Aktualności
Wszystkie wydarzenia
Śmiłowo – Dożynki 2014
13.08.2014
Jak wiemy coroczne dożynki przeprowadzane są rotacyjnie w kolejnych wioskach. W tym roku wybrano Śmiłowo. Sołtys Śmiłowa – Lech Sowiński opowiedział o dokonaniach, które chciałby nagłośnić, tak aby dotarły do jak najszerszego grona ludzi i skłoniły mieszkańców do udziału w tegorocznych obchodach święta plonów w Śmiłowie.
- Dożynki 2014 - program - pdf. 2,6 MB
Pierwsza wzmianka o Śmiłowie pochodzi z 1406 roku. Ta licząca 261 stałych mieszkańców wieś dzięki szybko przybywającym nowym budynkom zbliża się coraz bardziej do Szamotuł. Studium Rozwoju Miasta i Gminy Szamotuły zakłada jednak pozostawienie części terenów na cele rolnicze. Tegoroczne dożynki odbędą się 7 września i uroczystości zapoczątkuje msza św., która rozpocznie się o godzinie 14.00 na śmiłowskim stadionie. Centralnym punktem będzie obiekt, efekt wygranego konkursu, który mieszkańcy dumnie nazwali amfiteatrem.
Śmiłowo ma na koncie niemałe osiągnięcia. Wspomniany wyżej amfiteatr to wynik konkursu rozstrzygniętego w 2012 roku przez Urząd Marszałkowski, zatytułowanego „ Pięknieje wielkopolska wieś”. W ramach tego konkursu projekt przedstawiony przez Śmiłowo zajął wysokie miejsce (na wielu uczestników), co jest dużym osiągnięciem, zwłaszcza, że warunkiem otrzymania wysokiej punktacji było zaangażowanie mieszkańców i ich społeczna praca. To się w wypadku Śmiłowa udaje, ponieważ społeczność tej niewielkiej wioski jest aktywna w różnych sferach życia, m. in. sportu. Drużyna Śmiłowa należy do ligi nadwarciańskiej i regularnie trenuje. Kolejne osiągnięcie to budowa linii niskiego napięcia (4 słupy i 6 lamp).Sołtys Lech Sowiński jest jednocześnie radnym Miasta i Gminy Szamotuły. Z satysfakcją mówi o dobrej współpracy z całą Radą Sołecką i o tym, że bez wahania wskazał na Katarzynę Przybylak przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich jako starościnę dożynkową. Pani Katarzynie Przybylak przyświeca motto „Trzeba być otwartym na ludzi”.
Burmistrz – gospodarz dożynek, starostowie dożynkowi, sołtys Śmiłowa – gospodarz wioski, i cała Rada Sołecka zapraszają do udziału w tegorocznym święcie plonów do Śmiłowa. Na miejsca parkingowe użyczył swego terenu były sołtys pan Jerzy Just. Dla przybywających spoza Szamotuł zamieszczamy mapkę Śmiłowa.
Sylwetki Starostów Dożynkowych
Starościna dożynkowa – Katarzyna Przybylak
Tę zaszczytną funkcję z przekonaniem zaproponowano mieszkance Śmiłowa - pani Katarzynie Przybylak, która ją bez wahania przyjęła. Pani Katarzyna wraz z mężem Andrzejem, przejęli schedę po rodzicach pani Kasi i od 1984 roku prowadzą gospodarstwo rolne. Zajmują się hodowlą gęsi reprodukcyjnych, które dają rocznie około 30 tys. jaj wylęgowych. Uzupełniający rodzaj działalności to zadbane gospodarstwo agroturystyczne, prowadzone od 2004 roku. Jedno – dwu - trzy i czteroosobowe w pełni wyposażone pokoje czekają na gości, którzy mają do dyspozycji zadaszony taras, miejsce na grill i ognisko. Państwo Przybylakowie mają dwoje dorosłych dzieci, absolwentów Politechniki Poznańskiej. Zarówno syn jak i córka założyli już swoje rodziny. Córka zdecydowała się na kontynuację dzieła rodziców i przejęcie w przyszłości gospodarstwa.
