przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Sport króluje w gminie i powiecie
07.12.2012
Dnia 7 grudnia 2012 r. odbyło się podsumowanie zmagań sportowców z Powiatu Szamotulskiego. W świątecznej atmosferze, w auli Zespołu Szkół Nr 3, Gospodarz uroczystości, Starosta Paweł Kowzan, nagrodził i podziękował wyróżniającym się sportowcom za zaangażowanie w 2012 roku.
Na uroczystości zjawiło się wielu znamienitych gości, zarówno włodarzy gmin, jak i dyrektorów szkół. Swą obecnością uczestników i organizatorów zaszczycili: I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Wojciech Rabski, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór, Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg Roman Napierała, Burmistrz Miasta i Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny, Burmistrz Miasta Obrzycka Maciej Bieniek, Wójt Gminy Kaźmierz Wiesław Włodarczak, Wójt Gminy Duszniki Adam Woropaj, Wójt Gminy Obrzycko Irena Rakowska. W tym święcie sportu udział wzięła również Przewodnicząca Rady Powiatu Szamotulskiego Alicja Kałużyńska oraz Andrzej Spychała - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu. Obecność tak wielu znakomitych gości pokazuje, jak ważny jest sport na ziemiach naszej gminy i powiatu.

Początkowo wyróżniono poszczególne gminy, które uczestniczyły we Współzawodnictwie Gmin, na które składało się 15 imprez powiatowych. Pierwsze miejsce w rywalizacji oraz Puchar Starosty Szamotulskiego zdobyło Miasto i Gmina Szamotuły. Na drugim miejscu uplasowało się Miasto i Gmina Pniewy, a trzecia pozycja przypadła Gminie Duszniki. Tuż za podium znalazło się Miasto i Gmina Ostroróg.

Także nasz Powiat w 2012 roku miał swoją reprezentację we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W sumie w zawodach uczestniczyło 3700 sportowców z terenu naszego powiatu. To właśnie ta grupa wywalczyła drugie miejsce dla Szamotuł, na 28 powiatów biorących udział w rywalizacji. Zwycięzcą została Środa Wielkopolska, a brązowe medale zawisły na szyjach przedstawicieli Wągrowca. Czwarte i piąte miejsce odpowiednio dla Konina i Piły.

Po zaprezentowaniu osiągnięć poszczególnych gmin, a także powiatu, wyróżniono sportowców, którzy w 2012 roku zasłużyli się dla regionalnego sportu. W wyniku osiągnięć na XIV Zimowej Wielkopolskiej Spartakiadzie w Wągrowcu nagrodzono P. Janosika i K. Skrzypczaka w rzutach karnych do bramki (I miejsca), w podnoszeniu ciężarka - F. Paciurę i M. Józefowicza (I miejsca), a w przeciąganiu liny drużynę z Dusznik (IV miejsce).

Doceniono także sukcesy rodziny Szymkowiaków z Pniew oraz Płocharzy z Dusznik na XIV Letniej Wielkopolskiej Spartakiadzie w Żerkowie. Nagrody książkowe odebrały też N. Baranowska (strzały na bramkę - II miejsce), W. Wawrzonkowska (rzut beretem - I miejsce), a także K. Kapłon (rzut do kosza - III miejsce). Nagrodzono również występy zawodniczek w rowerowym torze przeszkód, czy zawodników w koszykówce, strzelaniu z wiatrówki i podnoszeniu odważnika. Uhonorowano także występy drużyny piłkarskiej "Kłos" Gałowo na tejże spartakiadzie.

Odznaczono także lekkoatletów biorących udział w XVII Memoriale im. Prof. B. Kobielskiego we Wrześni. Do grona najlepszych sportowców zaliczyć można m.in. Elizę Smolibocką w skoku w dal (I miejsce), Weronikę Pilarską w rzucie oszczepem (I miejsce), czy Krzysztofa Tila w pchnięciu kulą (II miejsce).

