przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Promocja w Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach
16.05.2012
W dniu 15 maja 2012 roku w obecności pani Joanny Błałt przedstawiciela głównego beneficjenta Combidata Poland projektu " Z fizyką, matematyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat" oraz przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy w osobach pana burmistrza Wojciecha Rabskiego i dyrektora ZEAS- u pana Macieja Adamskiego, dyrektora gimnazjum pana Tomasza Runowskiego, nauczycieli i młodzieży naszej szkoły odbyła się promocja wspomnianego projektu.
Projekt realizowany był przez Uniwersytet Szczeciński w partnerstwie z Combidata Poland w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III " Wysoka jakość systemu oświaty". W naszej szkole za realizację projektu odpowiedzialna była pani Iwona Błoch, która prowadziła zajęcia Uczniowskiej Grupy Projektowej o kompetencji matematyczno - fizycznej oraz pani Grażyna Leja opiekun UGP o kompetencji przedsiębiorczość.

W ramach promocji uczniowie biorący udział w projekcie pochwalili się swoimi osiągnięciami i przedstawili najciekawsze zdarzenia z realizacji tego przedsięwzięcia. Pełny ekspresji taniec w wykonaniu Aleksandry Kaniewskiej - Spały obrazował realizowany projekt "W świecie dźwięków i ciszy", barwne przeźrocza ilustrowały temat " Kolorowe morza" realizowany przez grupę matematyczno - fizyczną.
Refleksja na temat ochrony zasobów i zagrożeń środowiska naturalnego przedstawiona została jako montaż słowno - muzyczny, a projekt " Moje miasto" swą obecnością na szkolnej scenie uświetniła sama Czarna Księżniczka - Halszka z Ostroga, tu w role aktorów wcielili się uczniowie z grupy przedsiębiorczość. Realizacja zadań projektowych przebiegała organizacyjnie w pięciu semestrach, każdy z uczestników zrealizował średnio 200 godzin projektowych, wykonał 180 lekcji e-learningowych sprawdzanych przez pracowników Combidaty oraz uczestniczył w 20 czterogodzinnych wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach, w czasie których poznali zabytki i osobliwości przyrodnicze naszego miasta i okolicy, w bryłach budynków doszukiwali się figur geometrycznych i osi symetrii. Realizowane zajęcia pozwoliły im na rozszerzenie wiadomości z takich przedmiotów jak: matematyka, fizyka, geografia, wiedza o społeczeństwie i przedsiębiorczość. Rozwinęli zainteresowania problematyką ochrony środowiska i uwrażliwili się na piękno małej ojczyzny Ziemi Szamotulskiej.

Zajęcia przyczyniły się do podniesienia kompetencji kluczowych takich jak umiejętność prezentacji, komunikowania się, formułowania i wyrażania opinii, a przede wszystkim pracy zespołowej. Udział w projekcie był okazją do poznania nowych kolegów i koleżanek i nawiązania przyjaźni. Dla nas nauczycieli prowadzących zespoły uczniowskie był ciekawym przeżyciem edukacyjnym, które pozwoliło wypracować nowe formy i metody pracy. A co zyskała szkoła? - Dobrze wyposażoną zgodnie ze standardami europejskimi pracownię. Oczekujemy jeszcze na podsumowanie ostatnich prezentacji projektowych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego i zamykamy pracę z projektem

Tekst: Grażyna Leja
Fot. Gimnzjum nr 1



Aktualności
Fundusze UE
fb