przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Program „Rodzina 500 plus”
29.02.2016

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym materiałem, który przybliży Państwu zasady funkcjonowania programu.

 

1 kwietnia 2016 roku rusza program „Rodzina 500 plus”, w ramach którego rodzice będą otrzymywać świadczenia wychowawcze w wysokości 500zł co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) – otrzymują je również na pierwsze lub jedyne dziecko.
 
W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko do wniosku trzeba będzie dołączyć:

  •  oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
  • w przypadku rolników – oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego,
  • w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko – dokumenty dotyczące zasądzonych alimentów,
  • w przypadku cudzoziemców – określone zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce,
  • w przypadku rodziców adopcyjnych – dokumenty dotyczące przysposobienia.


Ośrodek Pomocy Społecznej będzie pozyskiwał informacje o dochodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych we własnym zakresie.

Świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. W przypadku rodziców rozwiedzionych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeśli rodzice po równo dzielą się opieką nad dzieckiem, oboje mają prawo złożyć wniosek i otrzymają wsparcie z uwzględnieniem okresu, w którym sprawują opiekę.

Pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpoczyna się 1 kwietnia 2016 r. i kończy się dnia 30 września 2017 r.

W przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres, rokiem bazowym do ustalenia dochodu rodziny,  jest rok 2014. Prawo do świadczenia ustala się  z uwzględnieniem określonych ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu. Jeżeli sytuacja rodziny uległa pogorszeniu, to  dochodu utraconego nie uwzględnia się. Utrata dochodu ma więc miejsce wtedy, gdy członek rodziny nie osiąga już dochodu, który utracił, np. w wyniku rozwiązania umowy o pracę. W takiej sytuacji do dochodu rodziny nie wlicza się dochodu utraconego, np. nie uzyskiwanego z powodu rozwiązania umowy o pracę.

W przypadku złożenia wniosku w terminie od dnia 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. (włącznie), prawo do świadczenia wychowawczego ustala się począwszy od dnia 1 kwietnia 2016 r. i w konsekwencji wypłata świadczenia po jego przyznaniu dokonywana jest z odpowiednim wyrównaniem, tj. od 1 kwietnia 2016 r. Organ właściwy rozpatruje wniosek złożony ww. terminie (tj. ustala i wypłaca przyznane świadczenie wychowawcze) w ciągu trzech miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
 
W przypadku złożenia wniosku po 1 lipca 2016 r., prawo do świadczenia ustala się od miesiąca złożenia wniosku.

Zgodnie z projektem Programu Rodzina 500 plus, rodzice składający wniosek o przyznanie świadczenia są zobowiązani do informowania o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do tego świadczenia, w tym również o zmianie miejsca zamieszkania. Jeśli rodzic przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, tamtejszy organ informuje o tym fakcie marszałków województw w Polsce. Marszałek zaś przekazuje te informacje do właściwej gminy.

Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, m.in. z pomocy społecznej, rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego czy stypendiów dla uczniów i studentów.

Wniosek trzeba będzie składać co roku w miejscu zamieszkania. Można to będzie zrobić przez Internet, za pośrednictwem poczty lub w gminie. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.


 

 

Szczegółowe materiały dotyczące programu – pobierz:

 

  • Informator 500+ rodzina – kliknij
  • Punkty przyjmowania wniosków (Pdf) –  kliknij 
  • Punkty przyjmowania wniosków (Doc) –  kliknij

 

 

 

 

 

Aktualności
Fundusze UE
fb