przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
"Sparta" od 85 lat
05.02.2009
Informacja archiwalna z 04.06.2007r
Klub Sportowy "Sparta" świętował 85-lecie. Trzy pokolenia sportowców i działaczy związanych z klubem spotkały się w szamotulskim kinie podczas uroczystości jubileuszowej.
Wśród gości znaleźli się m.in. członkowie Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Dorożała i Zenon Jarzębski oraz starosta Paweł Kowzan. Tadeusz Słomiński, dawny piłkarz i działacz wspominał, jak w 1946 roku ojciec pierwszy raz zaprowadził go na mecz. Od wtedy zafascynował sie piłką nożną. Z czasem został piłkarzem "Sparty".
Jacek Grabowski, burmistrz Szamotuł i prezes "Sparty" odbierał w ten wieczór wiele życzeń.
- 85 lat to okres wypełniający całe życie człowieka. 85 lat organizacji sportowej to dzieło kilku pokoleń, tysięcy ludzi, ich doświadczeń, pokonywania trudności, to czas ich satysfakcji i dobrej zabawy. Jubileusz ten jest również podsumowaniem części historii naszego miasta, bo "Sparta" od lat nadaje kolorytu sportowej arenie Szamotuł - mówi burmistrz Jacek Grabowski - Ten społeczny ruch ma swe korzenie w 1887 roku, kiedy zaczęło działać na naszym terenie towarzystwo "Sokół". Sparta nieprzerwanie od 85 lat kontynuuje te szlachetne tradycje sportowe. Zmieniały się tylko nazwy tego wiodącego klubu sportowego. Był Szamotulski Klub Sportowy, Jutrzenka, Polonia, Szamotuły, Ogniwo, Spójnia. Bez względu na nazwę, wspólnym mianownikiem był zawsze dobry duch sportowy. "Sparta" to coś więcej niż tylko klub sportowy, to historia sportu w naszym mieście.
Burmistrz przypomniał, że "najcenniejsza jest rola klubu jako miejsca dla rozwoju młodych ludzi, nie tylko fizycznego, ale też hartowania ich ducha w dążeniu do bycia coraz lepszym, w przestrzeganiu zasady fair play". - Młodzież zawsze była związana ze "Spartą". Warto wspomnieć nawet okres okupacji hitlerowskiej. Wtedy młodzi ludzie związani z klubem grali w konspiracji. Dzisiaj w Szamotułach mamy kilkadziesiąt organizacji sportowych, w tym większość z nich skupia młodych młodych ludzi. To jest owoc m.in. tej sportowej tradycji w naszym mieście - mówił.
Mowa była nie tylko o historii, ale także o przyszłości klubu i jego roli w działalności miasta.
- Teraz czeka nas szczególny okres w działalności Jubilata. Szamotuły stanęły przed szansą współuczestniczenia w organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Stało się to m.in. dzięki udanej organizacji Mistrzostw Europy Juniorów U-19 w ubiegłym roku. Staliśmy się wiarygodnym i docenianym partnerem. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zaangażowanie mieszkańców i dobry doping podczas tych rozgrywek. W to swój wkład miał też Klub "Sparta". Teraz nieoceniona będzie rola Jubilata w naszych staraniach o udział w EURO 2012; potencjał "Sparty" jaki tworzą miłośnicy piłki nożnej, sportowcy i osoby społecznie działające na rzecz klubu.
Skoncentrowanie mistrzostw tak blisko Szamotuł zapewne będzie też miało wpływ na rozwój tej pięknej dyscypliny sportu na naszym terenie. Odważniej zaczniemy też myśleć o spełnieniu marzenia, aby kiedyś "Sparta" znowu zagrała w III lidze. Niech kierunkowskazem będzie słynny w historii klubu rok '76, kiedy walczyliśmy o II ligę. Sukcesów tego formatu, jak i dużo radości, satysfakcji i dobrego nastroju w działaniu życzę wszystkim tu zgromadzonym - podsumował burmistrz.
Podczas uroczystości uhonorowani zostali zasłużeni sportowcy, działacze i osoby wspierające klub.
Odznaki WZPN otrzymali: Mirosław Miłek, Ryszard Karpik, Roman Wieczorek i Janusz Krupski.
Wyróżnienia Zarządu "Sparty" dla przyjaciół klubu otrzymali: Franciszek Smuda, Marek Pogorzelczyk, Arkadiusz Kasprzak, Łucjan Gojny, Stefan Antkowiak, Maciej Kłaczkiewicz, Wojciech Stelmaszyk, Ireneusz Tomkowiak, Zbigniew Kurczewski, Jarosław Glinka, Tadeusz Proszyk (junior), Roman Gierczyński i Maciej Markiewicz.
Wyróżnienia za długoletnie reprezentowanie barw klubowych odebrali: Arkadiusz Kolat, Mirosław Koput, Jacek Tacik, Przemysław Rzeszowski, Maciej Bździel, Jarosław Lesicki i Maciej Proszyk.
Wyróżnienia burmistrza Jacka Grabowksiego dla sponsorów i zasłużonych działaczy odebrali: Mirosław Miłek, Maciej Kłaczkiewicz, Karol Pieczak, Wojciech Stelmaszyk, Ireneusz Tomkowiak, Jarosław Glinka, Maciej Ławniczak, Tadeusz Słomiński, Andrzej Balcerowiak i Ryszard Karpik.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
Zenon Jarzębski wręcza odznaczenie Romanowi Wieczorkowi.
Jacek Grabowski, prezes jubilata i burmistrz odebrał tego wieczoru wiele życzeń i prezentów.
Prezes Jacek Grabowski podziękował sportowcom, działaczom i sponsorom.
Na zdjęciu z Romanem Gierczyńskim, dawnym zawodnikiem, a obecnie sponsorem.
Aktualności
Fundusze UE
fb