przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
ŚLADAMI MARTYROLOGII POLAKÓW III Rajd do grobów pomordowanych w Kobylnickich Lasach
18.10.2012
13 października 2012 r. odbył się III Rajd młodzieży z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej "Śladami Martyrologii Polaków". Celem wędrowania były groby pomordowanych w Kobylnickich Lasach.

Wydarzenie to zbiegło się z 73 rocznicą egzekucji na szamotulskim Rynku dokonanej przez niemieckich nazistów na pięciu mieszkańcach Otorowa. Przed wyjściem na trasę młodzież złożyła tam kwiaty i zapaliła znicze. Uczczono też pamięć ofiar II wojny światowej w Miejscu Pamięci Narodowej przy szamotulskiej kolegiacie, pamiętano również o płk M. Ciężkim - kryptologu, urodzonym w naszym mieście.

Miejscem spotkania uczestników rajdu był szamotulski zamek, gdzie dr Aleksandra Kuligowska z Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśniła młodzieży sposób budowania przez III Rzeszę skomplikowanego systemu terroru, który miał Niemcom przynieść zwycięstwo nad światem, a którego efektem są m. liczne groby pomordowanych m. in. w Kobylnickich Lasach. Położone w miejscu trudno dostępnym, tym głośniej do nas przemawiają im bardziej starano się je ukryć.

Dziesięciokilometrowy marsz wśród kolorowych liści, w jesiennym słońcu nie wydawał się uczestnikom zbyt uciążliwy, tym bardziej, że przy grobach 1100 pomordowanych Polaków na rajdowców oczekiwali zaprzyjaźnieni z nimi żołnierze Armii Krajowej - mjr Ludwik Misiek i por. Janusz Wawrzyniak wraz z Elżbietą Ratajczak z Muzeum Zamek-Górków w Szamotułach. Kombatanci, w krótkich wystąpieniach podkreślili ogromną wartość ofiary jaką złożyli Polacy spoczywających w dwóch mogiłach w Kobylnickich Lasach. Nie udało się też uniknąć wzruszenia, że dane jest nam spotykać się w miejscu tak szczególnym

Modlitwa, chwila zadumy, złożenie kwiatów i zapalonych zniczy zakończyły wędrówkę. Oddano hołd tym, co oddali życie, abyśmy mogli żyć i to w wolnej Ojczyźnie.
W rajdzie wzięła udział pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów szamotulskich szkół i przedstawicieli szkół poznańskich wraz z opiekunami: Markiem Zawadzkim i Dariuszem Przybylakiem. Oklaskami powitano prezesa Okręgu Wielkopolskich Stowarzyszeń Pamięci AK - Henryka Józefowskiego i Jana Stefaniaka - dyrektora Wydziału Edukacji Spraw Obywatelskich, Kultury, Sportu i Turystyki, którego rodzinne losy związane są z otorowską tragedią.

Szamotulskiej młodzieży towarzyszyli ich nauczyciele: Hanna Rys i Anna Kustoń z Zespołu Szkół nr 2, Jolanta Gawrońska i Maria Koperska z Zespołu Szkół nr 3, Grzegorz Kasprowicz - nauczyciel historii z Poznania, szamotulanin, który przewodził grupie. Wraz z młodzieżą trasę rajdu pokonała dr Aleksandra Kuligowska, przeznaczając czas marszu na rozmowy i dalsze wyjaśnienia młodym wcześniej poruszonych problemów. Przy grobach młodzież powitał dyrektor Zespołu Szkół nr. 3 - Jacek Kucnerowicz.
Powrót do Szamotuł rajdowiczom zapewnił Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach podstawiając szkolny autobus w Jaryszewie, widok którego wszyscy przyjęli z ulgą i wdzięcznością.

Dzięki życzliwości dyrektora Zespołu Szkół nr 2 Zygmunta Sługockiego i pań pracujących w internatowej kuchni młodzież na zakończenie mogła posilić się porcją znakomitej grochówki "z wkładką". Ta wyjątkowa potrawa, staje się już tradycją tych rajdów.

Elżbieta Ratajczak
Kustosz Muzeum Zamek Górków



Aktualności
Fundusze UE
fb