przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Szkoła z klasą 2.0
02.10.2013
W Gimnazjum nr 1 rozpoczęliśmy rok szkolny jako "Szkoła z klasą 2.0".
Do projektu "Szkoła z klasą 2.0" przystąpiliśmy we wrześniu 2012 roku. Ogólnopolski projekt organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Gazety Wyborczej i Centrum Edukacji Obywatelskiej cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Głównym celem i założeniem było propagowanie technik IT w nauczaniu. Chęć pracy z projektem zgłosiło kilkoro nauczycieli: pani Arleta Pytel, Ewelina Budych, Elżbieta Manszewska, Anna Sałajczyk, Iwona Bloch i Grażyna Leja - szkolny koordynator. Pierwszy etap prac polegał na zorganizowaniu debaty szkolnej dotyczącej Kodeksu 2.0 - kanonu zasad korzystania z Internetu i technik informatyczno-komputerowych. Inwencja przeprowadzenia zajęć przez wychowawców była ogromna i wybrani uczniowie w czasie debaty szkolnej wykazali się dużą pomysłowością w formułowaniu konstruktywnych punktów do Kodeksu 2.0. Opracowany przez nas kodeks zatwierdzony został przez Radę Pedagogiczna i w ocenie zewnętrznej zyskał aprobatę oraz uznanie moderatora projektu.

Zadania projektowe dotyczyły nie tylko nas nauczycieli i uczniów, ale również dyrektora szkoły. Był on zobowiązany do wybrania dwóch zadań z listy i ich realizacji po jednym w każdym semestrze. Zadanie pierwsze dotyczyło doskonalenia prac nad funkcjonowaniem dziennika elektronicznego w naszej szkole i przygotowaniem grona nauczycielskiego do przejścia w nowym roku szkolnym już tylko na tę formę odnotowywania pracy szkoły. Drugie zadanie to zaopatrzenie szkoły w łączność bezprzewodową oraz w Wi-Fi. Zadania zostały zrealizowane. Praca z uczniami w drugim semestrze polegała na stworzeniu grup projektowych, wyborze tematów projektowych oraz przedstawieniu ich w formie prezentacji Power Point lub filmiku w programie Movie Maker. Powstały 4 grupy projektowe, które wybrały następujące tematy:

"Kto czyta książki, żyje podwójnie- Umberto Eco"
"Dawne - ginące zawody"
"Symetria"
"Opis statystyczny klasy"


Wszystkie projekty zostały przedstawione na Szkolnym Festiwalu Projektów w dniu 6 czerwca 2013 roku. Inwencja opiekunów i uczniów w pokazaniu efektów swojej pracy przeszła najśmielsze oczekiwania. Był teatrzyk o "Czerwonym Kapturku" , czytanie bajki napisanej przez uczniów na zajęciach z literatury, deklamowanie napisanych przez uczniów wierszy, wystawa starych cennych zabytkowych książek i książek z dzieciństwa nauczycieli. Druga grupa przedstawiła ginące zawody krótko je charakteryzując, zorganizowała sesję plakatową przedstawiającą wybrane zawody, oraz wystawę wytworów prac rzemieślniczych i narzędzia, którymi się posługują. Przedstawiono, również wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dwóch grup pokoleniowych- nauczycieli i uczniów. Wyniki porównano posługując się programem Excel. ­­­­Przedstawiono je w formie wykresów, opatrzonych stosownym wnioskami. Kolejne projekty dotyczyły zagadnień matematycznych. Przedstawiono symetrię odnosząc ją do obiektów przyrodniczych i architektonicznych. W opisie statystycznym klasy uczniowie porównywali populacje uczniowską pod względem ulubionych potraw, wielkości obuwia, wzrostu, wagi i zainteresowań. Ukazali w ten sposób, że matematyki można uczyć się na różne sposoby, również na wesoło.

Udział w projekcie wyzwolił twórczą inicjatywę, pozwolił na wzbogacenie wiedzy z wielu przedmiotów, nauczył twórczego działania i udoskonalił umiejętność komunikacji. Kształcił umiejętność pracy zespołowej, dał możliwość wykazania się każdemu swoją wiedzą szczególnie tam gdzie pracowaliśmy metodą odwróconej lekcji, czy "uczymy innych". Dla nas nauczycieli projekt był nie tylko wyzwaniem ale i okazją do twórczej zespołowej pracy a przede wszystkim ciekawym doświadczeniem edukacyjnym.
W ocenie ekspertów zyskaliśmy uznanie. Wielokrotnie podkreślali nasze zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej. Dowodem tego są wpisy przy realizacji zadań projektowych. Prowadzony przez uczniów blog otrzymał wymaganą odznakę, jeden z elementów koniecznych do uzyskania tytułu "Szkoły z klasą 2.0" Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy certyfikat "Szkoły z Klasą 2.0." Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Szkoły z klasą 2.0 i zapoznania się z naszym projektem.
A w bieżącym roku szkolnym - nauczyciele i uczniowie deklarują chęć pracy nad dalszą częścią projektu i zdobycia kolejnych odznak "Szkoły z klasą".
Zdjęcia i tekst
Grażyna Leja
Aktualności
Fundusze UE
fb