przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Profilaktyka chorób nowotworowych
20.10.2011
29 sierpnia b.r. w Urzędzie Miasta i Gminy odbyły się badania pod kątem chorób nowotworowych gruczołu krokowego i raka jelita grubego. Nie każdy o tym wie, że dla osób, które nie chcą czekać na kolejne badanie istnieje możliwość samodzielnego przeprowadzenia testu.
Sierpniowe badania cieszyły się sporym zainteresowaniem - zwłaszcza, że obecnie te badania są nieinwazyjne i niekrępujące dla badanych. Kontrolę prostaty (tzw. PSA) przeprowadza się badając krew, natomiast drugie badanie polega na pobraniu próbek w celu wykrycia krwi utajonej w kale. Spośród 134 osób, które poddały się badaniu na krew utajoną w kale 17 miało wynik dodatni. Drugiemu badaniu (PSA) poddało się 69 mężczyzn, 6 miało wynik podwyższony.

Osoby, które z różnych powodów nie poddały się badaniom nie muszą czekać do czasu następnej tego rodzaju akcji. Dla tych osób jest możliwość samodzielnego przeprowadzenia nieskomplikowanego testu na obecność krwi utajonej w kale. Wynik pozytywny jest sygnałem, że należy wykonać dalsze, bardziej szczegółowe badania.

W naszych szamotulskich aptekach znajdują się niedrogie zestawy do przeprowadzania tych testów. Zachęcamy do tego, aby nie zwlekać i taki test zrobić, bo wczesne wykrycie choroby może być warunkiem wyleczenia.

Równie ważne są regularne badania mammograficzne. Z danych statystycznych za 2008 rok wynika, że w Wielkopolsce zmarły 13 334 osoby w wyniku chorób układu krążenia. Na drugim miejscu znalazły się choroby nowotworowe, które spowodowały śmierć 8 370 osób.

Te zatrważające dane zmuszają do podejmowania zdecydowanych kroków zapobiegawczych. Od 2004 roku Urząd Miasta i Gminy Szamotuły współpracuje z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, skrótowo nazwanym "OPEN" i organizuje badania, które od 2005 roku są już bezpłatne. W tym roku, 9 września, kolejny już raz panie mogły poddać się badaniu piersi, które finansowane było przez NFZ. W 2011 roku w Szamotułach badaniu mammograficznemu poddało się dotychczas 215 kobiet. W trzech przypadkach badanie zostało powtórzone. U jednej z kobiet stwierdzono zmiany, które określa się jako podejrzane.

Działania Urzędu Miasta i Gminy dają z pewnością satysfakcję tym, którzy są w organizację zaangażowani i tym, którzy decyzje podejmują, bo cóż może być cenniejszego jak czyjeś uratowane życie.
Profilaktyka powinna z pewnością wyprzedzać leczenie skutków choroby, której nie wykrywa się wtedy, gdy są jeszcze szanse na całkowite wyleczenie. Lepiej więc zapobiegać jak leczyć.
Osoby mające obawy i wątpliwości namawiamy do skontaktowania się z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, który mieści się w Poznaniu przy ul. Kazimierza Wielkiego 24/26, tel. 618518631, e-mail: osrodek@open.poznan.pl
Tekst: Andrzej Franke
Aktualności
Fundusze UE
fb