przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Prawie 5 milionów złotych dla Szamotuł
16.04.2013
Wytrwałość Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka w dążeniu do celu zaowocowała przyznaniem Szamotułom prawie 5 milionów złotych na dofinansowanie projektu "Budowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu celem przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu".
* Relacja w Kalejdoskopie Wielkopolskim - kliknij
W związku z dużym zainteresowniem tematem artykułu opublikowanego wcześniej na łamach Głosu Szamotulskiego zamieszczamy go ponownie na stronie internetowej.
W kwietniu ubiegłego roku informowaliśmy naszych Czytelników o staraniach Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka mających na celu realizację projektu umożliwiającego przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców miasta i gminy Szamotuły, którzy z różnych względów mają utrudniony dostęp do Internetu szerokopasmowego.
Początkowo szamotulscy radni nie wyrażali zgody na przystąpienie do projektu. Usilne zabiegi Burmistrza doprowadziły jednak do zmiany stanowiska radnych, którzy na początku 2012 roku pozytywnie ustosunkowali się do propozycji Burmistrza i przeznaczyli kwotę 60.000 złotych na opracowanie wniosku o dofinansowanie projektu ze środków unijnych (z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka POIG 8.3) przez firmę zewnętrzną. Zlecenie obejmowało m.in. wykonanie analizy finansowej i technicznej projektu inwestycyjnego, jak również formalne przygotowanie wniosku. Wartość projektu wyniosła prawie 6 mln złotych.
Niestety, wniosek złożony w naborze wiosennym 2012 roku nie został zakwalifikowany do dofinansowania przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie (w skrócie WWPE). Do akceptacji wniosku zabrakło jednego punktu.
W związku z powyższym wniosek został skorygowany stosownie do uwag Komisji Oceniającej i ponownie złożony w naborze jesiennym 2012 roku. Po korekcie wartość projektu wyniosła niecałe 4,8 mln złotych, z czego wnioskowana kwota dofinansowania wyniosła 4 mln zł, a wkład własny Gminy 780 tys. złotych 15% wartości projektu).
Ogółem w II naborze 2012 roku złożonych zostało 117 wniosków z całego kraju. W lutym 2013 roku ogłoszona została decyzja WWPE. Do dofinansowania zakwalifikowanych zostało 57 projektów, przy czym szamotulski projekt zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej zdobywając 95 punktów na 100 możliwych.
Dodatkowo okazało się, że w 2013 roku zmienione zostały przepisy dotyczące wysokości dofinansowanie dla projektów z programu POIG 8.3. Zamiast dotychczasowych 85% podwyższono tę kwotę do 100% wartości projektu. Oznacza to, że całość projektu o wartości prawie 5 milionów złotych zostanie sfinansowana ze środków unijnych.
W ramach projektu przewidziane jest bezpłatne udostępnienie komputera oraz zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego 250 mieszkańcom z terenu miasta i gminy Szamotuły przez okres 5 lat. Wybór osób, które będą mogły skorzystać z tego programu, odbywać się będzie na podstawie kryteriów ściśle określonych przez program POIG 8.3. Programem będą mogły być objęte:
- gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej,
- gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych,
- dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych, typowana do otrzymania wsparcia we współpracy ze szkołą oraz/lub ośrodkami pomocy społecznej,
- osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym,
- rodziny zastępcze,
- rodzinne domy dziecka, samotni rodzice,
- osoby z grupy 50+, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie (rodzinie definiowanej zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych D.z U. 2003 Nr 228 poz 2255) nie przekracza kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych ogłaszanych komunikatem w Monitorze Polskim przez Prezesa ZUS (obecnie jest to kwota 799,18 zł),
- dzieci i młodzież uczącą się z bardzo dobrymi wynikami w nauce, z rodzin w których przeciętny miesięczny dochód opodatkowany na osobę w rodzinie, z roku poprzedzającego rok udziału w projekcie był niższy, niż ostatni aktualny roczny wskaźnik: "Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwie domowym publikowany przez Prezesa GUS w Biuletynie Statystycznym" (wskaźnik ten za rok 2011 wynosi 1226,95 zł).
W ramach projektu wszystkie jednostki gminne, w tym szkoły i przedszkola zostaną połączone światłowodami, co znacznie podniesie efektywność ich funkcjonowania. W przyszłości będzie możliwe wykorzystanie wybudowanej gminnej infrastruktury światłowodowej dla różnych celów, m.in. bezpłatnych rozmów telefonicznych pomiędzy jednostkami gminnymi, utworzenia sieci hotspotów (darmowych punktów dostępu do Internetu w mieście i gminie), itp.
Zakończenie inwestycji przewidziane jest na lato 2014 roku.
Henryk Żłobiński

Aktualności
Fundusze UE
fb