przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Szamotulskie rozmaitości - część II
29.08.2014
W 1986 roku Szamotuły dostąpiły organizacji Centralnych Dożynek. Zjechały najwyższe ówczesne władze partyjno-rządowe.
Na tę wyjątkową w historii miasta uroczystość pobudowany został w Piaskowie wiadukt kolejowy, którym przyjechali zaproszeni goście. Po wielu latach został rozebrany ze względu na zły stan techniczny. Pozostawiono jedynie zwykły przejazd kolejowy.

W kolejnych latach w rozwoju miasta nastąpiła pewna stagnacja. Dokonano jedynie bardzo ważnej dla miasta budowy ulicy – Alei Jana Pawła II, która połączyła ul. Wojska Polskiego z ul. Obornicką. Ten odcinek drogi biegnie jednak w centralnej części miasta i nie rozwiązuje miejskiej komunikacji poza wycofaniem ciężkiego transportu z przejazdu ul. Dworcową przez „Starówkę” czyli Rynek, Poznańską, Braci Czeskich i Wroniecką.

Minęły lata, w których na ulicach miasta w dojeździe do pracy dominowały rowery, „komarki”, motocykle, „Syreny”, maluchy. Dzisiaj przeważają samochody większe i o większej mocy. Ulice stały się wąskie i ciasne. Ruch pieszy też się zwiększył, bo i mieszkańców mocno przybyło. W roku 2014 jest ich w Szamotułach około 18.5 tys.

Wzrosły potrzeby miasta tak w zakresie podstawowych potrzeb mieszkańców jak i dostosowanie Szamotuł do zmian w europejskim spojrzeniu na jakość potrzeb i wymagań.

Zaspokojenie potrzeb w zakresie zdrowia, oświaty, kultury, mieszkalnictwa, komunikacji to podstawowe cele samorządowe. O ile mieszkańca interesują sprawy drobne, ale często dostrzegane np. porządkowe jak: zaśmiecenie, zniszczone ławki w parku, zniszczone lampy, nieprzycięte konary drzew, dziurawe ulice it. Władze samorządowe ustalają roczne budżety dochodów i wydatków pod kątem potrzeb miasta i gminy.

Jedną z najważniejszych dziedzin życia do realizacji w Szamotułach jest obwodnica, która by odciążyła w sposób zasadniczy transport miejski i ułatwiła codzienne poruszanie się mieszkańców. Ta inwestycja jest jednak zależna od wielu czynników zewnętrznych.

Inną ważną dziedziną to dokończenie spraw wodno-kanalizacyjnych w całej gminie.

W kolejności czekają budowy dróg osiedlowych łącznie z ich uzbrojeniem.

Tadeusz Słomiński - radny
 
 
 
 
Aktualności
Fundusze UE
fb