przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Szamotulska DWÓJKA w gronie najlepszych szkół Wielkopolski!
02.10.2017

W środę 27 września 2017 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Poznaniu wręczono nagrody najlepszym wielkopolskim szkołom i nauczycielom. Wśród laureatów konkursu Wielkopolska Szkoła Roku 2017 znalazła się Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach.
Konkurs organizuje Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Szkoła otrzymała wyróżnienie za kształtowanie wśród uczniów poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.


Wyróżnienie, nagrodę finansową oraz piękną statuetkę - owiniętą laurem dłoń nauczyciela trzymającą diament - symbol ucznia, odebrała Dyrektor SP2 Małgorzata Jagiełłowicz. Na uroczystość została zaproszona w towarzystwie 10 wyróżniających się nauczycieli. Zaproszenie otrzymał  także Burmistrz MiG Włodzimierz Kaczmarek i Dyrektor CUW Maciej Adamski. Nagrody i wyróżnienia wręczała Marzena Wodzińska - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Dorota Kinal - Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki.


Wielka gala została przygotowana z ogromną starannością i rozmachem. Aby nauczyciele poczuli się docenieni i dowartościowani, na scenie pojawili się znakomici utalentowani artyści, m.in. Michał Szpak, którego koncert spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności.
Wyróżnienie przyznane Dwójce to ogromna radość i satysfakcja dla całej społeczności szkoły i środowiska. Placówka znalazła się wśród 21 najlepiej działających szkół.

- Serdecznie dziękuję całemu zespołowi pracowników Szkoły Podstawowej nr2 w Szamotułach za ogromnie zaangażowanie i podejmowanie nowych wyzwań w kierunku zmian dla rozwoju szkoły – mówi Dyrektor SP2 mgr Małgorzata Jagiełłowicz.

 
Czym szkoła zasłużyła na to wyróżnienie?
Wzorzec nowoczesnego Wielkopolanina kreowany jest poprzez innowację pedagogiczną Bardzo Młoda Kultura SP2 Szamotuły, która zaowocowała zdobyciem licznych nagród w konkursach i powstaniem galerii obrazów dziecięcych. Wielkim przedsięwzięciem jest Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej, organizowany przez naszą szkołę pod patronatem Kuratorium Oświaty, Starosty i Burmistrza Szamotulskiego.

Szkoła wielokrotnie organizowała metę Rajdu Niepodległości, którego celem  jest uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Członkowie  SK PTTK biorą aktywny udział w rajdach po regionie szamotulskim.

Współpracując z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu organizowane są w szkole wystawy popularyzujące najnowszą wiedzę na temat chrztu Polski i początków naszych ziem.

Ważnym elementem budowania wzorca patriotycznego było zorganizowanie wystawy poświęconej bohaterowi narodowemu, uczestnikowi trzech powstań ppłk Franciszkowi Ratajowi.
Uroczystości związane z podwyższeniem rangi Kolegiaty Szamotulskiej i nadaniem jej tytułu Bazyliki Mniejszej skłoniły do realizacji projektu „Kolegiata – nasze dziedzictwo”, który na wniosek szkoły został wpisany do programu Europejskich Dni Dziedzictwa.


Aby podkreślić rangę ojczystego języka, zorganizowano spotkanie z Waldemarem Wierzbą -znawcą gwary poznańskiej,  autorem książek i ich wydawcą.
W celu integracji międzypokoleniowej realizowany był  projekt  ,,Uczmy się nawzajem”, polegający na wzajemnej nauce, wspólnej zabawie i na rozwijaniu wspólnych pasji starszego oraz młodszego pokolenia.


Miłość ojczyzny oraz poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego nauczyciele rozbudzano  organizując spotkania  z ciekawymi ludźmi m.in. panią Ireną Rychły – Mrowińską, żoną zmarłego w 1997 roku artysty, Stanisława Mrowińskiego, któremu poświęcona została wystawa pt. „Zwierzęta z różnych stron świata”. Były to ilustracje do wierszy o zwierzętach napisanych przez Włodzimierza Ścisłowskiego i Lecha Konopińskiego.

