Aktualności
Bardzo nas cieszą sukcesy naszych mieszkańców. Dodatkowego smaczku dodaje im regionalny charakter produktów, który podkreśla ich promocyjny charakter dla regionu. Wcześniej pisaliśmy o sukcesach w dziedzinie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, chwaląc osiągnięcia i produkty państwa Just z firmy „Semco” oraz dania regionalne serwowane przez restaurację „Rycerska”.
Na czym polega konkurs? „Organizatorem centralnym konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Jego regionalnym organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Całość konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie – w czasie finałów regionalnych – wyłonione zostaną najlepsze produkty i potrawy regionalne. Wszystko oceniać będą dwie komisje konkursowe. Jedna regionalne produkty żywnościowe, druga regionalne dania i potrawy. Drugi etap konkursu to wybór przez Krajową Kapitułę Konkursu – spośród produktów i potraw nominowanych w regionach – najlepszych, do prestiżowej nagrody „PERŁA 2015”.
Zgłaszane regionalne produkty muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami, często wynikającymi ze specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu z którego pochodzą. Powinny być wytwarzane na małą skalę, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów.
W przypadku dań i potraw do konkursu mogą zgłaszać się firmy gastronomiczne i gospodarstwa agroturystyczne, które oferują gościom oryginalne, regionalne potrawy, stanowiące dziedzictwo kulinarne regionu, wykorzystując lokalne produkty żywnościowe”.
Ostatnio dowiedzieliśmy się o sukcesie naszych kolejnych lokalnych produktów. Pani Beata Peksa za Szamotulską Konfiturę Czereśniową zdobyła I nagrodę w Wielkopolskim finale XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” który odbył się w dniach od 13 do 16 sierpnia 2015 r. na Starym Rynku w Poznaniu. Podobnie jak w latach poprzednich został włączony w obchody Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.
W konkursie kulinarnym oceniano aż 50 różnych produktów. Pani Peksa poddała pod ocenę jury trzy rodzaje konfitury czereśniowej o różnym nasyceniu smakowym, wynikającym z zastosowanych dodatków (naturalna, z sokiem z cytryny i kandyzowana). Koniecznie trzeba nadmienić, że pani Beata do produktu użyła starej, pochodzącej z XIX w. niemieckiej odmiany czereśni „Czerwona Bütnera”. To może być pewnym wyjaśnieniem sekretu wyjątkowego smaku konfitury. Dwa rodzaje konfitur można używać jako dodatki do deserów do herbaty, czy też jako słodkie co nieco. Trzeci rodzaj, kandyzowany doskonale nadaje się do mięs i podnosi ich walory smakowe. Co dla nas bardzo istotne, konfitura nazywa się „Szamotulska konfitura czereśniowa”. Ta nazwa plus logo Szamotuł może stać się atrakcyjnym towarem promocyjnym naszego miasta i gminy.
Pani Krystyna i jerzego Just ze znanej już i utytułowanej firmy „Semco” odniosła kolejny sukces i za olej ostropestowy także otrzymała I nagrodę. Firma od lat kojarzona jest ze świetnymi, na zimno tłoczonymi olejami. Skuteczna praca rodzinnej firmy przynosi efekty i powinna być zachętą dla innych producentów, którzy mają do zaoferowania zdrowe, ekologiczne produkty.
Redakcja