przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Szamotuły mogą być ładniejsze
21.10.2011
12 października 2011 w Zespole Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja odbyło się spotkanie władz naszego miasta ze studentami Politechniki Poznańskiej studiującymi na wydziale architektury.
Poznańską uczelnię reprezentował prof. Krzysztof Borowski z Zakładu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.
Ze strony miasta obecni był: starosta szamotulski Paweł Kowzan, burmistrzowie: Włodzimierz Kaczmarek i Janusz Stanke, zastępca przewodniczącego rady miasta i gminy Jerzy Najderek oraz radny Tadeusz Słomiński.
Spotkanie było otwarciem konkursu urbanistycznego na studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania wybranych obszarów w Szamotułach. Chodzi o zagospodarowanie dwóch miejsc w Szamotułach: tzw. "Piaszczych" i rynku.

Studentów w temat konkursu wprowadził bardzo ciekawą prezentacją pan Andrzej Nowak, dyrektor wydziału architektury i urbanistyki miasta Poznania, architekt miasta, jak sam woli o sobie mówić. Pan Nowak jest urodzonym szamotulaninem i z autentycznym zaangażowaniem i pietyzmem zaprezentował historię powstania miasta i różne ciekawe fakty dotyczące Szamotuł. Dowiedzieliśmy się np., że już dawno istniało coś co dziś nazwalibyśmy katalogiem projektów gotowych, że wymogi utrzymania porządku i czystości nie były niemieckim wynalazkiem., że Kolej Stargardzko-Poznańska zaczęła jeździć przez Szamotuły już w 1848 roku ożywiając znacznie życie naszego miasta. Słynny "Jasiu" z kolei, funkcjonował od 1907 roku ułatwiając komunikację pomiędzy Międzychodem i Szamotułami. W swojej prezentacji, popartej pokazaniem między innymi kartek pocztowych z początków XX wieku potrafił oddać niepowtarzalny klimat szamotulskiego rynku. Tę atmosferę można przywrócić wprowadzając pewne architektoniczne zmiany. Studenci zobaczyli na kartkach pocztowych i mapach oraz usłyszeli o specyficznych, bardzo szamotulskich miejscach takich jak "Jeziórko", "Kokotek", "Piaszczychy". Wszystko po to, żeby uczestnicy konkursu potrafili wkomponować w swoje projekty elementy zgodne z duchem naszego miasta.

Zakład Architektury i Planowania Przestrzennego Politechniki Poznańskiej już od 10 lat organizuje tego rodzaju konkursy, w praktyczny sposób wykorzystując umiejętności przyszłych architektów. Bardzo dobrze się stało , że udało się nakłonić Politechnikę Poznańską do współpracy z naszym miastem. Możemy zawdzięczać to wspólnej inicjatywie burmistrza Włodzimierza Kaczmarka i pana Andrzeja Nowaka, architekta Poznania.

Zainteresowanie ze strony studentów było ogromne i przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Na listę wpisało się 156 studentów .Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w styczniu na początku 2012 roku, a oceniać będzie jury złożone z architektów Politechniki Poznańskiej i architektów nie związanych z uczelnią.
Z niecierpliwością czekać będziemy na projekty studentów, być może jeden z nich wpłynie znacząco na wizerunek naszego miasta i jego atmosferę.
Tekst: Andrzej Franke
Zdjęcia: Henryk Żłobiński
Aktualności
Fundusze UE
fb