W 2014 rozpoczęło działalność Koło Przyjaciół Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Nowoczesny Wielkopolanin to także człowiek wrażliwy na potrzeby i krzywdę innych, także zwierząt. Taka postawa jest rozwijana wśród uczniów, którzy wspólne z nauczycielami  uroczyście obchodzą Światowy Dzień Zwierząt.  Dzieci z grupy "Radość Pieska" wraz z wolontariuszami ze schroniska w Przyborówku i z Gimnazjum nr 1 oraz miłośnikami psów, którym ich dobro leży na sercu, uczestniczyły w corocznej wrześniowej akcji "Zerwijmy łańcuchy”.
Od sześciu lat w szkole realizowany jest projekt „I Ty Możesz Zostać Świętym Mikołajem”, którego koordynatorką jest opiekunka Szkolnego Koła PCK. W 2015 rozpoczął działalność Klub Podróżnika.

SP2  realizowała program Szkoła z Klasą 2.0, który inicjował szereg działań związanych z czytaniem i odkrywaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych jako narzędzia pracy w szkole. W ramach tego programu Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała status SZKOŁY EKSPERCKIEJ. Tytuł ten przyznawany jest szkołom, które otrzymają minimum trzy odznaki „Dobra praktyka” za opisy zadań realizowanych przez różnych nauczycieli. Szkoła jest w posiadaniu 13 takich odznaczeń.

Czytanie nocą  to projekt realizowany corocznie od 2013 przez wszystkich uczniów we współpracy z biblioteką szkolną.  Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem m.in. dlatego, że odbywają się późnym wieczorem i w nocy. Dzieci poznają literaturę w niekonwencjonalny sposób doskonale się przy tym bawiąc.
Chęć poznawania otaczającego świata wzbudziły w naszych uczniach warsztaty Akademii Eksperymentu.
Od czterech lat we wrześniu organizujemy na terenie szkoły pikniki rodzinne.
Sposobem kształtowania postaw obywatelskich i poszanowania dziedzictwa narodowego, a jednocześnie integrowania społeczności SP2 jest odbywające się co roku w maju Święto Szkoły połączone z Dniem Patrona. Nasi nauczyciele i uczniowie biorą udział w wielu projektach i programach edukacyjnych m.in. KinoSzkoła.

O wysokiej jakości pracy szkoły świadczą uzyskane tytuły i certyfikaty: Szkoła z Klasą 2.0, status Szkoły Eksperckiej, Szkoła Bez Przemocy, Szkoła Odkrywców Talentów, Szkoła Dobrego Wychowania. Nasza szkoła realizowała pięciokrotnie różne edycje programu Szkoła z Klasą zdobywając certyfikaty: Szkoła z Klasą, Nauczyciel z klasą (9 nauczycieli), Uczeń z klasą (w dwóch edycjach łącznie tytuł zdobyło 112 uczniów) , Lego Cogito Ago. We wszystkich działaniach uczestniczyła cała społeczność szkoły. Dzięki podjętym wysiłkom rozwinięto umiejętność korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Poczucie tożsamości narodowej, poszanowania tradycji i patriotyzm rozwijane są na co dzień: pielęgnując rewizyty zgromadzone w Izbie Pamięci Narodowej, dbając o groby nauczycieli i powstańców wielkopolskich, uczestnicząc w capstrzykach i apelach poległych, organizując apele okolicznościowe z okazji Święta Niepodległości, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czy uczestnicząc w barwnym korowodzie ulicami miasta, w celu promocji wśród mieszkańców haseł o tolerancji i poszanowaniu człowieka.

To wyjątkowe osiągnięcie jest zasługą wszystkich, którzy tworzą społeczność szkoły. Jest ono też  zachętą, by podejmować kolejne wyzwania, wyznaczać nowe cele i osiągać kolejne sukcesy. Taka aktywna postawa będzie procentować w przyszłości: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach

 

 

 



Aktualności
Fundusze UE
fb