legendy polskiego radia Łucjana Kydryńskiego. Od 23 lat prowadzi autorskie programy w „Trójce”, a od 13 lat popularną, niedzielną „Siestę”. Kompozytor, autor wielu piosenek życiowej partnerki Anny Marii Jopek. To także wyśmienity fotograf, który współpracował z National Geographic. Jego ostatni największy projekt to książka „Lizbona. Muzyka moich ulic”. To opis miasta, wrażeń i wspomnień autora oraz jego codziennego życia nad Tagiem. Fotografie uzupełniają subiektywny obraz Lizbony, pokazując mieszkańców i ich życie w jednym z najpiękniejszych miast na świecie.
Marcin Kydryński zabierze nas w podróż po „swojej” Lizbonie z muzyką w tle. Zajrzymy z nim także do Afryki, Azji, Ameryki Południowej, bowiem podróże to przecież - po muzyce - jego kolejna, wielka miłość.
Miejsce: kino Halszka w Szamotułach.
Wstęp bezpłatny.
Organizator: Szamotulski Ośrodek Kultury