przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Szamotuły. Dzieje miasta - spotkanie autorskie
31.07.2020

W czwartkowy wieczór kino Halszka stało się świadkiem wyjątkowego wydarzenia.

Sala kinowa zgromadziła Szamotulan, którzy przybyli na oficjalne spotkanie z autorem nowowydanej monografii „Szamotuły. Dzieje miasta”.


Zgromadzonych powitał Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, na spotkaniu zagościli również: Pani Starosta Powiatu Szamotulskiego, Beata Hanyżak oraz recenzenci książki dr hab. Elżbieta Wojcieszyk i prof. dr. hab. Zbyszko Górczak. Spotkanie poprowadził Piotr Witoń.


Główne wystąpienie należało do autora monografii miasta – dr. Piotra Nowaka. Autor posługując się prezentacją multimedialną przedstawił historię badań nad dziejami Szamotuł, które sięgały co najmniej II poł. XIX w. Przywołał postaci wielu zasłużonych regionalistów, badaczy, nauczycieli i działaczy społecznych, którzy pozostawili po sobie publikacje książkowe lub prasowe stanowiące ważne przyczynki do opracowania historii miasta, w tym: Romana Łopińskiego, Mikołaja Skibę, ks. Józefa Jasika, Andrzeja Hanyża, Wojciecha Próchnickiego, Ludwika Gomolca, Romualda Krygiera i Tadeusza Baka. Wskazał, że już 1930 roku Andrzej Hanyż otrzymał od władz miasta zlecenie opracowania monografii Szamotuł, którego niestety nie zdołał zrealizować.


Wspomniał także o inicjatywie Towarzystwa Kultury Ziemi Szamotulskiej, które w 1984 r. zleciło przygotowanie monografii historycznej Szamotuł, która miała się ukazać w ramach Biblioteki „Kroniki Wielkopolskiej” i serii „Dzieje Miast Wielkopolski”. Z różnych względów jednak praca przeciągnęła się do lat 90. XX w. i z powodu braku części rozdziałów nigdy nie została sfinalizowana.


Następnie dr Nowak przybliżył już monografię swojego autorstwa. Wskazał na inicjatora tego wydawnictwa – Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka i prowadzących projekt pracowników Wydziału Promocji Miasta, Komunikacji i Współpracy Zagranicznej, a zwłaszcza: Henryka Żłobińskiego, Andrzeja Franke i Rafała Stachowiaka.


Autor wyjątkowo podziękował Elżbiecie Ratajczak – dawnej kustosz Muzeum – Zamek Górków za wskazanie tego tematu oraz wsparcie merytoryczne i duchowe w czasie pisania książki.


Kolejno dr Nowak przestawił książkę pod względem zawartości, struktury, podstawy źródłowej i strony graficznej. Autor podkreślił, że książka nie powstałaby, gdyby nie życzliwość, przychylność i pomoc pracowników wielu urzędów i instytucji oraz prywatnych osób. Szczególnie wskazał na pracowników Muzeum – Zamek Górków szczególnie na Panią kustosz Monikę Romanowską-Pietrzak. Podziękował także osobom, które konsultowały tekst, a zwłaszcza dr Aleksandrze Kuligowskiej i Ryszardowi Pietrzakowi. Słowa podziękowania skierował również do dr Agnieszki Krygier-Łączkowskiej, która wykonała korektę i adjustację tekstu,  Pana Jarosława Kałużyńskiego za wykonanie składu i opracowania graficznego książki.


Na końcu podziękował dr hab. Elżbiecie Wojcieszyk i prof. dr. hab. Zbyszkowi Górczakowi za podjęcie trudu recenzji wydawniczej, cenne uwagi do tekstu, a także obecność na promocji książki.


Następnie głos zabrali recenzenci wydawniczy monografii. W pierwszej kolejności prof. dr hab. Zbyszko Górczak, który przedstawił recenzję do czasów średniowiecza. Profesor zwrócił uwagę, że monografia prezentuje całokształt badań nad najdawniejszymi dziejami Szamotuł, a także prezentuje najnowsze wyniki badań, w tym odkrycie w 2006 roku pozostałości pierwszej lokacji miasta w okolicy Mutowa. Podkreślił także bogatą podstawę źródłową  opracowania i atrakcyjną szatę graficzną.

Drugą recenzję, dotyczącą rozdziału czasów najnowszych, przedstawiła dr hab. Elżbieta Wojcieszyk. Prelegentka podkreśliła dużą wartość monografii jako cenne źródło do badań nad dziejami Wielkopolski i przykład dla wielu szczegółowych zagadnień. W monografii po raz pierwszy podjęto temat powstania i rozwoju w Szamotułach Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Oboje recenzenci podkreślili również zasługi władz miasta dla opracowania historii Szamotuł.

Po wystąpieniu autora i recenzentów publiczności miała możliwość zadawania pytań, co pozwoliło rozwiać wszelkie wątpliwości. Była również możliwość otrzymania od autora imiennej dedykacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności
Fundusze UE
fb