Aktualności
Podczas tegorocznych uroczystości dożynkowych honory starostów dożynkowych pełnić będą Magdalena Błoch i Wojciech Klause. Pani Magdalena zapytana o swoje wrażenia po wyborze stwierdziła, że się cieszy i dodała, że zdaje sobie sprawę z tego, iż to wyróżnienie i zaszczyt. Zwłaszcza dla młodej osoby o stosunkowo krótkim czasie pracy w gospodarstwie rolnym jest to z pewnością nobilitujące. Z mężem Grzegorzem prowadzi 60ha gospodarstwo rolne, na którym uprawiają zboże, żyto, pszenicę, pszenżyto i łubin. Zajmują się również produkcją trzody chlewnej. Tegoroczna starościna z wykształcenia jest ekonomistką i wcześniej wykonywała zawód księgowej. Powodem zajęcia się rolnictwem był mąż – rolnik z powołania, z którym wychowują dwie córeczki, Julię i Natalię.
Starosta dożynek 2015 r. – Wojciech Klause jest zastępcą kierownika „Gałopolu” w Gaju Małym. Pan Wojciech również nie krył zaskoczenia, że to właśnie jemu powierzono tę zaszczytną funkcję. Z żoną Niną są rodzicami dwójki synów, Pawła oraz Darka i szczęśliwymi dziadkami wnuka Kuby. Pan Wojciech nie poszedł w ślady ojca i nie został leśniczym. Los zdecydował inaczej i od lat tegoroczny starosta pracuje w rolnictwie. O spółce „Gałopol” napisano już tak wiele, że ta nazwa natychmiast kojarzy się z gospodarstwem o ogromnym areale (3129 ha). Zatrudnia 131 pracowników, którzy zajmują się hodowlą i chowem bydła mlecznego oraz mięsnego. Również hodowlą koni w Sierakowie, produkcją rolno-nasienną zbóż, produkcją rzepaku, buraków cukrowych, pasz i komponentów paszowych. To bardzo szerokie spektrum działalności.
Tegoroczne uroczystości dożynkowe to wyraz podziękowania za trud rolników, którym zwłaszcza w tym roku przyszło zmagać się z klęską suszy. Praca rolnika ma wyjątkowy wymiar i szczególnym symbolem jest niezbędny wszystkim ludziom chleb, który jest dzielony podczas dożynkowych uroczystości. Gospodarzem tegorocznych dożynek jest Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, przy organizacyjnym wsparciu Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Centrum Sportu Szamotuły oraz sołectwa Przecław. Podkreślenia wymaga szerokie zaangażowanie w organizację tegorocznych dożynek mieszkańców Przecławia.
Zanim obchody rozpocznie uroczysta msza święta na stadionie przy ul. Sportowej o godzinie 14.00, wcześniej, bo już o godz. 11.00 w Gałowie na terenie „Gałopolu” ruszy impreza pod nazwą „Dni Kukurydzy”. Po zakończeniu mszy świętej na stadionie odprawiony zostanie tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego nie może zabraknąć naszego Zespołu Folklorystycznego Szamotuły. Będzie oczywiście wiele innych atrakcji, które zapewnią mieszkańcom Orkiestra SzOK i inne zespoły muzyczne. Jak co roku zobaczymy wystawę maszyn rolniczych, zabytkowe samochody. Pojawią się również motocykliści. Do tych wszystkich atrakcji dojdą jeszcze dwie szczególne – „Potyczki na miedzy” i mecz piłkarski pomiędzy drużynami księży i policjantów. Jest więc wiele powodów, aby rodzinnie wybrać się na tegoroczne święto plonów. Zapraszamy!