Aktualności
Ponownie uzyskaliśmy tytuł „Gmina na 5!”, co jest niewątpliwie budujące i dające satysfakcję. Od kilku lat Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych (SKN PAR) działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, pod kierunkiem prof. dr hab. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej prowadziło badania w ponad 600 gminach. Badania dotyczą jakości obsługi potencjalnych inwestorów krajowych oraz zagranicznych.
Wszystkie gminy oceniane są w Rankingu Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej (PAI) w dwóch grupach A i B. Gmina Szamotuły oceniana była w ramach grupy B.
Wśród wszystkich ocenianych gmin zarówno grupy A jak i B, na ponad 600 gmin zajęliśmy wysokie 20 miejsce. W grupie B natomiast 3 miejsce w kraju.
W skali województwa wielkopolskiego zajęliśmy ogólnie III miejsce. Pierwsze miejsce zajęła znacznie większa i zamożniejsza Piła, drugie Rawicz. Natomiast w ramach grupy B Gmina Szamotuły znalazła się na II miejscu w Wielkopolsce.
Młodzi naukowcy scharakteryzowali swoje badania w następujący sposób:
„Drodzy Czytelnicy!
Kolejny rok kalendarzowy dobiega końca, a wraz z nim kolejny rok działalności polskich gmin. Jednak podstawowe zadanie polskich gmin wydaje się być niezmienne. Powinny one służyć lokalnej społeczności, działać na rzecz lokalnego rozwoju, a tym samym – być jak najlepszymi partnerami dla podmiotów działających w sferze gospodarczej. W jakim stopniu gminy wywiązują się z oczekiwań, jakie się wobec nich stawia? Jakie narzędzia stosują, by swój cel osiągnąć? A jakie narzędzia powinny wdrożyć do swojego codziennego funkcjonowania?
Drodzy Czytelnicy, na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym oto, szóstym raporcie „Gmina na 5!”, przygotowanym przez Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych (SKN PAR) działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej. Podobnie jak w edycjach wcześniejszych, tegoroczne badanie poświęcono praktycznym aspektom atrakcyjności inwestycyjnej polskich gmin oraz jakości komunikacji między nimi a potencjalnymi inwestorami. Sposób prowadzenia badania był w tym roku analogiczny do tego zastosowanego w roku ubiegłym. Ocenie podlegały witryny internetowe badanych gmin oraz jakość korespondencji w języku polskim i angielskim z poszczególnymi urzędami.
Przeprowadzenie dwuetapowego badania, w którym zespół ocenił komunikację generalnie jednostronną (witryny internetowe) jak i dwustronną (korespondencja mailowa) pozwala, naszym zdaniem, nakreślić obraz standardów panujących w poszczególnych urzędach. Badanie to jest uzupełnieniem wcześniejszych badań przeprowadzonych przez Instytut Przedsiębiorstwa SGH w 2010 roku, a skutkujących powstaniem Rankingu Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej (PAI) dla gospodarki narodowej, bowiem gminy o najwyższych, uzyskanych w nim wynikach (klasy A oraz B) stanowiły grupę ocenianą w naszym badaniu”.
Kryteria oceny, na które powołują się naukowcy są znakomitą instrukcją dla urzędników i bardzo przejrzyście obrazują co trzeba zmienić i ulepszyć, aby móc osiągać najwyższe standardy urzędnicze i spełniać oczekiwania klientów i potencjalnych inwestorów.
Znalezienie się w tak elitarnym gronie to powód do dumy, zwłaszcza że badania przeprowadzają bezstronni i wymagający młodzi naukowcy. Oceniający zwrócili uwagę również na to, że na szczególne wyróżnienie zasługują gminy, które po raz kolejny uzyskały tytuł „Gmina na 5!”, a to nam się udało osiągnąc kolejny raz.
Redakcja