przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Spotkanie sztabu kryzysowego – przygotowania do zimy.
31.10.2012
30 października 2012 r. w UMiG Szamotuły odbyło się spotkanie swoistego sztabu kryzysowego, któremu przewodniczył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły - Wojciech Rabski, który poinformował zebranych, że Pan Wojewoda wymaga cotygodniowych meldunków z przygotowań do zimy do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W spotkaniu udział wzięli szefowie wydziałów i instytucji, które mają wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców narażonych na negatywne skutki zimy. Straż Miejską reprezentował Komendant Maciej Grążka, Ośrodek Pomocy Społecznej Dyrektor Jaromir Zieliński, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zbigniew Bomba, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Kierownik Leszek Klijewski i z Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. - Leszek Chudziak.

Zima dała już znać o sobie w różnych regionach Polski i należy zadbać o los ludzi, którzy z różnych powodów nie będą w stanie zatroszczyć się o swoje zdrowie i życie. Nawet niewielki mróz może być niebezpieczny dla osób bezdomnych. Straż miejska razem z pracownikami OPS, po licznych patrolach na terenie parków, ogródków działkowych rozpoznała przypuszczalne miejsca przebywania i noclegu osób bezdomnych i nadużywających alkoholu. Straż Miejska gotowa jest w każdej chwili do interwencji na sygnał o zagrożeniach dla takich osób.

Z kolei Dyrektor OPS Jaromir Zieliński stwierdził, że w Szamotułach są 3 osoby, które mogą być szczególnie narażone na niebezpieczeństwo w związku z mrozem, jednak unikają jakiegokolwiek kontaktu z pracownikami OPS, nie pozwalają sobie pomóc. Mają zarezerwowane miejsca w noclegowni. Problemem jest jednak nakłonienie ich do pojechania do miejsca, gdzie mogą bezpiecznie przeżyć ten trudny okres zimy. Dyrektor zasugerował, aby wszelkie ogłoszenia o charakterze kryzysowym przesyłane były automatycznie do wszystkich zainteresowanych i właściwych kompetencyjnie instytucji. Działalność OPS ma charakter stały, nie akcyjny. Numer pracownika socjalnego będącego do dyspozycji udostępniony będzie i instytucjom takim jak np. Straż Miejska, ale również społeczeństwu. OPS podobnie jak w ubiegłych latach zwróci się z apelem do społeczeństwa naszego miasta i gminy o wrażliwość i powiadamianie o osobach, które z różnych powodów mogą być narażone na niebezpieczeństwo i konsekwencje niskich temperatur. Takim osobom zostanie udzielona pomoc.

Do problemów zgłaszanych przez mieszkańców mieszkań komunalnych odniósł się kierownik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Leszek Klijewski. Niektórzy mieszkańcy skarżą się na złe warunki, brak kaloryferów, pieców. Kierownik Klijewski wyjaśnił, że rzeczywiście docierają tego rodzaju sygnały i jego pracownicy reagują w miarę możliwości jednak wiele budynków komunalnych jest starych i trudno podołać wyzwaniom finansowym. Prace polegające na udrażnianiu przewodów kominowych i drobne naprawy pieców wykonywane są w miarę możliwości na bieżąco. Zdarza się, że mieszkańcy wnioskują o pewne zmiany modernizacyjne, które z powodów techniczno -prawnych okazują się niemożliwe, albo wymagają przejścia długich procedur projektowo wykonawczych.

Dyrektor OPS poprosił Kierownika ZKZL o informacje o osobach, które nie mogą samodzielnie przynieść sobie opału np. z powodu choroby lub fizycznych ograniczeń.

Przedstawiciel ZGK SP z o.o. Leszek Chudziak, który odpowiada za sieć wodociągową powiedział, że pracownicy mu podlegli również interweniują na sygnały Straży Miejskiej i OPS i przeprowadzają rozmrażanie rur wewnątrz i na zewnątrz budynków. W wypadku pęknięć rur dokonują niezbędnych napraw.

Wszystkie omawiane problemy przypominają o nadchodzącej zimie i taki przegląd mogących wystąpić sytuacji może pomóc w sprawniejszym ich pokonaniu.

Tekst: Andrzej Franke
Fot. Andrzej Franke


Aktualności
Fundusze UE
fb