przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Szamotuły pamiętają - obchody 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szamotułach
03.09.2013
1 września władze samorządowe oraz mieszkańcy Szamotuł uroczystą mszą świętą w Kolegiacie oraz obchodami przy tablicy poległych na Rynku upamiętnili pamięć ofiar II wojny światowej. Wybuch II wojny światowej to szczególna data nie tylko dla historii całego świata, ale także na kartach lokalnych dziejów.

Uroczystości rozpoczęły się w szamotulskiej Kolegiacie o 10:30 Eucharystią w której uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, Zastępca Starosty szamotulskiego Józef Kwaśniewicz, przedstawiciele Związku Kombatantów, radni, liczne poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

Podczas homilii Ksiądz Proboszcz Mariusz Marciniak mówił, że prawdziwie miłować ojczyznę można tylko w Chrystusie i przez Chrystusa. Doceniał naszych rodaków, którzy stawali w nierównej walce z okupantem, by walczyć o ojczyznę, cytując słowa Jana Pawła II: "człowiek jest sobą poprzez wewnętrzną prawdę, Jest to prawda sumienia odbita w czynach". Ta ofiara pokazała, że ducha narodu nikt nie zgasił i nie zgasi, a także stała się źródłem nadziei - kontynuował Ksiądz Kanonik.

Po zakończeniu mszy świętej orszak złożony z przedstawicieli władz, pocztów sztandarowych, mieszkańców, na czele z orkiestrą, przemaszerował pod tablicę upamiętniającą śmierć pięciu Polaków podczas egzekucji dokonanej przez oddział Wehrmachtu. Polegli zginęli 13 października 1939r. i oskarżeni byli o rzekome wywieszenie polskiej flagi.

Podczas obchodów głos zabrał Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, który zacytował słowa Józefa Piłsudskiego, iż naród, który nie sza¬nuje swej przeszłości nie zasługu¬je na sza¬cunek te¬raźniej¬szości i nie ma pra¬wa do przyszłości. Włodarz miasta przypomniał również, że szamotulski Rynek to niestety nie jedyne miejsce dokonywania mordów przez niemieckie wojska na niewinnych mieszkańcach Szamotuł, które w tamtym czasie nosiło nazwę Samter. Szamotulanie ponieśli śmierć z rąk zachodniego sąsiada również przy kościele w Otorowie w październiku 1939r., a także na ulicy Franciszkańskiej 13 grudnia 1939r., gdzie pluton egzekucyjny odebrał życie dziesięciu rolnikom i rzemieślnikom.

Podczas niedzielnych wydarzeń upamiętniających wybuch II wojny światowej uczczono pamięć poległych wystrzałem armatnim, delegacje złożyły wieńce pod tablicą, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wykonały podniosłą część artystyczną. Na koniec głos zabrał przedstawiciel Kombatantów Roman Handschuh, który wszystkim zgromadzonym podziękował za przybycie i pamięć.
Tekst i zdjęcia: Szymon Cejba

Źródło: Zbiory Ośrodka KARTA
http://www.xxwiek.pl/dzien/1939-10-13/Egzekucja_pieciu_Polakow_na_rynku_w_Szamotulach/m20189


Aktualności
Fundusze UE
fb