Pani Katarzynie bliska jest tradycja dożynkowa, ponieważ od wielu lat przygotowuje wieńce dożynkowe, które reprezentują Śmiłowo na uroczystościach gminnych i kościelnych. Kocha przyrodę i kwiaty, ponieważ jak twierdzi, tworzą one prawdziwe piękno, które pozwala wewnętrznie wzrastać, a przedmiotem szczególnego uwielbienia są właśnie kwiaty. To one pokazują wielkość i wspaniałość Stwórcy. Od dwudziestu lat pani Przybylak jest też przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, które od początku uczestniczy w pokazach Stołów Wielkanocnych. Pani Kasia należy również do Rady Sołeckiej Śmiłowa oraz Rady Duszpasterskiej przy Kolegiacie, przy której jest także liderem wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Znakiem rozpoznawczym gospodarstwa państwa Przybylaków jest stojący na ich terenie krzyż, który postawił dziadek pani Katarzyny jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z niewoli wojennej.
Katarzyna Przybylak bardzo dobrze ocenia współpracę z sołtysem i księdzem proboszczem. Uważa, że harmonijne współdziałanie pozwala na wspólne wzrastanie w czynieniu dobra dla ludzi. Pani Katarzyna poprosiła nas o przekazanie w imieniu sołtysa, Rady Sołeckiej i własnym serdecznego zaproszenia na uroczystą mszę świętą dziękczynną oraz uroczystości dożynkowe w dniu 7 września o godzinie 14.00 do Śmiłowa.
Katarzyna Przybylak z mężem Andrzejem
Starościna dożynkowa Katarzyna Przybylak z sołtysem Śmiłowa Lechem Sowińskim
Starosta dożynkowy – Przemysław Rozalczyk
Pan Przemysław Rozalczyk jest młodym rolnikiem, który chociaż nie pochodzi z rolniczej rodziny, to na swoje obecne gospodarstwo przyjeżdżał do wujka i to właśnie tutaj dotknęło go to specjalne powołanie do zajęcia się rolnictwem. Po śmierci wujka w 1994 r. przejął 15-hektarowe gospodarstwo i prowadził je razem z dziadkami. W 2005 roku pan Przemek ożenił się i od tego czasu prowadzą gospodarstwo razem z żoną Jadwigą. Obecnie państwo Rozalczykowie gospodarują na 40 ha i zajmują się hodowlą prosiąt i bydła opasowego. Jak powiedzieli, wciąż inwestują i rozwijają hodowlę na tyle, na ile pozwala koniunktura na rynku.
Ci młodzi rolnicy emanują optymizmem i mają prawo tak samo patrzeć w przyszłość, ponieważ ich dzieci widzą swoją przyszłość związaną wyłącznie z rolnictwem. Państwo Rozalczykowie mają dwoje uroczych dzieci, syna Gracjana i córkę Zosię. Wśród przedstawionych mi dzieci był jeszcze drugi chłopiec – Patryk. Okazało się, że to siostrzeniec pana Przemysława, który uwielbia przyjeżdżać do Otorowa i razem z Gracjanem chcą być farmerami. To efekt wychowania i dość wyjątkowej atmosfery, jaka panuje w domu państwa Rozalczyków.
To budujące, że tak młodzi ludzie widzą swoją przyszłość związaną z rolnictwem, które wymaga tak trudnej i czasochłonnej pracy. Podziwiać należy, że pomimo wielogodzinnej pracy można znaleźć jeszcze czas na inne społeczne zajęcia. Przemysław Rozalczyk znajduje czas np. na działanie w Kółku Rolniczym, czy też poczcie sztandarowym. Nasuwa się takie bardzo pozytywne przekonanie, że mamy wokół siebie wielu wartościowych ludzi i wybory starostów dożynkowych to przekonanie potwierdzają.
Redakcja
Przemysław Rozalczyk z żoną Jadwigą
Państwo Rozalczyk z dziećmi i siostrzeńcem