przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Spotkanie z Okazji Święta Niepodległości
14.11.2011
W dniu 9 listopada w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły odbyło się spotkanie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko-Gminnego Szamotuły
W spotkaniu zorganizowanym przez ww. Koło Miejsko-Gminne Związku Kombatantów uczestniczyły władze miasta i gminy, powiatu i członkowie wspierający kombatantów. Słowo do zebranych skierował wiceprezes Roman Handschuh - omawiając Dzień Niepodległości, przedstawił też rys koła szamotulskiego.
Przy wspólnej kawie z okazji Święta Niepodległości wyróżniono:

Odznaką Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych następujące osoby:

1. Jagodę Kubicką
2. Jana Stefaniaka

Odznaką Honorową: Krzyżem Ludowego Wojska Polskiego odznaczono - Beatę Lembicz.

Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom 1945" wyróżniono - Janusza Stanke.


Wyróżnienia wręczali członkowie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - wiceprezes Roman Handshuh, Przewodniczący Okręgowej-Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej - Stanisław Krupski oraz Prezes Koła Miejsko-Gminnego - Józef Pawlaczyk.

Nie zabrakło słów podziękowania ze strony kombatantów dla członków wspierających, których reprezentował Krzysztof Jankowiak. Wśród wspierających są tacy, którzy pomagają kombatantom finansowo. W tej grupie są 34 osoby, oprócz miejscowych sponsorów są wspierający z Francji, z Anglii i Walii. Druga grupa wspiera kombatantów rzeczowo, co jest równie cenne. Wiadomym jest, że organizacja nie utrzymałaby się wyłącznie ze składek członkowskich i nie byłoby szans np. na paczki świąteczne dla swoich podopiecznych.

Koszty działalności szamotulskich kombatantów są redukowane dzięki własnej inicjatywie i benedyktyńskiej pracy pana Stanisława Krupskiego, który poświęca temu zadaniu mnóstwo swojego czasu i energii i kunsztownie kaligrafuje listy, dyplomy i zaproszenia.

Roman Handschuh nawiązał do historii Święta Niepodległości, przypomniał, że wprowadzone w 1937 roku obchodzono krótko bo przerwała je wojna. Dopiero rok 1989 był czasem powrotu do obchodów. W wypowiedzi Romana Handshuha znalazły się też wątki osobistych wspomnień dotyczących drugiej wojny światowej.
Do sposobu obchodów tego dnia nawiązał w swoim wystąpieniu również przedstawiciel starostwa szamotulskiego, członek zarządu powiatu Kazimierz Michalak, który składając życzenia kombatantom i gratulując odznaczonym mówił o ciągle kształtującej się formule tego święta.

Burmistrz Wojciech Rabski pogratulował odznaczonym i wręczył kombatantom bardzo ciekawą publikację - katalog pomników.

Nieuniknionym i naturalnym jest, że ludzie odchodzą, ale dzieje się to coraz szybciej. W ciągu ostatniego roku odeszło aż 29 osób z tego grona. Kombatanci są świadomi upływu czasu i jego konsekwencji, ale więcej jest w nich optymizmu jak w innych, znacznie młodszych gremiach. Spotkanie cechowała miła atmosfera z nutką patriotycznej refleksji.

Wszystkim kombatantom składamy najlepsze życzenia z okazji Święta Niepodległości i życzymy spotkania za rok w tym samym gronie.
Tekst: Stanisław Krupski / Andrzej Franke
Zdjęcia: Rafał stachowiak

Aktualności
Fundusze UE
fb