Na terenie naszego Powiatu zamieszkuje też wielu wyśmienitych pływaków. Do tego grona można zaliczyć V-ce Mistrzynię Wielkopolski na dystansie 50 m stylem dowolnym Dominikę Sobczak (rocz. 1996-98), V-ce Mistrza Wielkopolski na 100 m stylem klasycznym Krzysztofa Wojciechowskiego (rocz. 1992-95), Mistrza Wielkopolski z Chodzieży w kategorii 50 m stylem klasycznym Michała Nowaka (rocz. 1999-2000), srebrnego medalistę Mistrzostw Wielkopolski na 50 m stylem grzbietowym Michała Góralczyka (rocz. 1999-2000), a także sztafetę chłopców 4x25 m, którzy zostali Mistrzami Wielkopolski.

Sportowcy z naszego powiatu odnoszą sukcesy nie tylko w lekkiej atletyce, czy pływaniu, lecz także w tenisie stołowym. Wyróżniono w kategorii juniorów J. Cembrowacza, który został Mistrzem Wielkopolski w Objezierzu, A. Jenek - brązową medalistę tychże Mistrzostw w kategorii juniorów, a także N. Nowaczyk - brązową medalistkę w kategorii seniorek.

W lekkoatletyce młodzież szkolna rywalizowała podczas Mistrzostw Wielkopolski w Żerkowie oraz podczas V Memoriału im. M. Głuszki w tej samej miejscowości. Na podstawie występów uhonorowano m.in. K. Kroschel - Mistrzynię Wielkopolski na 800 m, S. Cichą - Mistrzynię Wielkopolski w rzucie oszczepem (rocz. 1995-1996), Z. Gierę - Mistrzynię naszego województwa w biegu na 100 m, J. Korpik - złotą medalistkę Wielkopolski w rzucie oszczepem (rocz. 1993-1994), D. Korpika - Mistrza Wielkopolski w skoku w dal, a także Ł. Przewoźnego - zwycięzcę w rzucie oszczepem.

Ponadto tego dnia doceniono także zawodników biorących udział w Turnieju Warcabów w Wągrowcu, a także Gminę Pniewy, która okazała się silna w międzywojewódzkim oraz wojewódzkich rajdach, zarówno pieszych, jak i kolarsko-pieszych.

Nagrody odbierali także rajdowcy samochodowi, którzy na zawodach w Jaraczewie osiągnęli sukcesy. Na wyróżnienie zasługuje J. Michalska, która zajęła II miejsce. Na scenie stawali także uczestnicy Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej.

Podczas zakończenia roku sportowego 2012 uhonorowano także sportowców niepełnosprawnych. Nagrodę otrzymali B. Synowiec - reprezentant Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, P. Pupka i P. Wieczorek - dwukrotni złoci medaliści na mityngu w Koninie, J. Nowak - srebra i brązowa medalistka na mityngu pływackim w Rybniku, M. Witkowska - srebrna medalistka na mityngu w Koninie oraz J. Piasecki - złoty i brązowy medalista na mityngu jazdy konnej w Baranówku.

Wyróżniono także medalistów Mistrzostw Polski i zawodów Międzywojewódzkich - A. Janowicz, D. Tomczak, B. Warczyńskiego, N. Ciachurską, S. Krauze, D. Dłużewskiego, K. Kroschel, P. Bździel, Ł. Nizio, J. Korpik, D. Korpik, Ł. Przewoźnego, S. Cichą, W. Pilarską oraz N. Jaworską.

Podziękowania złożono także na ręce nauczycieli, opiekunów i trenerów, bez których osiągnięcie wielu sukcesów byłoby niemożliwe. To poświęcony przez nich czas, przekazana wiedza i opieka podczas samych zawodów sprawiają, że nasz powiat ma tak wielu uzdolnionych sportowców.

W zakończeniu należy podkreślić, że organizacja całego przedsięwzięcia stała na najwyższym poziomie. Ciepły nastrój, stoły pełne smakołyków, a także występy artystyczne zespołu "Feedback" pod opieką Magdaleny Traciłowskiej oraz solisty, saksofonisty - Jonasza Styczyńskiego wzbogaciły sportowe święto naszego powiatu.
Tekst / fot. Szymon Cejba




Aktualności
Fundusze UE
fb