przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Sto lat brodziszewskiej szkoły!
09.10.2013
W sobotę, 5 października w Brodziszewie odbyły się uroczystości związane z okrągłym jubileuszem tamtejszej szkoły. Obchody zainicjowano złożeniem wieńców pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939, których szkoła nosi imię, następnie odbyła się uroczysta Msza Święta, po niej oficjalna część związana z podziękowaniami i gratulacjami, poczęstunek, a na końcu wspaniała zabawa taneczna.

Pamięć o historii
Obchody rocznicy szkoły rozpoczęły się przy pomniku Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939, gdzie przedstawiciele między innymi Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Gminy, Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych i Więzień w Brodziszewie, a także absolwenci szkoły złożyli wieńce, by oddać cześć poległym tam brodziszewianom. Nie zabrakło również uczniów i mieszkańców, którzy licznie zebrali się, by dać dowód pamięci o tamtych wydarzeniach. Głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Eugeniusz Byliński, który zwrócił uwagę na fakt, iż w tamtejszej szkole edukowały się trzy pokolenia na przestrzeni trzech wieków. Jak następnie spointował Prezes: "rozpoczęcie obchodów jubileuszu stulecia szkoły złożeniem wiązanek przy pomniku jest dowodem pamięci o trudnej historii".

"Szkoła winna być kuźnią, gdzie wykuwają się najświętsze hasła"
Po uroczystościach inaugurujących obchody rocznicowe, zebrani, na czele ze sztandarami, przemarszowali do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów. Podczas homilii Ksiądz przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, które wygłosił do młodzieży podczas pielgrzymki do Polski w 2006r., że w sercu każdego człowieka jest pragnienie domu, a czas stulecia szkoły to okres, kiedy trzeba sobie uświadomić, że każdy z nas budował dom swojego życia. Przy wznoszeniu tej budowli trzeba zaczerpnąć pomocy fachowców, a nimi w pierwszej kolejności są rodzice, a następnie nauczyciele. Celebrans podkreślił, że musimy pracować nad sobą, a najlepszym do tego miejscem jest szkoła, w której spędzamy często więcej czasu niż w domu.

Po zakończonej Eucharystii na boisku szkolnym rozpoczęły się oficjalne obchody rocznicowe, w których uczestniczył między innymi Starosta Paweł Kowzan, Zastępca Starosty Józef Kwaśniewicz, Kurator Oświaty w Poznaniu Elżbieta Wachowiak, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Marian Król, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły Zastępca Burmistrza Janusz Stanke oraz Sekretarz Stefan Maćkowiak, Aleksandra Kuligowska z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Prezes Szamotulskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Mirosława Kałużyńka, Dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli w Szamotułach i okolicy, sołtysi wsi oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziszewie.

Na początku tej części głos zabrała Dyrektor szkoły Dorota Bartczak-Goldberg, która przedstawiła zebranym rys historyczny placówki. Co ciekawe, na przestrzeni stu lat istnienia tej wiejskiej szkoły, zarządzało nią 8 dyrektorów oraz uczyło lub nadal uczy ponad 90 nauczycieli. Choć każdy z kierowników szkoły jest zapisany złotymi zgłoskami na kartach jej historii, to jednak najczęściej przez przemawiających wspominani byli Jan Płócienniczak i Mieczysław Szulc.

Szkoła od lat udanie współpracuje ze Stowarzyszeniem Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych i Więzień w Brodziszewie, obie instytucje pielęgnują pamięć o spacyfikowanych mieszkańcach wsi w 1939 roku. Wyrazem tego owocnego współdziałania, było wręczenie placówce oraz Pani Dyrektor przez Prezesa Stowarzyszenia, Krzyża Zasługi za Działalność na rzecz jego organizacji. Odznaczenia przekazało także Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, które uhonorowało szkołę statuetką Hipolita, srebrnymi medalami zasługi nauczycielkę Elżbietę Frąckowiak i Prezesa OSP w Brodziszewie Marka Kaczmarka, a medalem młodego pozytywisty radnego Macieja Chałupkę.

Podczas tej uroczystości medale dla Dyrektor Bartczak-Goldberg i Prezesa Bylińskiego przekazał również Stanisław Krupski, przedstawiciel Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Szamotułach. Następnie brodziszewskie stowarzyszenie, skupiające więźniów politycznych z czasów II wojny światowej, wręczyło podziękowania za dotychczasową współpracę, a w tym zaszczytnym gronie znaleźli się: Dyrektor Bartczak-Goldberg, Stanisław Krupski, Janusz Owczarzak, Marian Król, Tomasz Runowski, Bernadetta Markiewicz, Antonia Bocian, a także Edmund Byliński. Także Dyrektor stuletniej szkoły postanowiła docenić osoby, które współpracowały z placówką. Upominki otrzymali: Kurator Oświaty Elżbieta Wachowiak, Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, Marian Król, Maciej Chałupka, Maciej Adamski, Domicela Płócienniczak, Czesława Szulc, Eugeniusz Byliński, Stanisław Krupski, Edmund Byliński, Antonina Bocian, Arkadiusz Kaczmarek, Mariusz Skórnicki - V-ce Prezes Banku Spółdzielczego Duszniki, Marek Kaczmarek, Mariusz Furmaniak, Marian Juś, Piotr Andrzejewski, Krzysztof Góra, Witold Goszczyński, przedstawiciele Dino Polska, rodzice, którzy przyczynili się do organizacji obchodów rocznicy, oraz nauczyciele szkoły. W końcowej części swoje talenty artystyczne zaprezentowali uczniowie.

Po części oficjalnej i posiłku nastała zabawa taneczna, która była wyśmienitą okazją dla absolwentów, by powspominać szkolne lata i odnowić relacje. Oby cała społeczność Brodziszewa mogła jeszcze nie raz wspólnie świętować kolejne jubileusze ich szkoły.

Tekst i zdjęcia: Szymon Cejba
Aktualności
Fundusze UE
fb