przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Sesja poświęcona ks. dr Konradowi Lutyńskiemu
13.06.2012
4 czerwca 2012 r .w szamotulskim muzeum odbyła się sesja poświęcona ks. dr Konradowi Lutyńskiemu w 10. rocznicę śmierci. Organizatorami byli: Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach i parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Bpa w Szamotułach.
Ks. dr Konrad Lutyński ( 1940 -2002) był historykiem, dyrektorem Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Urodził się w Krobi 4 listopada 1940 r. Po ukończeniu Niższego Seminarium w Wolsztynie kontynuował formację i naukę w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 1964 r. z rąk ks. abp Antoniego Baraniaka, Metropolity Poznańskiego w Kościele św. Mikołaja w Krobi. Był wikariuszem w : Owińskach, Lwówku i Poznaniu. Studia specjalistyczne z historii Kościoła podjął na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), gdzie w 1971 r. obronił pracę magisterską zatytułowaną "Kapituła kolegiacka w Szamotułach w latach 1423- 1569". W 1974 r. został skierowany do pracy w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, a w 1976 przyjął stanowisko kustosza tej instytucji. Pracę doktorską pt. "Poznańska kapituła katedralna w Poznaniu w XVI w." obronił w Lublinie na KUL. W 1991 r. mianowano go dyrektorem Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Zmarł 4 czerwca 2002 r. w wieku 61 lat.

Ks. dyrektor Konrad Lutyński był związany z Szamotułami przez osobę zasłużonego dla szamotulskiej kolegiaty ks. prałata Albina Jakubczaka i być może dlatego dziejom kolegiaty szamotulskiej poświęcił swoją pracę magisterską. To jedyne, jak dotąd, naukowe spojrzenie na jej dzieje oparte na źródłach. Chętnie korzystał z zaproszeń do szamotulskiego muzeum, udzielając wiele razy merytorycznych wskazówek przy organizowanych wystawach, szczególnie dotyczących dziejów kościoła. Znaczna część materiałów archiwalnych z Szamotuł znajduje się w Archiwum AP. Dzięki życzliwości ks. dyrektora Lutyńskiego można było wzbogacić prezentowany w baszcie Halszki zbiór dokumentów o kopie m.in. najstarszego dokumentu (1231 r.) dotyczącego Szamotuł, w którym jest informacja, że wśród osób towarzyszących księciu Władysławowi Laskonogiemu był obecny rycerz Wincenty z Szamotuł. W Baszcie Halszki można oglądać jeszcze dwie kopie dokumentów - pierwszy z 1423 dotyczy fundacji prepozytury, drugi z XV w. jest zapisem powołania fundacji Kapeli Śpiewaków Św. Trójcy. Na otwarciu wystawy "Skarby kolegiaty" (1995 r.) wystąpił z referatem o powstaniu szamotulskiej kolegiaty, przekazał do Muzeum-Zamek Górków wyniki kwerendy dotyczącej tego tematu. Zawsze życzliwy, nigdy nie odmawiał pomocy.

Postać dr. K. Lutyńskiego, jego dorobek naukowy i związki z Szamotułami przedstawiła na sesji kustosz muzeum mgr Elżbieta Ratajczak, prof. dr hab. Tomasz Jurek z poznańskiego PAN wygłosił wykład o sześciu szamotulskich kościołach i ich roli w dziejach Szamotuł. Mgr Joanna Napierała, szamotulanka i absolwentka KUL przybliżyła słuchaczom temat "Protestanci w Szamotułach". W drugiej części spotkania dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu ks. Roman Dworacki przedstawił prezentację poświęconą ks. dr K. Lutyńskiemu pt. "Z zasobów Archiwum AP", natomiast kustosz tegoż Archiwum ks. Rafał Rybacki w swoim wystąpieniu omówił dokumenty pokazane na towarzyszącej sesji wystawie. Były wśród nich m.in. dokumenty: Uriela Górki (1497 r.), Andrzeja Górki (1563 r.) i Brewe Ojca świętego Pawła VI przyznające korony papieskie dla wizerunku Matki Bożej z Szamotuł z 1970 r. Część dokumentów można było zobaczyć tylko w dniu 4 czerwca, znaczna część została w szamotulskim zamku i może być oglądana jeszcze przez dwa tygodnie, wśród nich dokument z 1231 r., gdzie znajduje się najstarszy zapis o istniejących już wówczas Szamotułach. Zachęcamy do obejrzenia szczególnie tego dokumentu.

Sesję zakończył koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Zespołu Wokalno- Instrumentalnego MUSICA MAXIMA. W koncercie wykorzystano utwory znajdujące się w zabiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.; starosta szamotulski Paweł Kowzan, vice burmistrz Wojciech Rabski, dyrektor Jan Stefaniak, ks. kanonik Andrzej Grabański wraz z wikariuszami i pracownikami kolegiaty szamotulskiej, ks. kanonik senior Bogdan Kończak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Zygmunt Sługocki. W przerwie sesji zebranych zaprosił na kawę i ciasto przygotowane przez uczniów ZS nr 2 ks. kanonik A. Grabański.
Dzięki zorganizowanej sesji Szamotulanie mogli poznać osobę Ks. dr Konrada Lutyńskiego i jego zasługi dla badań dziejów naszego miasta - przyjaciela Muzeum Zamek Górków, jak go określił rozpoczynając sesję, dyrektor instytucji Michał Kruszona.

Tekst: Elżbieta Ratajczak
Fot. Andrzej Franke



Aktualności
Fundusze UE
fb